24 Şubat 2011 Perşembe

Yerli Dizi Süreleri

Yerli dizi sürelerinin kısalacağı duyurulmuş. Yalanlanmadan veya yalan olmadan heyecanla şunları yazmak isterim:

1- "Yerli dizi yersin uzun" eylemi işe yaradı demektir. Bu da demektir ki tepkinizi göstermekten çekinmezseniz, medeni ve gerçekçi hareketler düzenlerseniz sonuca ulaşıyor. Türkiye'de bile olsa. Ünlüleri de destek vermeye ikna ederseniz zararı dokunmaz.

2- O yapılan anketlerde süreler 90 dakika kalsın diyen kalite düşmanları... G*t olduğunuza çok sevindim.

3- Sevgili (bazı) yapımcılar. Zaten 2 sezonda çöpe dönen dizilerle ne kadar yaratıcı, bu sektör için ne kadar elzem olduğunuz belli. Süre kısalırsa oyuncuya az veririm diyorsan az ver. Kendi geleceğin için de biraz kaliteyi düşünsen ölmezsin.

4- Sevgili bazı sivrizeka oyuncular. Daha az süre için paranız kısılırsa 1 yıl için "he" deyin. Diziniz popülerse, siz popülerseniz seneye yeni kontratta biraz daha arttırırsınız, sonra biraz daha arttırırsınız. Sonra bakmışssınız ki aynı parayı yarısı kadar dizi süresinde kazanıyorsunuz. Birazcık ileri görüşlü olun, kendinizden başkaları (set çalışanlarını, manyak edilen izleyiciyi) düşünün azıcık. 20 dakika için milyon dolar kazanan oyuncular var. Kafayı çalıştırın biraz.

5- Harekete hala şüpheyle bakan izleyiciler. İzlediğiniz bölümlerden entrikalar, heyecanlı olaylar çıkarılmayacak. O boş boş izlediğiniz bakışmalar, müzikli kolajlar, 1500 saat süren telefon konuşmaları gibi fuzuli yer doldurucular çıkarılacak. Böylece siz de televizyondan alışıp bön bön bakmayacaksınız millete. Nasıl?

Yıllardır beklediğim gün bugünmüş. Çok mutluyum. Aynı aydınlanmayı, dinleyicinin kölesi olup sonuç olarak her sene daha az satan yerli müzik piyasasına da dilerim. Anlayabileceğiniz üzere vasat zevklere sahip olan milyonların lafına uyarsanız, onlar sizi güder. Kalite odaklı olursanız, siz onları güdersiniz ki milyonlara yapılacak en iyi şey de budur. Kabul etseler de, etmeseler de.

Hiç yorum yok: