23 Kasım 2009 Pazartesi

İsmail Yeşim Okan Serdar Ayşe - Bölüm 1


Cumartesi gecesi Disko Kralı'nı izlemek gerçek bir işkenceye dönüştü. Yeşim Salkım ve Okan Bayülgen arasındaki olayı zaten okumuşsunuzdur ama program boyunca Salkım öyle gergin bir hava yarattı ki o ana kadar katlanamadım bile ben. Öncesinden bahsedeceğim o yüzden.


İsmail YK'nın yeni albümü geçtiğimiz hafta çıktı ve ilk günde 75.000 sattı. İkinci 75 binlik sipariş aynı gün hazırlanmaya başladı. Çocuk albüm satmayı beceriyor, bu yeni öğrendiğimiz bir şey değil. Müziğini “iyi müzik” olarak övmem mümkün değil elbette ancak söyleyebileceğim tek şey var o da İsmail YK'nın yerini bildiği. Cumartesi geceki olaylarla Salkım'ın bu özelliğe sahip olmadığı için çıktı.


Salkım'a bir ara hastaydım. Hep Böyle Kal albümünü çok güzel kliplerle, çok özenli hazırlanmış TV reklamlarıyla, merak veren jingle'lar kullanarak tanıttığı günlerde. Parası cebinde, Kral TV'si arkasındayken öyleydi. Şimdi üstüste 4-5 tane hem satmayan, hem de başarısız albüm yapınca farklı bir yere geldi. Artık her gün başka birinin tarafında, yanında. Bir kaç sene önce “Bazen” albümünü yaptığında Sezen'den hem yeni (Bazen), hem eski (Tutuklu) şarkılar alıp, ona övgüler yağdırmasını biliyordu. Kim derdi ki çok zaman geçmeden aynı hafta içinde hem Sezen'i i**n g**üne sokup hem de Serdar Ortaç gibi Türk Pop'unu katletmiş birini savunmak için program terkedecek. Cumartesi günü Okan, Serdar'ın tekerleme sözlü, benzer melodili parçalarını (haklı olarak) eleştirince, son 4 şarkılık albümünde Serdar'dan iki parça alan Salkım “senin ağzına bir ayar çekmek lazım” diyerek stüdyoyu terketti. Bugün de okuyoruz Sezen'in Kürt açılımına desteği için “onun oğlu nerede askerlik yaptı, laf olsun diye konuşmasın” demiş. Şarkı kimdense, destek ona.
Yeşim Salkım'ın Okan'a kızmasının bahanesi de Serdar'ın eleştirilirken orada bulunmayışı. Salkım, yıllardır medya organlarına çıkıp da arkasından konuşmadığı ünlü bıraktı mı?


Yeşim Salkım karşısında sessiz sedasız oturan İsmail YK'ya program boyunca resmen “çamur” bakışlar attı. İki lafının birinde de ona sataşıyordu. Günümüzde basit şarkı sözlerinin ezberlendiğini, bunların çocuk şarkısı olduğunu söylerken de İsmail YK'yı kastediyordu. Sormak lazım bu ülkedeki en tekerleme şarkı sözü yazarı savunduğu Serdar Ortaç değil de kimdir?


Yeşim Salkım, Deli Mavi'yi, Aysel Gürel şarkılarını söylerken “Karabiberim” ciddiye alınamaz müzik kulvarındaydı. Şimdi Ortaç'tan söylerken İsmail YK öyle oldu. Yarın Yeşim Salkım yenilgiyi halen kabul etmez de İsmail'den şarkı alırken, o gün kim satıyorsa o kötü olacak.


İsteyen istediği ikiyüzlülüğü yapsın tabii, bana giren çıkan yok. Benim uyuz olduğum en kaypak işleri yapanların, en saygıdeğer bilirkişi kesilmeleri. Yeşim Salkım ben haftada birden fazla kez traş olmaya başladığımdan beri güzel şarkı yapmadı, Türk müziği için bir şey yapmadı, ülkeye bir şey yapmadı, onu bırakın yaşadıklarından 17.893 tane röportaj çıkarken bir tane bile şarkı çıkmadı. Kendisi en rekabetçi ve en dirençli tüketicilerimizden biridir. Hiçbir şey üretmez.


O Cumartesi gecesi talk-show'una gelip, millete çamur bakışlar atarken bunları düşünmeli. Şu ülkeye çöp müzik dinlediğini parodi denen ulu şeyle (Kafanı Kırarım Köpek) anlatmaya çalışan adamlara trip atarken bunları düşünmeli.


Bir de, anasını satayım, şarkı söylerken bir tane notayı tuttur bari.  

Hiç yorum yok: