3 Ağustos 2009 Pazartesi

The Hangover (2009)Dört kafadarın Vegas’ta bekarlığa veda partisi düzenlerken işlerin çığrından çıkmasını anlatan “Felekten Bir Gece” bu yaz Amerika’da sessiz sedasız bir gişe canavarı oldu. Bu tip filmlere “sleeper hit” diyorlar orada ve genelde de küçük bütçeyle kotarılmış zeki ve sevilesi filmler oldukları için iyi çıkıyorlar. Ben yine de bunun, bu kadar iyi olacağını tahmin etmezdim. Komedi filmlerinin zekasıyla güldürmesi her zaman tercihimdir ama hikaye anlatımında bu kadar ustalık göstermesini beklemiyordum açıkçası.

Film evliliğin tehlikeye girdiği, kafadarların işleri toparlamak konusunda bütün umutlarını yitirdikleri bir sahnede açılıyor, iki gün öncesine dönüyor, her şeyin zıvanadan çıktığı ve hiçbir karakterin hatırlamadığı partiyi es geçiyor ve ertesi sabah onlarla beraber biz de gecenin gizemini çözmeye çalışıyoruz. Kendinizi karakterlerle o kadar bütünleşmiş buluyorsunuz ki bunun senarist ve yönetmenin marifeti olduğunu fark etmeyebilirsiniz bile. Tabi oyuncuların olağanüstü performansları da var işin içinde. Oldukça kısa süre görünen Heather Graham bile en sevilesi performanslarından birini vermiş. Bu rolü filmde potansiyel görmediği için reddeden Lindsay Lohan’a da selam çakalım. Film böyle daha iyi olmuş.Bir de son dönemlerde başarılı olmuş her Amerikan komedisindeki Judd Apatow etkisinin yokluğu beni biraz ferahlattı. Apatow çok yetenekli bir yapımcı ama onun filmlerinde ve onunkilere benzer filmlerde cinsiyet üzerine saptamalar izlemekten bıkmış olabilirsiniz. The Hangover’ın mizah anlayışı hem fiziksel (özellikle Alan karakteriyle) hem de zihinsel olarak sağlam ve de tespit yapmakla geçirmiyor zamanını. Bir de gerçekten, sonuna kadar kendinden geçmiş karakterlerin komedisini izlemek ayrı oluyor. Bir kaplana tasma takmış, arabaya bindirirken, arkadan da dayamak her filmde görmeyeceğiniz (ve çok çok komik) bir sahne.

Gösterime gireli birkaç hafta oldu ama hazır devam filminin geleceği de kesinleşmişken bu yapıtı kaçırmamanızı öneririm. Yakında salonlarımızı teşrif edecek Brüno’yla beraber yazın en komik iki filminden biri olduğuna eminim.

Not: 5 / 5

1 yorum:

mast dedi ki...

film süper!