22 Ocak 2009 Perşembe

2009 Akademi Ödülleri Adayları

Ödül sezonu başladı. Çok yakında açıklanacak olan Naylon Plak Ödülleri en çok merak ettiğinizdir eminim ama Oscar'lar, Yeşilçam ödülleri gibi eften püften adaylıklar da açıklanıyor bu günlerde. İşte birbirinden değerli (lafın gelişi) 3 ayrı ödülün adayları:


Akademi Ödülleri (Oscar):
En İyi Film:


The Curious Case of Benjamin Button

Frost / Nixon

Milk

The Reader

Slumdog Millionaire


David Fincher makus talihini yenebilecek mi, yoksa yeni Scorsese olup Oscar'ı almak için 1500 yaşını ve en vasat filmlerinden birini mi bekleyecek? Gus Van Sant'ın Milk'i ödülü kucaklayıp “Brokeback'in öcünü aldı” haberlerine malzeme olacak mı? Herkesin favorisi Slumdog Millionaire ne yapacak? Hepsini göreceğiz.


En İyi Aktör:


Richard Jenkins (The Visitor)

Frank Langella (Frost / Nixon)

Sean Penn (Milk)

Brad Pitt (Benjamin Button)

Mickey Rourke (The Wrestler)


Allah aşkına ne Brad Pitt'i? Ne yapacak Oscar'ı? Karısınınkinin yanına koyup over-rated'lıklarını mı kutlayacaklar. Please...


En İyi Aktris:


Anne Hathaway (Rachel Getting Married)

Angelina Jolie (Changeling)

Melissa Leo (Frozen River)

Meryl Streep (Doubt)

Kate Winslet (The Reader)


Yoksa yeni Scorsese, Kate mi olacak? Allah esirgesin! Meryl'la beraber aday olmaları hoş, biri diğerinin varisidir, böyle biline. Revolutionary Road, oyuncusu Kate Winslet'le aday olamadığı gibi başka hiçbir şeyle de olamamış. Bu senenin bombası budur.En İyi Yardımcı Aktör:


Josh Brolin (Milk)

Robert Downey Jr. (Tropic Thunder)

Philip Seymour Hoffman (Doubt)

Heath Ledger (The Dark Knight)

Michael Shannon (Revolutionary Road)


Akademi de asla ödül vermeyeceği komedik performansları niye aday eder anlamam. Borat'ın kazanamadığı oyunculuk ödülü, ödül müdür yani? Gerçi bu sene başka kimse de aday olmasa olurdu. Heath almalı.


En İyi Yardımcı Aktris:


Amy Adams (Doubt)

Penelope Cruz (Vicky Christina Barcelona)

Viola Davis (Doubt)

Taraji P. Henson (Benjamin Button)

Marisa Tomei (The Wrestler)


Doubt belli ki oyunculuk şöleni. Marisa Tomei zamanında Oscar'ı alınca anlam veremeyip dil uzatanlar şimdi ne düşünüyorlar acaba? Hatta Oscar laneti denen şeye verilen en bariz üç örnek arasında (Geena Davis, Mira Sorvino, Marisa Tomei) yer parsellemişti kız. Neyse pek sevmem ben de ama geri döndü. Bu arada Rourke ve Tomei'tye bakarsak Antalya Altın Portakal'ın bu seneki iddiası, “bize gelen Oscar'ı alır” sloganı bu kadar tutabilirdi heralde! Artık bu durumda bile bundan faydalanamazlarsa, yuh derim! Amma agresif dip not oldu.En İyi Yönetmen:


Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

Stephen Daldry (The Reader)

David Fincher (Benjamin Button)

Ron Howard (Frost / Nixon)

Gus Van Sant (Milk)


Ron Howard da olmasaymış ne süper bir seçki olacakmış. Onun yerine Sam Mendes'i (Revolutionary Road) aday yapamadı eşşek kafalılar. İlginç bir şey var, Doubt'ın yönetmeni John Patrick Shanley neredeyse her oyuncusunu Oscar adayı yönetmiş, senaryosunu Oscar adayı yazmış / yönetmiş ama en iyi yönetmen ödülüne aday bile değil. Tipik “evladım hepsini yeme, kardeşle paylaş” hesabı.


En İyi Orijinal Senaryo


Frozen River

Happy-Go-Lucky

In Bruges

Milk

Wall-E


Bu kategorinin uzun ismi “Oscar'lar milyon dolarlık reklam araçları olmasaydı hangi filmi daha çok ödüllendirirdi?” Cevap Wall-E olmasın tabi. Ben Milk diyorum. Siz de deyiniz. Got milk?


En İyi Uyarlama Senaryo


Benjamin Button

Doubt

Frost / Nixon

The Reader

Slumdog Millionaire


Benjamin Button alsın bunu da. Şahane konusu var.En İyi Animasyon


Bolt

Kung-Fu Panda

Wall-E


Sevgili animatörler, insanlar da yeterince ilginç şeyler yaşayabilir. İlla kendini kahraman sanan köpek, kung-fu'cu sanan panda, memur sanan robot çizmek zorunda değilsiniz. Açık ve net galip Wall-E olmalı tabi.


En İyi Yabancı Film:


Der Baader Meinhof Komplex (Almanya)

Entre Les Murs (Fransa)

Revanche (Avusturya)

Okuribito (Japonya)

Vals Im Bashir (İsrail)


İsrail kesin alamaz bu savaş sürerken. Ya pardon, Eurovision değil bu! Şaka bir yana film çok ilginç gözüküyor ama bizi adaylar değil aday olamayanlar daha çok ilgilendiriyor. Üç Maymun aday değil maalesef. Yazık oldu, bence şereflendirmiş olurdu listeyi. Kendileri üzülsün.En İyi Daha Başka:


The Dark Knight (8 dalda aday, hemen hepsi teknik, halbuki en iyi filmde de olmalıydı)

Cadillac Records (Müzik dallarında aday değil. Üzgünüm Beyonce)

Avustralya (Aptal medya tepkisinin kurbanı oldu. Sadece kostümde aday.)

The Duchess (Keira aday değil. Çok şükür)

Revolutionary Road (3 dalda aday. Adaylar arasında en büyük hayal kırıklığını yaşayan da bu film)


Tören 22 Şubat'ta. 13 adaylığıyla Benjamin Button ve 10 adaylığıyla Slumdog Millionaire'i kutluyorum. Tüm kategoriler için burayı tıklayın.

3 yorum:

Emre dedi ki...

Öncelikle bir düzeltme: Borat En İyi Erkek Oyuncu dalında (çok şükür) değil, yalnızca Uyarlama Senaryo dalında aday olmuştu, iki yıl önce. Ve ödülü (yine çok şükür) alamamıştı tabii ki.

Komedik performansları ödül vermeyeceğni bile bile neden aday gösterir ki akademi demişsin. Evet, genelde komedik performansları görmezden gelen bir ödülle karşı karşıyayız, Altın Küre gibi değil malesef. Ama "Tropic Thunder"da Robert Downey Jr. (bilmiyorum seyrettin mi) gerçekten mükemmeldi. 'Başka birini oynayan başka birini oynayan başka biri' diye çevirebileceğim bir cümle okumuştum bununla ilgili, bir sinema sitesinde. Oscar kampanyasını da zaten filmdeki karakteri oynayan karakterininin adıyla yürütüldü aylardır. Heath Ledger dururken, Robert Downey Jr.'a bir şey düşmez/düşmemeli ama tabii ki de, o ayrı.

Son olarak, bir hafta boyunca sadece Oscar adayları ile ilgili yazacağım "Oscarlar Özel Haftası" konseptimi takip etmeye beklerim. Her şeyle ilgili bir sürü fikrim, yorumum ve bildiklerim var; hepsini buraya yazıp harcamak istemiyorum :P (http://thebalkabaa.blogspot.com)

lecterhouse dedi ki...

yazıyı kendimden geçmişçesine yazarken cümle güzel oluyor diye öyle kurmuşum :D şimdi cevap veriyordum neredeyse "borat'ın oyuncu adayı olduğunu kim iddia etti ki" diye :))))) allahtan kontrol ettim, düzeltiyorum..

Haftanı takip edicem ;) bittiğinde Oscar tarihi gelmiş oluyor neredeyse, uzat da biraz kapanışı ödüllerle yaparsın :P

L'Emperuer dedi ki...

"David Fincher makus talihini yenebilecek mi, yoksa yeni Scorsese olup Oscar'ı almak için 1500 yaşını ve en vasat filmlerinden birini mi bekleyecek?"

Kesinlikle! Martin Amca zavallım toplamda 8inci, yönetmen olarak 6ncı adaylığında kavuştu ancak heykele. O kadar muhteşem filmler yapmışken gidip The Departed'la verdiler adama ödülü. Zaten öldü ölecek o da...

-------------------------------
Mooşın Pikçırı Slumdog'a verirler. Versinler de çünkü TCCOBB, Slumdog'ın yanında çok sönük kalıyor. Dayrekting de Danny Boyle'a gider bu durumda.
-------------------------------
Liiding roldeki aktörümüz bence Sean Penn olmalı ama Miki diyor millet. Aynı kategorideki aktristimiz de Meryll Streep olmalı ama zaten 2 adetçik Oscar'ı var leydimizin, Kate ablaya kaldı ödül.
-------------------------------
Saporting aktristi Amy Adams götürür.
-------------------------------
Foreyn Languıeçi Wallt im Bashir'e değil de başka bir şeye verirlerse buradan kalkar bombalarım orayı.
-------------------------------
Edaptıd sıkriinpıley Slumdog'ın, oricinılı ise Wall-E ile Milk'ten birinin.
-------------------------------
Wall-E'ye Animeyşını vermeyenin ağzına fare, skoru vermeyenin de fil girsin.
-------------------------------
Song, Jai Ho olmalı, her gün okul yolunda dinliyorum o şarkıyı =P Sadece bu sebepten bile kazanabilir =P
-------------------------------
Sinematografi TCCOBB gibime geliyor, abimiz görüntüyü güzel yönetmiş bence.
-------------------------------
Kostüym The Duchess'le TCCOBB arasında.
-------------------------------
Viijıl efekt de The Dark Knight'ın olmalı.