9 Temmuz 2009 Perşembe

Türkiye Top 5Yerli Liste

1) AH BE KARDEŞİM - YALIN
2) TOZ PEMBE - DEMET AKALIN
3) İNŞALLAH - SILA
4) RÜTBENİ BİLECEKSİN - KENAN DOĞULU
5) BEN SEN OLAMAM - EMİR

Yabancı Liste

1) WHEN LOVE TAKES OVER - DAVID GUETTA EE. KELLY ROWLAND
2) I KNOW YOU WANT ME - PITBULL
3) LA DRAGUEUR - INGRID
4) HUSH HUSH - THE PUSSYCAT DOLLS
5) BOOM BOOM POW - BLACK EYED PEAS

Yerli Rock

1) DÜNYANIN SONUNA DOĞMUŞUM - MANGA
2) HADİ GEL İÇELİM - YÜKSEK SADAKAT
3) ÇOBAN YILDIZI - TEOMAN
4) DÖRT DUVAR - SEKSENDÖRT
5) 4 GÜN ÖNCE - BATI YAKASI

Zirve haftalar sonra değişti ve Gülben Ergen tek haftada Top 5'ten bile çıktı. Yeni kral Yalın olmuş, Demet Akalın hemen peşinden gelmiş, Kenan Doğulu ise yükselişe devam ediyor. Zirveyi hakediyor bence bu şarkı. Yazın en güzel hitlerinden Atiye'nin Salla'sı 9 numaraya yükselerek ilk 10 rütbesini elde etmiş, Murat Boz Her Şeyi Yak ile 13 numaraya, Sertab Erener ise Bu Böyle ile 16 numaraya çıkmış. Erener'in şarkısı çok hayran olunacak gibi değil ama güzel. Bunca yıldır yeni bir şey yapmazkaen daha iyi bir şarkıyla dönebilirdi. Boz'un ise şarkısından çok klibi dikkatimi çekti. Aynı tarz klipleri çekmekten kendisi bile o kadar bunalmış ki acaip sıkılmış gözüküyor videoda. Kadrajı çevreleyen videolu şeritler eskiyeli çok oldu sevgili yönetmen. İlk 20'nin hemen dışında Sibel Can'ın Çantada Keklik'i dikkat çekiyor. Bu ucubik Tarkan parodisi şarkı umarım her yerde çalmaya başlamaz.

Rock listesinde büyük bir değişiklik göze çarpmazken yabancı listede çok erken kaybettiğimiz Michael Jackson'ın haklı yeni girişleri var. 9 numarada Billie Jean'i, 14 numarada Beat It'i görüyoruz.Ben "Black or White"ı da görmek isterdim açıkçası. Bu arada ilginç bir bilgi olarak ekleyeyim, benim de yeni öğrendiğime göre Jackson'ın Dangerous adlı albümü ülkemizde yaklaşık 450.000 kadar satmış. Sektörün bugünkü halini düşününce hayranlık veriyor böyle numaralar.

Hadise'nin Avrupa çapında listelere giren "Düm Tek Tek"ini formaliteler yüzünden yerli veya yabancı listelerde göremedik ama öğrenmek istediğim bir şey var. Yabancı albümünden çıkan Fast Life gibi single'ları yabancı listede görmemiz gerekiyor değil mi? Yerli albümün sözümona hiti "Evlenmeliyiz" listelerde gözükmüyor (ve gözükmemeli) ama İngilizce şarkılar inşallah kurallara kurban gitmez ve resmi yabancı listemize girer. Herkese iyi dinlemeler.

Hiç yorum yok: