10 Haziran 2009 Çarşamba

Gen (2006)Sonrasında Recep İvedik filmleriyle sanatsal kariyerine esaslı bir balta atan Togan Gökbakar ilk defa Gen ile gelmişti karşımıza. Belli standartların üstündeki nadir yerli korku filmlerinden biri olan Gen, 4. Fatih Melek Film Festivali'nin de açılış filmi oldu. Ekip için en az Altın Koza'da 4 ödül almak kadar heyecan verici bir şeydir eminim. Şaka bir yana, ekibin buna heyecanlandığını sanmıyorum ama ben de filmden pek heyecanlanmadım. Evet görüntü yönetimi denildiği kadar başarılı ama Gen'in en iyi becerdiği şey korku filmlerini seven bir yönetmeni tatmin etmek olmuş, korku filmini seven izleyiciyi değil. Yapıt tekinsiz bir atmosfer kurmak yolunda çok başarılı adımlarla çıkıyor yola, Doğa Rutkay kanımca rolü için çok başarılı bir tercih, setler ve makyajlar da oldukça kaliteli. Gelgelelim (suçu Türkçe'ye atamayacağım için senaristlere atmak zorundayım) konuşulan dil yine yapmacık geliyor. Açıkçası ustası olmadığımız türlere bulaşınca nasıl diyalog yazılacağını bilmiyoruz sanırım. Gördüğümüz oyuncuların hepsi iyi oyuncu, yönetmen çığlık bağırış yaptırırken gayet süper yönetmiş demek ki her konuşmak için ağız açıldığında eğreti bir şey çıkmasının suçu yazarlarda.

Kurguda bayılmadığım yerler oldu. Özellikle finaldeki o hızlı ve yavaş çekimlerin içiçe geçtiği, her şeyin ilkokul öğrencisine anlatılır gibi anlatıldığı final sekanslarından nefret ederim, burada da var. Zaten film hiç göstermese bile gerçeğin ne olduğunu ilk yarının sonlarında çözmeniz mümkün. Bu yüzden akıl hastanesinin durumuyla ilgili sürprizi çok başarılı bulmadım ama tarih-yaş sıkıntıları olsa da Deniz'in geçmişiyle ilgili açığa çıkanlar daha güzel.

İzlediğim en başarılı yerli korku ünvanını Küçük Kıyamet rakipsizce taşımaya devam ediyor. Ancak tıpkı Musallat'ın ikinci yarısı gibi Gen'i sevmemek ya da ciddiye almamak için bir sebep yok. Togan Gökbakar kendisinde umut olduğunu bu filmle açık seçik beyan etmiş. Sonraki iki filmiyle bunu örtbas etmeye çalışsa da biz göreceğimizi gördük. Bir de eklemek istiyorum ki filme hiçbir katkısı olmayan iki şeyden ilki manasız sloganı, ikincisi de Şahan Gökbakar.

Not: Gen filminin DVD'sini Teknosa mağazalarında 4.99 TL'ye bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok: