29 Ağustos 2009 Cumartesi

Ticari Göz: Yazın Şarkıları! (Bölüm 1)

Bu yaz en çok dönen geyiklerden biri hiçbir şarkının piyasayı domine etmediğiydi. Büyük isimler birbiri ardına albüm çıkarsa da aralarından "Çakkıdı", "Kibir", "Afedersin", "Şeytan" gibi şarkılar çıkmadı demek istiyorlardı sanırım. Gerçi bu şikayeti eden çoğu ismin müzik zevkinden cacık bile olmaz ama bu sefer tezlerinde haklı oldukları söylenebilir. Yine de eğlenceli bir sürü şarkının çıktığı da bir gerçek. Bu yazıda göz önünde tuttuğumuz faktör de "eğlence" olacak. Yılın ilk yarısının en iyi albümlerini seçmiş ve haksız (dermişim :) ) şaşkınlıklara maruz kalmışken bu sefer daha popüler bir gözden bakalım, müzik endüstrimizin can çekiştiğini unutalım ve en tüketime uygun parçaları sıralayalım bakalım. Yanlış anlaşılmasın yine kendi zevkime göre sıralıyorum, o yüzden Bengü'den İki Melek bekliyorsanız daha çok beklersiniz.

1- Atiye - SallaSorry'den alınma klip senaryosu ve başka bir şarkıya (Mansur Ark - Ağla) son derece benzer melodisi umrumuzda bile değil. Atiye'nin bu şarkısı 7'den 70'e herkesin beğeniyle dinlediği, bir sonraki aya unutsa da unutmasa da bu yaz mevsiminde çok fazla dinlediği bir şarkı oldu. Atiye'nin gerçek dikkat çekişi de bu parçayla oldu denilebilir. Muamma'nın şahane klibi ve hoş düzenlemesi sadece belli bir kitleyi etkiledi sonuç olarak. Fakat Salla'da karşı konulamayan, duyunca yerinde durdurmayan bir şeyler vardı. Atiye'nin genç yaşına rağmen ayakları yere basan tavrı da çok hoşa gitti. Bu tekli dijital ortamda da yaklaşık 160.000 sattı. Tebrikler.
Resmi Liste Zirvesi: 3

2- Demet Akalın - Toz PembeHer hakkında yazdığımda önceki albümlerin ilk teklilerine oranla zayıf ama güzel olduğunu belirttim. Hakkını yemişim sanırım. Çıkalı aylar geçti ama şarkıyı her duyduğumda damağımda hoş bir tat bırakıyor. Nakaratın su gibi akması mı desem, bridge'e girmeden önceki melodinin güzelliği mi desem bilmiyorum. Öyle ya da böyle bronz ve makyajsız haliyle her insanı korkutabilecek Demet Akalın da klibinde şahane gözüküyordu. Ersay Üner hakkında da bir şey söylemem lazım. Bu adam hep aynı derinlikte şarkılar yazıyor olabilir ama en azından sözlerinde tutarlılık var ve Ortaç'ın hep, Akçıl ve Sarıkabadayı'nın bazen yaptığının aksine saçma sapan sözlerle dinleyiciyi salak yerine koymuyor. Bence çok önemli bir fark bu. Tebrikler.
Resmi Liste Zirvesi: 1

3- Sertab Erener - Bu BöyleSoner Sarıkabadayı demişken... Kendimizi kandırmayalım bu şarkı çok güzel değil. Melodisindeki burukluk ufak bir hüzün verip şak diye yakalıyor adamı. Numarası da bu işte. Yoksa "hebele höbölö olabilir de, hamını mamını vurabilir de" gibi sözleri ben de yazarım, siz de, nineniz de yazar, okumayı yeni söken yeğeniniz de sevgili okurlarım. Ancak bu gerçek Alper Dinç'in güzelim düzenlemesini, Sertab'ın içli yorumunu, klibin 10 numara oluşunu görmezden gelmemize sebep değil. Dile çok çabuk dolanışı ve Beyaz Show ile Aşk-ı Memnu'da yapılan ilki süper ikincisi bence gereksiz promosyonuyla şarkı bu yaz çok dinlendi. Yayımlanışı da "tekli" olayını hala anlamadığımızı gösterdi. Single dediğin kendisini takip edecek albüme heves yaratmak için ve o albümün tazeliğinden faydalanıp para sömürmek için yapılır. Biz de single yapılınca şarkı ölüyor, şarkıcı gidip yayıyor g*tünü. Sonra da içi boş bir albüm yapmaktan daha iyi olduğu söyleniyor. Elma ve armut karşılaştırıyoruz resmen.
Resmi Liste Zirvesi: 1

4- Kenan Doğulu - Rütbeni BileceksinSağlam sözler, sağlam yorum, taze bir düzenleme, bozuk para gibi harcanmış bir klip fırsatı. Bence şarkıyı o videoyla kasvete boğmasaydılar, yazın şarkısı denilen şey bu olurdu. Herkes birilerine haddini bildirmek için şarkı ararken, bu şarkı tv kafalı adamların cirit attığı manasız birşeyle ilişkilendirdi kendisini. Albümün önünden gelen "kötü" eleştirileri de yardımcı olmadı tabi. Yine de ben çok sevdim, fazla dinlediğim için biraz çabuk bıktım ama sorun olmadı. Umudum ikinci teklinin "Beyaz Yalan" falan değil de "Öp" olması.
Resmi Liste Zirvesi: 2

5- Murat Dalkılıç - La FontaineBu kadar aptal saptal şarkılar söylerken neden kafamda bu çocukla ilgili kaliteli bir imaj var bilmiyorum ama Murat Dalkılıç kıymeti bilinmesi gereken bir herif. Sesi var, görüntüsü var ve sanırım salak olmama ihtimali oldukça yüksek. Bu şarkıda da sözler ziyan fakat melodi oldukça sevilesi. Kasaba'nın aksine saçma sapan bir klip çekmemişler, o da güzel. Aslında sözlerden dolayı uyuz olabilirdim ama ciddiye almak mümkün değil ki. Sevgilisine "ne söylersen masal gelir La Fontaine"den diyor. La Fontaine fabl anlatır. Fablda hayvanlar konuşur. İltifat mı oldu bu şimdi? Açık açık hayvan dedik kıza.
Resmi Liste Zirvesi: 4

Hiç yorum yok: