24 Ağustos 2009 Pazartesi

Bride Wars (2009)Hangi modda olursam olayım izleyebileceğim bazı filmler vardır. Anna Faris’in oynadığı her film, Borat, The Rules of Attraction, Spirited Away, Pretty Woman, Kill Bill bunların arasındadır mesela. Genelde iyi filmlerdir, çoğu mükemmel değildir ama mükemmel eğlendirirler. Sinemayı eğlenceden ibaret sayanlar şimdi okuyup “e ne farkı var?” diyor olabilirler ama ben elbette öyle görmüyorum.

Bride Wars” da ilk fragmanını izlediğimden beri böyle bir filmdi. Eğlendireceğini biliyordum, sinemada izlemek nasip olmasa da DVD raflarında yer aldığında gerçekten eğlendirdi de. Anne Hathaway ve Kate Hudson’ın başrollerinde yer aldığı film düğünleri söz konusu olunca düşmana dönüşen iki en iyi arkadaşın macerasını anlatıyor. Elbette bir sürü mantıksızlık, sıradanlık mevcut ama en azından 27 Dresses kadar bayık değil. Demek ki vasatların arasında da bir yarış olabiliyor ve Gelinlerin Savaşı önde gidiyor bu kategoride.

Filmin en başarılı tarafı iki oyuncunun arasında tutturduğu kimya ve kalanındaki casting becerisi. Candice Bergen’ın artık bu tip filmlerde zaman öldürmesini istemiyoruz* ama belli bir kalite getirdiği de gerçek. Filmin erkek oyuncuları ise hep umut vadeden isimlerden seçilmiş. Sonuç olarak perdede rahatsız edici, uyumsuz kimse gözükmüyor. Hikayenin akışında birbirlerine kurdukları tuzaklar aslında pek inandırıcı değil ve düğün yaklaştıkça hepsinin silinip gittiğine şahit oluyoruz. Gelgelelim hepsini izlemesi çok keyifli ve genelde Hathaway sahne çalsa da Kate Hudson’ın maviye boyanmış saçlarını fark ettiği an tam bir klasik!

Gerçek büyük sorunumuz senaryonun Hathaway’in karakteriyle oynadığı oyun. “Aslında o kadar masum değil” teması komedide gidiyor da finaldeki ayrılık sahnesinde hiç ama hiç olmamış. İşin kötüsü filmin tek bir tane başka sahneyle bizi bu finale hazırladığını sanması. Filmi kendi liginden bir üst lige atlattırmak isteseniz bile bu sahne engel olacaktır.

Sonuç olarak kızların ve kızları anlamak isteyenlerin eğleneceği bir film bu. Kalıcılık, orijinallik gibi şeyler beklemeyin ama hain ve komik tuzaklar, sarışın-kumral ikili ve genç yardımcı oyuncu kadrosu belli bir yere kadar tatmin sağlayacaktır.* Will & Grace dizisi karakteri Karen Walker’ın baş düşmanı/kadim dostu Candice Bergen’dir. İkili restoranda karşılaşır ve birbirlerine laf sokmaktan kendilerini alamazlar:

Karen Walker: Evet, seni “Sweet Home Miss Congeniality”de izlemiştim.
Candice Bergen: O ikisi ayrı filmler.
Karen Walker: Öyle mi? Uçak koltuğumdan öyle gözükmüyordu.

Hiç yorum yok: