16 Haziran 2009 Salı

I Love You, Man (2009)Judd Apatow’un yükselişe geçirdiğini söyleyebileceğimiz yeni bir Amerikan komedi filmi tarzı var. Bu filmleri isimlerinin mutlaka kırmızı renkte ve kocaman fontlarla yazıldığı afişlerinden de tanıyabiliriz, Jason Segel, Seth Rogen, Jonah Hill, Paul Rudd ve Steve Carrell isimlerinden mutlaka birini içeren oyuncu kadrosundan da. Karşımızdaki filmin Apatow’la alakası yok ama belli ki ona ait gibi durmak için çabalamış. Apatow filmlerinin gişe sonuçlarına bakarsak tanıtımlarında onlara özenmesi anlaşılabilir bir şey. Başrollerde de üstte saydığımız isimlerden ikisi mevcut.

Fakat eninde sonunda bu kötü bir şey değil zira özendiği filmlerin standardına ulaşmış bir film izledim ben. İlişkiden ilişkiye atladığı için hiç yakın arkadaş edinememiş bir adamın sağdıç arayışında karşısına çıkan Sydney adlı bir manyak sayesinde kabuğunu kırışını izliyoruz. En güzel tarafı da evlilik hazırlığında olan baş karakterimiz Peter’ın düşebileceği bütün klişeleri göstermekten kaçınıp tüm bildik romantik komedi numaralarını bu iki yeni arkadaş arasında yapması. En sıradan hikaye manevralarını aşık kız erkek arasından çıkarıp arkadaş iki erkeğin arasına koyunca oldukça komik oluyormuş meğersem.

En manidar tarafı ise filmin yazarı ve yönetmeninin bundan önce yazıp yönettiği “Along Came Polly” adlı film, ki oldukça iç açıcı bulurum. Bu filmde Ben Stiller güvence düşkünü, risk almayan bir adamı oynuyor ve hayatı akışına göre yaşayan Polly ile tanışıp kendi kabuğunu kırıyordu. Şimdi bu filmde “ti”ye aldığı tüm klişeleri zamanında bizzat yazıp yönetti yani John Hamburg. Örneğin “Along Came Polly”de de olan kız ve erkeğin kavga sonrası barıştığı o klasik sahnede bu sefer aradan geğiren bir herif geçiyor. Yine finaldeki olmazsa olmaz düğün sahnesini geyik muhabbetine sarıp mahvediyor iki arkadaş. Hep izlediğimiz şeyleri izliyoruz yani ama garip bir şekilde oldukça taze geliyor.

Normalde oldukça sevilesi bir tip olan Jason Segel’in filmde son derece itici, köpeğinin dışkısını temizlemeyen, sarhoşken motor kullanan bir pislik oluşu haricinde “I Love You Man”de sevilmeyecek hiçbir şey yok. Özellikle Paul Rudd’ın “The Office” dizisinden Michael Scott’u andıracak kadar büyük bir sosyal salak olması izlerken hem rahatsız ediyor hem de eğlendiriyor. Jamie Pressly’nin son derece başarılı yardımcı oyunculuğu da filmi izlenesi kılan bir diğer etken.

Not: Bu filmin ucuz DVD’si için muhtemelen 3 sene beklemeniz gerekecek. Festivalimizin özel bir gösterimi olan “I Love You Man” için şimdilik bulabileceğiniz en ucuz fiyat sinemalardaki öğrenci bileti olacaktır.

Hiç yorum yok: