9 Nisan 2009 Perşembe

John Legend - EvolverAdam resmen ismi gibi albüm yapmış. R&B yapan erkekler arasında heralde dinlediğim en kırılgan müzisyen olan John Legend, alışması kısmen zor olan önceki albümüne oranla daha dinleyici dostu ama yine de şaşırtıcı derecede güzel bir çalışma sunuyor “Evolver” ile. Amsterdam’da bulunduğum tarihlerde iki konser tarihi denk gelen fakat tükenen biletler yüzünden izleyemediğim sanatçının bu son albümünü dinledikçe daha da üzülüyorum bu duruma.

Albüm, o nadir bulunan her şarkının iyi olduğu albümlerden. Benim dinlediğim 15 şarkılık versiyon “Good Morning”den ilhamla yapılmış bir intro ile açılıp, ilk single “Green Light” ile devam ediyor. Legend’ın bugüne kadarki en başarılı single’larından biri olması garip değil zira oldukça çabuk yakalayan bir parça. Hemen sonrasında ise adeta ikinci single olsun diye yapılmış (ama olmamış) It’s Over var. John Legend’ın yazımına bulaşmadığı iki şarkının biri bu dolayısıyla iyi bir dans şarkısı olmasına rağmen tam olarak albümün üst noktalarından sayılmaz. Pharrell ve Kanye West yazmış olsa da albümlerde bütünlük denen şey biraz daha önemli. Kanye’nin şarkıdaki rap’i de Madonna’nın Beat Goes On’undaki katkısını hatırlatırcasına biraz etkisiz.Çok iyi bir albüm dinlediğinizi en iyi hissettiren şarkılar üçüncü single “Everybody Knows”, Brandy’nin şahane bir yorumla eşlik ettiği “Quickly” ve sade bir piyanoyla söylenmiş “This Time”. Üçünün de sözleri o kadar duygusal ve etkileyici ki şahane melodileri bile ikinci planda kalıyor. Legend bu mükemmel üçlüyü yüksek standartlarında yalnız bırakmamış. Estelle’in eşlik ettiği “No Other Love” da kolayca favori olabilecek türden.Albümün ikinci single’ı Barack Obama’nın seçim kampanyalarında söylenmiş, savaş, ayrımcılık ve nefret karşıtı iç açıcı şarkı “If You’re Out There”. Şarkıcıyı sadece işiyle değil karakteriyle de sevmemizi sağlayan bir vesile oluyor bu. Aynı müzik türünü paylaştığı kimi şahsiyetler paralarıyla, arabalarıyla ve kadınlarıyla hava atmayı, başkalarından üstün olduklarını belirtmeyi matah sayarken, John Legend ayrılıklarına üzülüp, en içten şekilde aşık olup, dünyayı kurtarmak istiyor. Onu dinlemeyeyim de kimi dinleyeyim öyleyse?

Her şarkıyı teker teker överek yer işgal etmeyeceğim ama edineni hiç pişman etmeyecek albümlerden biri bu. Gerçek ismiyle John Stephens, doğru bir sahne ismi seçimiyle John Legend, Grammy’lerinin de tasdik ettiği üzere umut verici genç müzisyendi, şimdi ise bel bağlanabilecek bir sanatçı olmuş. Kendi klasiğinden biraz daha hareketli olan bu albümün kariyerinin geri kalanı için örnek oluşturmasını umuyor, çalışmayı hepinize tavsiye ediyorum.

Not: 4.5 / 5

Hiç yorum yok: