2 Ağustos 2009 Pazar

The House Bunny (2008)Anna Faris günümüzün en yetenekli komedyenlerinden biri. Bunu kırk kere söyledim. Oynadığı filmleri bir sınıf yukarı taşıyabilen bir aktris aynı zamanda. Başrolünde başka biriyle ciddiye alınması mümkün olmayacak bir film olan "Tavşan Kız", işin içinde Faris olunca birdenbire başka bir kulvara taşınıyor. Sebebi de tüm filmi sırtlayan (aynı zamanda yapımcılardan biri) oyuncunun hemen her sahnede kusursuz oynaması. Korkunç Bir Film serisinin yarısında sarışın aptalı (yarısında da aptalı) oynayan kızımız için yeni bir şey değil bu filmdeki Shelley karakteri. Gelgelelim oynadığı zorunlu emekli Playboy tavşanı rolünde bu sefer kusursuz görünerek aynı şahane oyunculuğu vermek zorundaymış. Başarıyla kalkmış altından.

Playboy malikanesinden kovulan bir kızın gerçek dünyada ayakta durmaya çalışmasını anlatan filmin sırf iç güzelliğe ya da sırf dış güzelliğe saplanıp kalanları orta yola çekme, erkekleri seks arayan ve sohbet arayan diye iki kategoriye ayırma gibi sıkıcı, bayat numaraları var. Senaryonun da çok sık kahkaha attırdığını söyleyemem. Ancak yönetmenin zeki davranıp hiçbir sahneden eksik etmediği Faris ipleri eline alınca gülmemek elde olmuyor. Örneğin rakip kız yurdunun annesinin tehdidine maruz kaldığı sahneye bakınca sadece tırsmış suratıyla bile güldürdüğünü görüyoruz. Aynı sahne fragmanda da mevcuttu, demek ki sırf benim komik bulduğum söylenemez.

Öykü zeki değil, karakterler klişe ama oyuncunun yeteneği üzerine dayalı komedileri seviyorsanız (Borat gibi mesela), bir de kuğuya dönüşen çirkin ördek yavrusu masalı asla eskimez diyenlerdenseniz The House Bunny'nin bol ekstralı DVD'si sizleri bekliyor. Nick And Norah's Infinite Playlist'te çok sevimli olan Kat Dennings'i izlemek için de iyi bir fırsat.Not: Olabilecek en iyi ve en komik Anna Faris performansı için Gregg Araki'nin yönettiği Smiley Face'i tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: