7 Ocak 2009 Çarşamba

Bu Yazı Bir Yerlerden Çalıntıdır

Çalıntıyla kafayı bozmuş durumdayız. Derdimiz ne bilmiyorum ama iki kuruşluk beğeni toplayan her şeyin oradan buradan çalma çırpma olduğunu iddia etmek zorunda hissediyoruz kendimizi. Öyle “Yapamazsan Yok” ile “Do You Wanna Play Golf?” gibi benzerlikler de değil bunlar. İşte son saçma iddialar:

Düm Tek Tek: • Sezen Aksu'nun 1982 tarihli “Firuze” albümünde “Düm Tek” isimli bir şarkı varmış. Şarkının diğer ismi “Crazy For You”nun da Amerika'nın Sezen Aksu'su Madonna'dan çalıntı olduğu iddia edilebilir o zaman.


 • Şarkının giriş bölümü Çakkıdı'ya benziyormuş. Ama eğer kulaklarınız varsa ve Çakkıdı'yı dinlediyseniz benzemiyormuş.


 • Yonca Evcimik'in “Günaha Davet” albümündeki “İyi Mi” şarkısıyla melodik olarak benziyorlarmış. Bu şarkıyı o kadar az kişi biliyor ki birebir kopyası olsa bile çalıntı sayılmaz.


A.R.O.G: • Dinozorla yüzleşme sahnesi hem RRRrrrr!!! adlı filmde hem bu filmde mevcutmuş. Arif karakterinin bu klasik sahnenin içine düşmesi asıl espriydi zaten.


 • İki kabile arasında çekişme varmış (Yapma ya!). Finalde sonuca bağlamak için yapılan spor müsabakalarında oyuncular BİREBİR seviniyormuş. Vay anasını. Halbuki tezahürat dediğinin bir milyon çeşidi vardır, ben mesela maçlarda mercimek çorbası pişirerek seviniyorum.


 • Bir filmde “Mimi” bir filmde “Higi” adlı bir karakter varmış. Bir de Miki fare varmış.


 • İki filmde de rakip kabilelerin çocukları birbirine aşıkmış. Tabi bu çalıntı sayılırsa televizyon icat olduğundan beri çekilen her Türk dizisinin Shakespeare'den çalıntı olduğu söylenebilir.


Issız Adam: • Şef olan Alper'in tavırları ülkemizde de yayınlanan Kitchen Confidential adlı dizideki aşçıların tavırlarına benziyormuş. Mesela yemek yapıp para kazanıyormuş iki yapıttaki karakterler de! Mesela mutfakta çalışıyorlarmış! Mesela yemekleri restoranda servis ediliyormuş! Yuh artık, çalmanın gözüne vurmuşlar.


 • Ada'nın Alper'e sevişirken aşık olmayı gösterdiği bok gibi sahne “Sweet November”a benzetiliyormuş. Ben yönetmenden olsam bu iddiaya katılır, hatta o sahnenin aslında “Sweet November”ın bir parçası olduğunu, o adamın da Keanu Reeves olduğunu, ışıktan öyle gözüktüğünü söylerdim. Filmin bir parçası olmasından iyidir.


 • Kumsal sahnesi “Veda Vakti”ne (süper filmdir ama alakası yok bununla), yatakta uzanma sahneleri “Kutup Çizgisi Aşıkları”na benziyormuş. Aslında benim de bir hikayem vardı ama onda da sevgililer yatakta uzanıyorlardı bir yerinde. Kutup Çizgisi Aşıkları'nı izledikten sonra, “Tanrım, benim neyim var! Hırsızım ben!” diyerek çöpe attım o projemi. Aşıklar genellikle çöpte falan yatarlar, yatak ne alaka?


 • Alper'in karakteri “About A Boy”daki Will karakterini andırıyormuş. O film de Türk filmlerini andırıyordu zaten. “İade-i hırsızlık” mı desek acaba?


Sevgili yerli medya! Yıllardır tutarlı şekilde iyi olamayan Türkçe müzikler ve Türkçe filmler güveninizi sarmış olabilir. Google'da “çalıntı” kelimesi sık sık aratılıyor olabilir. Bu gerçekler yaptığınız saçma haberleri haklı göstermiyor. Şu kadar maddenin içinde aklı başında birinin katılacağı bir iddia bile yok. Fuzuli yere tantana kopartmayın, işini gücünü yapan, zaten destek görmeyen, sayısı az olan Cem Yılmaz, Hadise, Çağan Irmak gibi değerli sanatçılarımızı böyle şeylerle yormayın. Türkiye'de sanat yapmak yeterince zor ve zaten yeterince yoruluyorlar.

Hiç yorum yok: