28 Ocak 2009 Çarşamba

Kısa ve Net

Ekşi Sözlük'ten bir kardeşim "yemekteyiz" başlığı altına gayet güzel yazmış, okutmadan geçemeyeceğim:

"trabzon'da geçen bölümlerinde şaduman hanımın şivesine dikkat ediniz. işte budur. senelerdir televizyon dizilerinde yutturulmaya çalışılan şeyin karadeniz şivesi olmadığını anlatmaktan dilinde tüy bitmiş bir insan olarak haklılığımı cümle aleme ispatlamış programdır. karadeniz aksanını aydan burhan'dan öğrendiyseniz şaduman hanım size yapmacık gelebilir tabi. ama öyle değil. karadeniz şivesi budur. ayrıca hem anne hem baba tarafından trabzonlu olarak söylemek isterim, ki her trabzonlu sülalede sürüyle şaduman vardır. trabzonlu bir aileyle senelere uzanacak bir komşuluk ilişkiniz olmadıysa şaduman hanımın bıçaklı çıkışını çok ciddiye de alabilirsiniz tabi ki. bu da normaldir. anormal olan karadeniz insanına has bu boş ve ciddiyetsiz konuşmaların televizyon ekranından nakledilmesi ve şiddeti özendirmesi. bana her sinirlendiğinde "kalkar habu bıçağu salarum haa" diyen bir teyzem - ki bunun karşılığı iplemeyen bir kahkaha olur-, uzun zamandır uğramayan komşuları "ula orospu kari habu kapidan giremezsun" diyerek karşılayan bir babannem olduğunu - bu da kahkaha ile karşılanır- belirteyim önce. ama televizyon ekranına çıkıp bunu söyleyecek kadar şaşırmazlar. edep yahu derler öncelikle. ama müsterih olunuz. şaduman hanım bir potansiyel katil değildir. ama dost meclislerinde konuşabileceği tarzda televizyonda da konuşabileceğini sanan cahil bir kadındır olsa olsa. en büyük kabahat de onu konuşturanda."

yazan arkadaşımın takma ismi de bloodflowers dır. muhtemelen the cure dinliyor demektir bu. ne güzel insan.

2 yorum:

ugur dedi ki...

Karadeniz aksamını herzaman ekranlardan gördüğümüz için belki pek dikkat etmiyoruz ama çevredede birkaç kişi var öyle konuşan ve onlardan duyunca bazı kelimelere gülsekte içinde bulunmadığımızdan dikkat etmeyiz,ama programdaki saduman hanımın zaten günlükte yapmış olduğu hallerini yayınlamışlardı ve ne kadar ciddi olduğunu önceden izleyicilere sundular.. Ama şaka gibi de olsa bi karadenizli okadarda abartılı konuşmaz ve daha dikkatli ve aksamı daha bi incelikle çıktığından eminim..

lecterhouse dedi ki...

aksanı gerçekçi ama programdaki kavgalar gerçekçi değil. eleştirecek şey bulamayıp saçma sapan şeylere takıyorlar kafayı ki günde 5-6 saat yayınlanan program dolsun. onun haricinde aksan gayet doğal bence, yazan arkadaşın da dediği gibi olabilecek en saf Trabzon aksanı budur.