29 Ağustos 2009 Cumartesi

Ticari Göz: Yazın Şarkıları! (Bölüm 2)

7- Halil Koçak ee. Ajda Pekkan - NikahAjda, Serdar Ortaç şarkısı söyleyince bile bir şeye benzetiyor. Bu şarkının da az ya da çok çekici olması kaçınılmazdı. Gelgelelim başta nefret ettim, mana veremedim. Sözleri çözmem bayağı bir zaman almış meğersem. "Nikahın imamını da kıyarım hükümetini de" cümlesinin imam nikahı ve hükümet nikahından bahsettiğini algılamam geç de olsa gerçekleşince şarkıyı sevdim. Kopmaya çok uygun olsa da albümü duyurmak için yırtınan müzik şirketi yaz aylarında parçaya deste vermedi. Yoksa şimdi siz okurken "7. sıra çok düşük" diyor olacaktınız, eminim.

8- Murat Boz - Sallana SallanaAlbümde katlanabildiğim şarkılar (mesela bu) katlanamadığım şarkılardan (mesela Her Şeyi Yak) sayı olarak fazlaydı. Açıkçası Para Yok, İki Medeni İnsan, Uçurum gibi şarkılar da sadece Murat Boz söylediği için ve çok güzel bir sesi olduğu için dinlenilebiliyor. Bu şarkıda ise biraz daha fazlası var ve albümdeki diğer versiyonu daha ilginç olsa da bu yazın ticari pop şarkıları arasında iyi bir yerde durmayı hakediyor.

9- Burcu Güneş - Gözlerinde Buldum AşkıAlbümü ilk izlenimlerimden korkup korkunç çıkacak diye dinleyemiyorum ama bu parçanın kendine has bir çekiciliği var. Her ne kadar nakaratı "Sana Güvenmiyorum"un (Z. Dizdar) nakarat öncesi melodisine çok benzese de Güneş'in sesi apayrı bir yere taşımış eseri. Bir de bestenin sırf clubber coşturmak için patlamaması benim hoşuma gitti. "Bu Böyle"deki hüzün aynen burda da var, üstelik sözler üçüncü sınıf değil. Bence iyi bir şey.
Resmi Liste Zirvesi:17

10- Ajda Pekkan - ResimKadın güzel söylüyor, başka diyebileceğim hiçbir şey yok.
Resmi Liste Zirvesi: 5

11- Bora Uzer ee. Kenan Doğulu - Bundan Sonra BöyleTekli sayılmaz ama zaten ilk 10'un dışına çıktık. Albüm satmıyor olabilir ama bu şarkı sandıkta bekletilir mi ya? Son derece güzel yazılmış, klasik pop tarzına bir alternatif oluşturuyor ve ülkenin en büyük starlarından biri işin içinde. Klip çekip de tanıtmamak için deli olmak lazım ama Uzer her Çarşamba Babylon Alaçatı'yı garantilediğinden olsa gerek konser avlamaya ihtiyaç duymuyor olabilir. O zaman da klip çekmiyorlar işte biliyorsunuz.

12- Yalın - Ah Be KardeşimSevgili Yalın, yumruk sallamak ve mikrofon ayağıyla yaptığın rock star hareketleri (en azından klipte) sana hiç yakışmamış. Ya iki shot içip gel, rahatla, kendini bırak ya da çekingen çekingen gezerken asi rolü yapma. İmajın, saçın ve yeleğin çok güzel ki yelekleri hiç sevmem. Şarkının başarısı, düzenlemenin orijinalliği ve süper video (özellikle final sahnesi) şarkıyı bu listeye sokmaya ikna etti beni. Tebrikler kardeşim.
Resmi Liste Zirvesi: 1

Yazarınıza göre bu yazın "katlanılabilek" en eğlenceli şarkıları:

1- Atiye - Salla
2- Demet Akalın - Toz Pembe
3- Sertab Erener - Bu Böyle
4- Kenan Doğulu - Rütbeni Bileceksin
5- Murat Dalkılıç - La Fontaine
6- Hepsi - Sır
7- Halil Koçak ee. Ajda - Nikah
8- Murat Boz - Sallana Sallana
9- Burcu Güneş - Gözlerinde Buldum Aşkı
10- Ajda Pekkan - Resim
11- Bora Uzer ee. Kenan Doğulu - Bundan Sonra Böyle
12- Yalın - Ah Be Kardeşim

Yazın yavaş şarkıları için okumaya devam edin.

1 yorum:

tuncywashere dedi ki...

Bu yaz beni en çok etkileyen şarkılar bu böyle , salla ve ah be kardeşim oldu. Kenan Doğulu , Halil Koçak , Murat Dalkılıç gibi isimler ne yazık ki çıkış parçaları ile bende negatif etki bıraktı. Ajda Pekkan'ın "resim" şarkısı bir yerden sonra dinlenemeyecek derecede sıktı. Bora Uzer'in "bundan sonra böyle" şarkısını dinlemeye dayanamadım desem yeridir. "Yalan dolan" daha fazla sevdiğim bir eseri oldu. Toz pembe ise Ersay Üner'in besteci olarak tıkandığı ve kendini tekrarladığı bir şarkı ...Soner Sarıkabadayı'nın arabesk bir albümle çıkış yaptıktan sonra bu tarz dans şarkılarında başarı tutturması ise hayli ilginç... Velhasıl müzik piyasası tespit ettiğin gibi malesef etkileyici bir yaz şarkısı pek çıkaramadı bu sezon... Nostalji patlamasının da yaşanması bu zaten. Ucuz patlamış mısır şarkı sözlerinden dinleyici olarak çok sıkıldık ...