8 Aralık 2009 Salı

Paylaşmak


Küçükken bize paylaşmanın güzel bir şey olduğu öğretilmişti yanlış hatırlamıyorsam. Bunu benimsetmek için öyküler, kitaplar okutulur, özel haftalar bile düzenlenirdi. Yalnız tıpkı öğrendiğimiz bazı coğrafya veya biyoloji bilgileri gibi “paylaşmanın güzel olduğu” öğretisini de büyüyünce kullanmayacağımızı bilmiyordum. Meğerse tersi daha çok prim yapıyormuş.


Tavuk konusunda ulu olan Kentucky Fried Chicken'ın reklamını izlerken düşündüm bunu. Özellikle de yerli markalarla çalıştıkları için Türkiye dahilinde sık sık gitmekten çekinmediğim restoran zinciri, Hot Wings denilen bir numaralı menüsünü genişletmiş, onu duyurmaya çalışıyordu. Adam kanat dolu kovayla Amerikan futbolcularının arasına düşüyor hani. Reklamın ana fikri de bu yiyeceğin (menü fiyatı 8 kağıt olan bu yiyeceğin) paylaşılamayacak kadar güzel olduğu. Herkes birbirinden kaçırmaya çalışıyor, kendisine saklamak istiyor falan filan.


Tam buna çok benzeyen bir reklamı hatırlamaya çalışırken aklıma “BenimO'nuzu kiminle paylaşırsınız” diye soran ve “kimseyle” diye cevaplayan reklamlar geldi. İşin komiği aklıma gelir gelmez, bir önceki reklamın peşine hemen bu reklam çıktı (bana çok olur bu tip şeyler). Burada da yine iki kuruşluk çikolatayı paylaşmamanın ne kadar doğru olduğunu gösteren bir hikaye var. İşin komiği daha büyük menfaatlerle de değişmiyorlar. Kral soyundan gelen bir çocukla, güzelliği bir tescilli kızla bile paylaşmıyor ana karakterler. Çünkü bunlarla paylaşmak daha değerlidir sıradan insanlarla paylaşmaktan. Reklam güzel ahlakla dolu resmen!


Sonra bu ardışık reklamların tesadüfen peşpeşe gelmediği şeklinde bir komplo teorisi kurdum. İnsanları birbirine düşürmek “kral soyundan gelen” tiplerin her zamankinden çok işine yarıyor bu ara. Televizyonda sık sık gördüğünüz şeylerin bilinçaltınıza yerleştiğinden de kesinlikle emin olabilirsiniz. Yeterince kavga yokmuş gibi tavuk kanadı ya da çikolatalı bisküvi hakkında da kavga etmeye ne dersiniz sevgili okurlar? Hayatımız daha güzel olur belki.

2 yorum:

Medical Jesus dedi ki...

Kin kusmak vol. 2 [Tongue]

aslı dedi ki...

öyleyse sana fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ediyoruz :)