31 Temmuz 2009 Cuma

Kağıt: Nilüfer - HayalAçıkçası albüm biraz boş olduğu için kağıt seçtim Nilüfer’i. Beni çok şaşırtan birkaç şey var ama çalışmada. Birincisi Sinan Akçıl’ın albümü kurtarıyor oluşu. Gerçi bir albümü bu kurtarıyorsa asıl albümün haline üzülmek lazım ama ben Akçıl’ı tebrik etmeyi tercih edeceğim. 11 şarkının ilk ikisi Tanrım ve Bir Bilseydin hem Nilüfer’e yakışmış, hem hareketli ve slow şarkılar kulvarlarına ayrı ayrı katkıda bulunmuş hem de hit potansiyeli taşımışlar. Sözlerini pek sevmedim ama onu başaran az şarkı çıkıyor zaten.

Şaşırtan şeylerden bir diğeri Nilüfer’in kendini nasıl değerlendireceği konusunda hiçbir fikri olmaması. Sen önceki albümde mükemmel bir hit ve mükemmel bir şarkı yaz (Karar Verdim), peşine destekleyici şarkılar yazma yeteneğin olsun (Hoşuna Gider Mi?), bu albümdeki en güzel sözlerden birini (Olmadı Gitti) ve eski şarkılarından mükemmel Dokunsalar Ağlarım’ı andıran yeni bir şarkı yaz (Unutmadım) ama yine git albümü Sinan Akçıl’a Mete Özgencil’e emanet et. Yıllar önce bir röportajında şarkı yazma konusunda tembel olduğunu söylemişti sanatçı. Bence kendisine ve bizlere yazık ediyor.

Kendini değerlendirme demişken Nilüfer’in yorumunda da değişiklik var artık. Bu yazıdaki üç isim de yaşın getirdiği bir şey olsa gerek şarkıları bağıra çağıra söylemekten hoşlanıyor. Fakat artık bunun hakkını veren sadece Ajda var. Nilüfer çoğu şarkıda o kadar gereksiz yükseltiyor ki sesini albümü yan odadan dinleme ihtiyacı hissediyorsunuz. Örneğin Yaramaz gibi son derece sinir bozucu bir şarkıda Çile Bülbülüm nağmesi yapmaya ne gerek var? Sadece daha da sinir bozucu oluyor. Bir de aranjesine dikkat çekmek lazım, Nilüfer kendinden çalıp tekrar “Mavilim”i yapmış adeta.

Albüm ilk videosu “Bir Bilseydin”in PowerTurk tarafından reddedilmesi ve Kral TV’nin misilleme olarak şarkıyı anında bir numaraya taşımasıyla da konuşuldu. Klip yayınlamak için can atılacak kadar güzel değil ama PowerTurk’te bu kalite merakı ne zaman peydah oldu o da merak konusu. Nilüfer’in sonunda yaşını göstermeye başladığı bu kliplerin yerine ben olsam “Olmadı Gitti”yi, “Bir Liste”yi ve “Tanrım”ı tanıtırdım. Veya da madem Nilüfer’in yerinde hayal ediyorum kendimi tüm albümü kendim yazarak başlardım işe. Çünkü bence onyıllar sonra ilk defa şarkı yazarlığı yorumculuğu ve güzelliğinin önüne geçiyor. Bu değişime ayak uydurursa daha yıllar boyu mutlu mesut dinleriz kendisini.

Hiç yorum yok: