20 Ocak 2009 Salı

Türkiye Top 5

Yerli Liste


1) KASABA – MURAT DALKILIÇ

2) AŞK-I VİRANE – RAFET EL ROMAN

3) ANLAMAZDIN – AYLA DİKMEN

4) GRAM – SERDAR ORTAÇ

5) SAHİCİ – DENİZ SEKİ


Yabancı Liste


1) CIRCUS – BRITNEY SPEARS

2) HOT N COLD – KATY PERRY

3) SINGLE LADIES – BEYONCE

4) REHAB – RIHANNA

5) JUST DANCE – LADY GAGA


Yerli Rock


1) DAYAN YALNIZLIĞIM – EMRE AYDIN

2) AŞK DURDUKÇA – YÜKSEK SADAKAT

3) İHTİMAL – GECE YOLCULARI

4) YANDIM YANDIM YANDIM – BERTUĞ CEMİL EE. NİLGÜL

5) DURSANA DÜNYA – PİNHANİ


Ayla Dikmen'in yattığı yerde ters dönüp dönmediğini düşünüyorum şu an. Sağır mıyız, yoksa duymayı mı tercih etmiyoruz bilmiyorum ama “Zaman zaman seni saran o düşünceler bitti aman aman durup durup sonra yine yanan ateş yerinde duman duman” gibi sözleri olan bir şarkı neden haftanın en çok dinlenen şarkısı olur? Birisi bir yerde bir hafta boyunca süren “ucuz şarkılar partisi” mi veriyor? Serdar Ortaç'ın başarılarına bakarsak yazdan beri devam ediyor olabilir o parti. Bir yandan da Sezen Aksu'nun albümünün muhtemel en kötü ikinci şarkısı “Güvercin” listenin 20. sırasındayken, Keremcem'in “benden artık umudu kesin” temalı, “Bez Bebek”ten fırlamış animasyon karakterli klibiyle “Hayallerin Peşinde” şarkısı 19. sırada. İçi açıcı şeyler değil bunlar.


Yabancı listede neredeyse 8 aylık şarkısıyla geçtiğimiz hafta Amerikan Billboard'unun zirvesine oturan Lady Gaga ve “Just Dance” gözüküyor. Gerçi bizimkinde 5. sırada ama 18 sıra birden tırmanması oldukça etkileyici. Ayrıca oldukça güzel bir şarkı. Yine memleketinde ilgiyi geç gören şarkılardan biri olan Kanye West'in “Heartless”ı bizim listemizde hiç mevcut değilken 12 numaradan giriş yapmış. Bu adamcağızın gökdelen büyüklüğündeki egosu ve durup durup saman alevi gibi parlayışı kendisine uyuz olmak için gayet yeterli sebepler ama iyi müzik yapıp iyi görsellikle sunmasını biliyor. Her birşey başardığında “Sanat kazandı!” diye naralar atması da kimine şirin gelebilir belki.


Rock listesinde geçen haftanın eskileri, yerlerini “yeni” eskilere bırakmışlar. İlk 20'nin ikinci yarısında Duman'dan “Her Şeyi Yak”, Şebnem'den “Ben Şarkımı Söylerken” ve Manga'dan “Bir Kadın Çizeceksin” gözüküyor. Bunlardan sonuncusunun çıktığı zaman ilgi görmesi bile yeterince saçmaydı, şimdi neden hala dinleniyor bilemeyeceğim. En azından animasyon klip piyasasını canlandırdılar, böylece daha teknolojimiz yetişmeden bir sürü saçma sapan video izlemek durumunda kalıyoruz (bkz. Yazının başı ve Keremcem). 9. sıradaki Umut Kaya adlı genç yetenek ilgimi çekiyor biraz. Kısmen törpülenmiş Emo kılıklarında da olsa çevrelerden bir sürü övgü topladı. “Mevsimler Geçerken” şarkısına bir şans vermek lazım. Herkese iyi dinlemeler.

1 yorum:

triancula dedi ki...

umut kaya eheeh. fatih şaka yapıyor olmalısın.

lady gaga albümünü yazdın mı yazmak mı üzeresin, biri bunun cevabını versin ve o da sensin.

miden kalsın diye yapdım!)) ehehe.