16 Ekim 2009 Cuma

Türk Ünlüleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- En büyük hayalleri Türkiye'nin bilmemkimi olmaktır:
Türkiye'de sanat için sanatla veya ticaret için sanatla uğraşmanın en önemli koşulu dünyada sizin yaptığınızı daha iyi yapan birinin varolmasıdır. Ağzından "Türkiye'nin şusu olacağım, busu olacağım" gibi bir laf çıkmayan ünlü bulamazsınız. Örneğin dansedip şarkı söylüyorsanız "Türkiye'nin Madonna'sı" olmak istersiniz, kalça kıvırabiliyorsanız "Türkiye'nin Jennifer Lopez'i" veya "Türkiye'nin Shakira'sı" olmak istersiniz, Asuman Krause, Türkiye'nin Beyonce'u olacağım" der, en ucuz pop şarkısını yaptıysanız da içinde rap varsa "Türkiye'nin ilk RnB sanatçısı" oldum dersiniz, sesiniz bir kaç oktavsa Celine Dion veya Mariah Carey, zayıfsanız Amy Winehouse, komedi oynuyorsanız Jim Carrey veya Robin Williams, Tamer Karadağlı iseniz Robert De Niro kontenjanlarımız da hazırdadır. Kimse dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şey yapmak istemez, yaparsa da dünyanın bilmemkimine benzeterek örtbas eder. Şşşşş.


2- Şizofreni oynamak ulaşılabilecek en üst noktadır:
Kaderin bir oyunuyla ünlü olmuş ve tek oyunculuk deneyimi dördüncü sınıftaki okul müsameresi olan birinin bile tek hayali vardır: Şizofren rolü oynamak. Zorlayıcı rol deyince akıllarına nedense şizofren gelir. Hastalık hakkında fikirlerini sorsan muhtemelen 5 cümle bir araya gelmez ama oyunculuğun da güzelliği burada efendim. Kendine uzak bir rolde başarılı olmak en önemlisi. Bu beyanat şizofrenle sınırlı olmak zorunda değildir. Deli, psikopat, eşcinsel, hırsız, seri katil rolleri de son derece çekicidir. Gelgelelim bu lafları edenler nerede oynar: Boğazda bir yalıda geçen entrikaları anlatan bir zengin oğlan fakir kız dizisinde. Kim neyine güveniyor bilemiyorum.


3- Bu albüm (film) kariyerlerinin en iyi albümüdür (filmidir):Lafta herkesin tamamladığı en son eser kendilerini en iyi anlattıkları, en kişisel olan, en kadın gibi hissettikleri, kendisine en çok yakışan eserleridir. Gelgelelim kimse bizim piyasamızda 5-6 yıldan fazla zirvede kalamaz. Lafta yükselen çizgi, bir türlü gerçek hayata yansımaz. Kimse "o zamanlar çok daha iyi işler yapıyordum" demez, herkes "müzik piyasası (Türk sineması) çok kötü hale geldi" der. Bir şekilde hiçbir şarkısını yazmadıkları albümler de "en kişisel albümleri" olabilir.


4- Müzikal
Bizim ünlülerimiz için dünyada bir müzikalde oynamaktan daha güzel bir şey olamaz. Daha doğrusu öyle derler. Yalnız bunun sebebi sandığınız gibi değil. Müzikaller herkesin ilgilenmediği, özellikle entellektüel kesime hitap eden, büyük kitlelerden çok nitelikli kitlelere hitap eden şeylerdir. Dolayısıyla bunu yapmayı istemek size "sanattan anlayan bir ünlü" imajı kazandırır. İkincisi, müzikaller reyting veya satış kurbanı olamaz, en kötü bilet satışları az olabilir, o da gazeteye haber olmaz. Üçüncüsü bir gün dizide oynamak zorunda kalabilecek her şarkıcı ya da bir gün albüm çıkarmak zorunda kalabilecek her oyuncu için kaçış noktasıdır. Yeni mecranız için "ne alaka" diyene "zaten her zaman müzikal istemiştim" dersiniz olur biter.


Bu kadar çok heves varken niye kimse bir "şizofren müzikali" yapmaz bilmiyorum.


5- Kimse geri dönüş yapamaz
Amerika ve Avrupa gibi büyük piyasaların ağzının suyunu akıtan "küllerinden doğma" hikayeleri burada sökmez. Türk insanı bitirdiği insanı genelde bitirmiştir. O yüzden hazır zirvedeyken keyfini sürmek lazımdır. 3. maddede de dediğim gibi bizde zirveye çıkmak kolay, inmek daha bile kolaydır.


Aynı zamanda yurtdışında en çok eğitim alanlar ne satan ne de beğenilen albümleri en sık yapanlardır, dans ve ses yeteneği Türklere aynı anda bahşedilmemiştir, hemen hemen hiçbir ünlümüz sunuculuğu beceremez ve isminizi ciddi kılmak için sonuna project ekleyip az seyircili bir mekanda sahneye çıkmak yeterlidir.


Bazı ünlüler bu kurallara uydukları gibi, sanki programlanmış gibi tekrarladıkları şeyler vardır. İşte belirli ünlüler hakkında bilmeniz gerekenler:Pelin Batu: Batu'nun şikayet etmediği bir yazısını, röportajını bulamazsınız. Pelin Batu sürekli şikayet eder.
Yeşim Salkım: Müzikal kariyerinin bitmediğini kabullenemez. Her yeni albüm yeni ve tertemiz bir sayfa, yeni bir fiyaskodur.
Özlem Tekin: Her albümü en sert albümüdür. Hiçbir albümü pek sert değildir. Bu bir sorun da değildir aslında.
Selda Alkor: Ağzını açtığında genelde ilk söylediği "kıymetinin bilinmediği, aslında Oscar'ı hakettiği"dir.
Emre Altuğ: Her şarkısında (ama her şarkısında) sevişmekten bahseder. Şarkıları arasında seksi olanı yoktur. Daha çok Bir Demet Tiyatro'dan Saldıray Abi'yi hatırlatır.
Tuğba Özay: Keşfedilmeyi bekleyen mükemmel bir yazar, kusursuz bir müzisyen, fevkalade bir oyuncudur. Yapacağı her iş için başyapıt yaratmış gibi konuşur. Ortaya çıkan Saddam'ın Askerleri filmi veya Bedel kitabıdır.


İlk aklıma gelenler bunlar. Bugün magazin eklerine bir göz attım, klavye başında bu şekilde döküldüm işte. Aklınıza gelenler varsa yorum köşesine ekleyebilirsiniz.


Hande Yener ve Rüyagacılar resimleri Türk ünlüleri hakkındaki en bilgilendirici site Coulrophobic Times'a aittir.

5 yorum:

wakan tanka dedi ki...

daha anlamlı bir yazı olamazdı heralde, gözlemler o kadar yerinde ki :) tebrikler :P

Mia dedi ki...

inanılmaz güzel bir post olmuş :) şahane gözlemler :)

rahat yazar dedi ki...

"Ara" dan sonra böyle anlamlı bir yazı ile döneceğin belliydi. Aynı fikirleri paylaşıyorum. Tuğba Özay'ın kendini övmediği röportajı yok. Hapise düşmesi bile onun için üstün deneyim, felsefik bir uyanıştı adeta... Aynıları D. Seki için de geçerli olacak. Duyduğuma göre konser ücretlerini arttırmış. Dediğin gibi bu ülkede her yeni sanatçı Türkiye'nin ....'sı diye çıkıyor. Özgün olduğunu hatta müzikte devrim yaptığını iddia edenler "çakma" halleriyle gülümsetiyor.

lecterhouse dedi ki...

çok teşekkür ederim arkadaşlar :) öyle bir anda geliverdi, yazdım yolladım. 1 hafta yazmadıktan sonra yine ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkürler ;)

AlexBoi dedi ki...

Yazı çok güzel olmuş ama ilk resim pek yazıya uymamış. Çünkü Hande'nin resmi 2007 sonu 2008 başı dönemde çekilmişti. Aynı pozu Madonna 2009 sonlarında verdi. İlginç ama gerçek :)