23 Kasım 2009 Pazartesi

İsmail Yeşim Okan Serdar Ayşe - Bölüm 2Ayşe Özyılmazel de hangi pop müzik palyaçosuna laf edilse Hızır gibi yetişir ya bunu da yazmış bugün. Kendisinin albümü çıkacak diye bir gün Sinan Akçıl, bir gün Serdar Ortaç methiyesi okuyoruz köşesinde. Mübarek, şarkı istemeye gittiğinde yazı arşiviyle mi gidecek çok merak ediyorum. Pop müziğin çöküp de tüm insanların gündelik hayatına kalitesizlik saçmasına sebep olan o bakış açısına mükemmel bir örnek vermiş yazısında. İşte o paragraf:

“Serdar Ortaç ister kabul edin, ister etmeyin bu ül
kenin en sevilen şarkılarına imza atmış, konser salonlarını ağzına kadar dolduran, bu ülkenin nabzını en iyi tutan, hakkının teslim edilmesi gereken bir sanatçıdır. Onun Leonard Cohen'lik iddiası yoktur, o günümüzün eğlence müziğini yapar. En iyi şekilde yapar. Milyonların sevgilisidir. Onun şarkısı çaldığında eğlenmeyen kimse yoktur. Serdar Ortaç bir başarı hikayesidir. Ben artık bir takım burnu havada tiplerin Serdar Ortaç'a değer biçmesinden sıkıldım. Bir takım kendine entel süsü vermiş kompleksli insanların herkese değer biçmesinden de sıkıldım. Okey mi?”

Okey Ayşecim okey. Durum dediğin gibiyse bununla savaşmak gerekir Ayşe. Millet kötü müziğe alışmış diye, kötü müziğin propagandasını yapıyorsun. İnsanlar güzel, manalı müzik dinleyip, hayatlarına bir şey katsın, kendilerini açıklamak için bir yardımcı yol bulsun, onların iyiliğinden ilham alıp kendileri de iyi şeyler yapsın demiyorsun da, “bu millet bununla eğleniyor, sen nasıl buna laf atarsın” diyorsun.Anlamadığım şey, bunu diyenler yarın öbür gün izdivaç programına kalitesiz der, “millet bununla eğleniyor” demez. İzdivaç programını savunan Serdar Ortaç'a laf atar. İkisini de beğenmeyen gider sanat filmleri için “koy kamerayı 90 dakika çek, oldu sana sanat filmi” der.

Milletin sanattan anladığını anlamak ne zor. Hiçbir artistten bir çıkarı olmayan ve hepsinde koyun sürüsünün takip ettiğini değil, anlamlı ve faydalı olanı savunan biri olarak bu konuyu şöyle özetleyeyim. İsmail YK her şeye rağmen, şarkılarında bir şey anlatmayı becerdiği için gözümde Serdar Ortaç'tan daha değerlidir. Serdar Ortaç da en azından ürettiği için Yeşim Salkım'dan değerlidir. Yeşim Salkım da en azından zamanında doğrudürüst şarkılar söylediği için Ayşe Özyılmazel'den daha değerlidir. Ayşe Özyılmazel de değerlidir tabi. Yazılarından daha değerli. 

1 yorum:

rahat yazar dedi ki...

Son paragrafın matematiksel denklem gibi. Mühendislik okuduğun belli:) Büyüktür > yada küçüktür < sembolleri kullanılırdı o derece:)) O denklemden "Ayşe'nin yazıları değersizdir" sonucu çıkıyor. İsmail YK şarkıları ile Serdar şarkıları kıyaslanamaz. Serdar her ne kadar tekerleme usulü şarkı yapsa da YK'dan daha kaliteli bir kesime hitap ediyor bence...
*YK "Aldım nickimi, yazışıyoruz günden güne..." diye sanal aleme dayalı şarkılar yapıyor. Önceki albümünde de "bombabomba.com" diye bir şarkı vardı.