27 Ocak 2009 Salı

Türkiye Top 5

Yerli Liste

1) ANLAMAZDIN – AYLA DİKMEN
2) KASABA – MURAT DALKILIÇ
3) GRAM – SERDAR ORTAÇ
4) SAHİCİ – DENİZ SEKİ
5) FLU GİBİ – AJDA PEKKAN

Yabancı Liste


1) CIRCUS – BRITNEY SPEARS
2) SINGLE LADIES – BEYONCE
3) HOT N COLD – KATY PERRY
4) HEARTLESS – KANYE WEST
5) JUST DANCE – LADY GAGA

Yerli Rock

1) AŞK DURDUKÇA – YÜKSEK SADAKAT
2) DAYAN YALNIZLIĞIM – EMRE AYDIN
3) YANDIM YANDIM YANDIM – BERTUĞ CEMİL EE. NİLGÜL
4) DURSANA DÜNYA – PİNHANİ
5) İDDİA – MOR VE ÖTESİ


Ve yaklaşık 30 yaşındaki bir şarkı Türkiye listelerinde bir numara olur. “Anlamazdın”, kendisini tekrar meşhur eden filme bayılmasam da sevdiğim bir parça ve zirveye çıkması hoş bir durum. Kalıcılık konusunda günümüz popçularına ders olur belki bu. Örneğin hemen peşindeki sırada oturan kolonyadan daha uçucu şarkısıyla Murat Dalkılıç bir şeyler öğrenebilir. Bu hafta Mustafa Ceceli ve “Karanfil” 7 numaraya kadar yükselmiş, yine eski güzel şarkılara ne kadar özlem duyduğumuzun bir kanıtı. Rock listesinin zirvesindeki Yüksek Sadakat ise “Aşk Durdukça” ile türünün bayrağını yerli listede 9 numaraya kadar çıkarıyor.

Alt sıralara doğru indiğimizde son çıkardığı EP’de bulunmayan “Para Yok” isimli şarkısıyla Murat Boz’a 18 numarada rastlıyoruz. Sound olarak tekrar elektronik tınılar içeren popa dönen şarkıcının kafasının iyice karıştığı belli oluyor artık. İlk albümündeki “Püf” hariç oldukça eğlenceli ve kısmen orijinal pop şarkılarının yerini bu yaz “Uçurum” gibi arabesk kemanlı sıradan bir şarkı almıştı. Şimdi sözleri ayrı manasız düzenlemesi ayrı manasız bir şarkıyla dönmüş. Hayırlısı olsun, diyecek bir şey bulamıyorum. Umut veren bir popçunun kendini heba edişine ilk defa rastlamıyoruz ne de olsa (bkz. Emre Altuğ). Bu arada düzenlemenin Mustafa Ceceli elinden çıkma olduğunu hatırlatalım. Bu çocuğun aranjeleri kendisi hakkında en az sevilesi şeyler. Şarkı söylemeyle yetinse daha iyi olacak. Mükemmel albümünün çıkış parçası “Seni Bugün Görmem Lazım” ile Nazan Öncel, 38 numaraya yerleşirken Hrant Dink için yazılıp geçen haftaki vefat yıldönümünde oldukça yükselen Sezen Aksu parçası “Güvercin” bu hafta ilk 20’den kaybolmuş.

Yabancı listedeki bayan egemenliğini bu hafta Kanye West kırmış. Ben diyorum ya kimden az buçuk bahsetsem listede yükseliyor diye, Kanye için de aynı şekilde oldu :) Etkimiz sırf Hadise, Ziynet Sali gibi isimlerle kalmıyor anlayacağınız. İlk 5’teki diğer isimler ise değişmemiş. Albümü hakkında yazacağım yazı resmi olarak “en fazla ertelediğim herhangi bir şey” ödülünü kapan Lady Gaga (çok da şahane şeyler yazacak değilim) yine 5 numarada. Parçası oldukça güzel, şikayetimiz yok.

Rock listesinde zamanında her parçasını heyecanla beklediğimiz şimdi ise Eurovision sonrası halen kurtulamadıkları bir rehavetin içinde takılan Mor ve Ötesi’nin “İddia”sını 9 numarada görüyoruz. Bu yarışma için yaptıkları üç şarkıdan başka yeni şarkı içermeyen bir albüm yayınlamayı reva gördüler bizlere, üstelik de yarıştıktan aylar sonra. Bu yarışma süresince coşan medya ilgisinin sonrasında bir anda kaybolup sanatçı imajına kötü etki etmesi Eurovision’ın en büyük sıkıntısı zaten. Birilerinin katılmasını o yüzden istemiyordum ama artık sadece destek var, daha önceden de söylediğim gibi. (Bu arada hakikaten “Düm Tek Tek” neden listede yok? TV’de başka şarkı duyuyor musunuz ki?) Herkese iyi dinlemeler.

2 yorum:

suddenly dedi ki...

hadiseye fiziksel satışlar sonucu ulaşamıyoruz ondandır.

lecterhouse dedi ki...

radyoda çalma sıklıklarına göre düzenleniyor olması listenin. belki resmi olarak satışa çıkmadığından listeye de giremiyodur. yazık, kızın bi resmi 1 numarası olurdu.