10 Aralık 2008 Çarşamba

Türkiye Top 5

Yerli Liste

1) AŞK-I VİRANE – RAFET EL ROMAN
2) BAS GAZA – İSMAİL YK
3) HERKES EVİNE – ZİYNET SALİ
4) SEN SÖYLE HAYAT – FERHAT GÖÇER
5) APTAL – DENİZ SEKİ

Yabancı Liste

1) WOMANIZER – BRITNEY SPEARS
2) HOT N COLD – KATY PERRY
3) IF I WERE A BOY – BEYONCE
4) KEEPS GETTING BETTER – CHRISTINA AGUILERA
5) LIVE YOUR LIFE – TI EE. RIHANNA

Yerli Rock

1) DAYAN YALNIZLIĞIM – EMRE AYDIN
2) YANDIM YANDIM YANDIM – BERTUĞ CEMİL EE. NİLGÜL
3) BU KEZ ANLDIM – EMRE AYDIN
4) KARA GÖZLÜM – SEKSENDÖRT
5) İHTİMAL – GECE YOLCULARI

Listeler o kadar az değişmiş ki, ve haftalardır o kadar az değişiyor ki Türk dinleyicisine bir sarsıntı gönderip sıkıcılıklarından kurtarmak istiyorum. Bu “Bas Gaza” durumu iyice trajikomik oldu. Adam aylar sonra zirveye döndü, şimdi inmek bilmiyor. Hani bir filmde kullanılsa, bit pazarına nur yağsa anlarım (Issız Adam ve “Anlamazdın” etkisi) ama eğlenceli bir kötü şarkı olarak miladını doldurmuşken tekrar diriltmeye ne gerek vardı bilemiyorum. Haftaya da “Şappır Şuppur” u görmesek bari listede. Bu arada Anlamazdın, ilk çıkış tarihinden yıllar sonra listeye girerek zaten pek genç Billboard Türkiye tarihinde bir rekor kırdı sanırım. İcracısı vefat etmiş bir şarkının bu hafta 26 numara yükselerek 10. sıraya gelmesi şaşırtıcı bir başarı. Sorumlusu da elbette filminin güzel müzikleriyle Çağan Irmak.

Ajda Pekkan “Aynen Öyle” ve “Flu Gibi” ile 12 ve 13. sıraları, Murat Boz ise “Uçurum” ve “Ben Aslında” ile 17 ve 18. sıraları kapmış. Bu çocuk, kim ikna ettiyse, Uçurum’u çıkarttıktan sonra “bundan sonra maxi single yapacağım, albüm yapmak mantıklı gelmiyor” gibi saçma demeçler vermişti. Bu kısmi liste başarısından sonra daha da memnun olmuştur belki bu kararından. Tabi tek tük şarkılar çıkarıp, parayı bunların rüzgarıyla vurmaksa hedef gayet güzel bir düşünce. Ancak işin bir de sanatsal boyutu var. Ciddiye alınan bir şarkıcı olmayı bir gün başaracaksa maxi single ile olmayacak o. Olmaz çünkü. Boz’un klonu Murat Dalkılıç ise şarkısı “Kasaba” ile 8. sıraya yükselmiş. Hangi yarı gerekli köşe yazarı Dalkılıç’dan bahsederse bahsetsin hepsi sahnesini övüyor, çok iyi olduğunu söylüyor. Belki o sularda yüzdüğünü düşünürsek, şarkısının sığlığından şikayet etmeye gerek kalmaz.

Deniz Seki, Aptal ile 5. sıradayken, Sahici’yi 16. sıraya taşımayı başarmış. Yine Yaşar, sevilen parçalarının akustik yorumlarını sunduğu Dem albümünden Cezayir Menekşesi ile 11. sırada. Demet Akalın’ın ultra-mega yanlış single seçimi “Gururum” bir haftalık ilk 10 macerasından sonra 15. sıraya gerilemiş. “Geç Kalmadın Mı?” dururken niye başka şarkılarla zaman öldürür bilmiyorum. Yabancı listede ise Beyonce, “Single Ladies” ile 93. sıradan 9. sıraya fırlamış. Kesinlikle dinledikçe sevilen bir şarkı bu, eğer henüz alışamadıysanız mutlaka bir şans daha verin. Herkese iyi dinlemeler.

Hiç yorum yok: