27 Eylül 2010 Pazartesi

Çok Madde Madde Hareketler BunlarDVD'si yeni çıkan filmin skeçlerini teker teker konuşursak:

Dubalar: Güzeldi. Neden? Çünkü Büşra Pekin hiç karikatürize edilmemiş karakterini başarıyla canlandırıyordu ve duba takıntısının geçmişi iyi bir espriydi.

Kız Tavlama Sanatı: Güzeldi. Çünkü Ersin Korkut'a yüklense de adamın yeteneğine güveniyordu. Evet kızlara yakışıklı biri asılsa aynı sonuç belki oluşmayabilirdi ama Ersin'in o lafları söyleyişi idi asıl komediyi yaratan.

Sivrisinekler: Orta halliydi. Çabuk akla gelecek bir fikirdi ve şiveye duydukları ihtiyacı anlamadım ama sivrisinekler komiktir yani. Güldüm o yüzden.

Hıyarlı Baba: Fikir iyi olabilir, uygulama tamamen başarısızdı. Kanımca ekip bu karakteri sadece bir konuk olarak kullansa popülerleşmiş işlerine yaslanmadan bile var olabileceğini kanıtlar, özgüven gösterir hem de bizi bu zorlama skeçten kurtarırdı. Üstelik "bkm mutfak ekibi kusursuz tatili arıyor"ken bu elemanın işi nedir?

Filmsiz Fragman: İşte bu oldukça kusursuz bir skeçti, diğerlerindeki efektlere rağmen, filmde de bahsettikleri "sinemanın olanakları"nın (kurgu) en çok yaradığı bölümlerdendi.

Elalem Ne Der: Filmin en büyük hayal kırıklığı. Ekipteki Zeynep adlı komedi üstün-zekasına yakıştıramadım. Çok iyi bir çıkış yakalamışlar ama gereğinden fazla uzamış, hem de yeterince parlak diyalog bulamamışlar bence. Süre olarak projeyi uzun metraj film yapan kısımlardandı, müzikal numarasında da iş yoktu. Eser'in bazen ne kadar yeteneksiz olduğunu görmek için bu skecin sonuna bakılabilir.

Bisiklet: Oldukça komik bir fikri olan, sadece son planıyla nasıl bir his vermek istediğini çakamadığım bir kısımdı. Kötü de olmayan, kesinlikle komik de olmayan bir finale bağlandı.

Uçak: Filmin zirve noktalarından bir tanesi. 9 yaşındaki çocuk, acil çıkış kapısı sorumlusu, yardımcı pilot ve özellikle bunun annesiyle, çılgınlık düşkünü adam fevkalade yazılmış tiplemelerdi. Annenin kokpite daldığı an benim için Türk komedisinin gururlandıran anlarındandır.

Okulda Geçenin İsmini Hatırlamıyorum: Çok şık bir hareketle bağlandığımız final skecinde filmin en orijinal fikrini izledik. Yılmaz Erdoğan görünüp filmden aldığımız zevki azaltmasa olmazdı tabii. İbrahim Büyükak, Mutfak oyuncularının en başarılılarından biri olduğunu tekrar gösterdi. Yine kıytırık bir şarkıyla film son buldu.

Nihayetinde bu film, bir hikaye anlatmak derdinde olup vizyonsuzluktan filmini skeçlerin toplamına dönüştürenlerin aksine ne olduğu belli bir formatla ortaya çıkıp onu tam anlamıyla başaran bir işti. Tıpkı televizyon programı gibi güldürü temposu bazen yükselip bazen düşen ama genç bir enerjiyi hep koruyan bir yapıt olmuş.

2 yorum:

hellianthusannus dedi ki...

bence en iyisi elalem ne der.okullu olanı ise hiçç begenmedim ben:) sevgiler:)
http://hellianthusannuus.blogspot.com/

lecterhouse dedi ki...

amma ters düşmüşüz desene :)