29 Haziran 2009 Pazartesi

Hadise - KahramanÇekirge bir sıçradı (Deli Oğlan), iki sıçradı (Düm Tek Tek) ve üçüncüde sıçrayamadı maalesef. Geçen yaz bir gayretle bu sayfalardan size Hadise’nin yeni albümünü dinletmeye uğraşıyordum. O zamanlar diyorum ki “sadece “Stir Me Up’la, Deli Oğlan’la değerlendirmeyin, kızın müziği bunlardan çok daha özel”. Gelgelelim “Düm Tek Tek” zamanları dilimde tüy bitmişti artık ve o tezleri savunmayı bıraktım. Hadise de bırakmış olacak ki yaptığı yepyeni Türkçe albüm ciddiye alınamayacak kadar sıradan.

Niye Türkçe albüm yapıyor, orası da meçhul. Türkçe söyleyebilen binlerce sanatçımız var ama yıllardır Avrupa’da başarılı olmuş ilk Türk ismi kendisininki. Zoru başarmışken niye çok da iyi söyleyemediği Türkçe şarkılara meyletti bilemiyorum. Tamam, biliyorum da kabullenmek istemiyorum. Para için böyle bir kariyer intiharı yapmak saçma geliyor çünkü.Albümde 6 tane yeni Türkçe şarkı, TRT’ye Eurovision için sunulan 3 şarkı ve 4 tane de alternatif aranje var. Ön yargılı olmak istemem ama Sinan Akçıl ile Hadise işbirliğinin baştan beri taraftarı olmadım ve bu albüm de haklı olduğumun gün gibi ispatı. Albümde topu topu iki tane iyi şarkı var, birini M.T adlı yeni bir yetenek, diğerini de Erdem Kınay yapmış. Bunların ilki “Adın Ne?” iyi bir albümde iyi bir “filler” olurmuş fakat böyle şarkılar arasında kalınca bütün çalışmayı sırtlamak zorunda kalıyor, o potansiyel de yok. Zira sözlerine de bakınca patlamak için değil şaşırtmak için yapılmış orijinal bir parça olduğu görülüyor. İkincisi ise “Supernatural Love” ve onun da açıkçası albümün olmayan bütünlüğüne bir faydası olduğunu söyleyemem.

Çıkış parçası olacak “Evlenmeliyiz”in radyolarda değil plak şirketinin elinde patlayacağına emin gibiyim. Genelde bu gibi şeylerde haklı çıktığımı biliyorsunuz; bu şarkı kesinlikle hit değil. Hit olabilecek tek parça isim parçası Kahraman, onun da değer görmesi için İngilizce versiyonu “Hero”nun halktan saklanması lazım. O güzelim sözlerden sonra bu Türkçe sözler bana hiçbir şey ifade etmedi. Bir diğer devşirme şarkı da “Sıradan”. Onun da orijinal hali cool’dan öte bir şeyken (Akçıl yetenekli bir besteci sonuç olarak) bu sözleriyle ismi gibi sıradan oluyor.Hadise’nin konuşurken kendine aşık eden aksanı ya özensizlikten ya şarkıların uygun olmayışından dolayı komik kaçabiliyor bazen. “Kahraman”ın “bir kurtulamadım”, “nefes alamadım” sözlerinde dişi İsmail-YK gibi tınlıyor. Çıkış parçası diye seçtiği şarkının varoşluğu da oraya göz kırpıyor. Hadise’nin Eurovision’dan önce yeni şeyler keşfetmeye açık, yaş olarak genç ve kültürlü bir kitlesi vardı (kendimi övseymişim). Eurovision boyunca hayran kitlesi herkes oldu. Bu albümle ise belli ki sosyal ve ekonomik olarak daha düşük bir grubu ve Türkçe’den pek çakmayanları hedeflemiş. Bir kimse neden, ne için kendisine böyle şeyler yapar bilemem ama bir bildiği vardır diye umuyorum. Albüm kapağındaki fotoğrafların first class oluşu içeriğin bayatlığını değiştirmiyor maalesef.

Not: 1.5 / 5

3 yorum:

rahat yazar dedi ki...

Ağır bir eleştri olmuş. Geçen bir programda, "evlenmeliyiz" parçasını dinledim. Diğerlerini henüz dinleme fırsatım olmadı o yüzden yorumsuzum.

" Çıkış parçası olacak Evlenmeliyiz'in radyolarda değil plak şirketinin elinde patlayacağına emin gibiyim." cümlene koptum:)))

tuncywashere dedi ki...

Sinan Akçıl daha ziyade Emel Müftüoğlu , İzel gibi isimlerle ortaklık ettiğinde ortaya daha hoş sonuçlar çıkıyor.Ama Hadise ile ortaklığını ilk duyduğumda mini bir şok geçirmiştim. Hala da ikisinin kimyasının uymadığını düşünüyorum ... Bu yüzden yorumlarına sonuna kadar katılıyorum. Hadise eğer doğru ekibi kurarsa onu tekrar dinlemeye başlayabilirim ... İngilizce tercihimdir :)

lecterhouse dedi ki...

izel'in ve mustafa sandal'ın sönüp gitmesini sinan akçıl a bağlıyorum ben. aynı şey hadiseye de olmaz umarım.

eleştirim ağır değil sadece açıksözlü. fanatik bir hayranı olarak hadise'yi her bulduğuma övüyordum, şimdi çıkmış evlenmelıyız diye şarkı yapıyor. benim de müzik tavsiye ettiğim insanlar arasında bir gururum var yaw, iki paralık oldu resmen :)))) şaka bir yana kendisine bunu yapmasını izlemek üzüyor beni. aklı başına gelir umarım bi an once.