28 Mayıs 2009 Perşembe

Crank: High Voltage (2009)Dahiyane film “Speed”in yapımcıları devam filmi çekerek izleyicileri avlayabileceklerini, paraları cukka edeceklerini düşündüler. Yanıldılar, zira eleştirmenler daha kurnaz davranıp bu filmin peşini getirmenin ne kadar saçma olduğunu açığa vurdular. Benzer (sadece daha organik) bir temaya sahip olan “Crank”in devam filmi söz konusu olduğunda ise eleştirmenler pusuda bekliyordu, Speed'le kıyaslamak, yeni filmi yerin dibine geçirmek için. İşin ilgi çekici tarafı bu sefer film daha kurnaz davrandı. Eleştirmenlere iş bırakmadan kendi kendisini saçmalıklarla yerin dibine geçirmiş. Kendini hiç ciddiye almamış, ilk filmin ayaklarını soktuğu suya, balıklama dalmış resmen.

Jason Statham bu sefer kalbini adrenalinle değil elektrikle doldurmak zorunda. Bulaştığı mafya insanları, etrafındaki kadınlar iki kat daha pis, grotesk, abartılı. Macera sahneleri iki kat daha pis, grotesk ve abartılı. Halka açık seks bu sefer en az 20-30 kat daha kalabalık bir yerde yapılıyor. Film bu şekilde işi çığrından çıkarıp kendi kendini yakabilecekken sınırda bir yerde tutuyor kendini. Bu sayede keyif de katlanmış oluyor, tek bir saniyesine bile inanmadan güle oynaya izliyorsunuz.

Finaldeki deformasyon, söylemişti derseniz, üçüncü filme Statham'ı ikna edemezlerse başkasını oynatabilmek için konulmuş resmen. Baş karakterimiz Chelios'un annesi rolünde Geri Halliwell'ı görmek de beni çok güldürdü, çok iyi bir oyuncu seçimi olmuş. Bir de tabiki dublörleri tebrik etmeden olmayacak. Senaryo denilmiş bir yığın saçmalık gerçek hayata bir yerden tutunuyorsa o da aksiyon sahnelerini inanılır kılan bu adamlardan dolayı. En büyük tebrik onlara.

Hiç yorum yok: