11 Aralık 2008 Perşembe

"Aslında Gerçekten Bir Aileyiz" - Popkorn RöportajıFatih: Popkorn’la beraberiz. Yonca Evcimik’in 6 kişilik yepyeni kız grubuyla Çapkın Kız klip çekiminde sohbet ediyoruz. Aslı, Fazilet, Melis, Pelin, Seda ve Sibel’den oluşan gruba ilk sorum gayet belli: Yonca’yla yollarınız nasıl kesişti?

Popkorn: Hepimiz küçüklükten beri Yonca hayranıyız, bütün yaşıtlarımız gibi. Kendine Gel videosundaki dişi sembolü kolyeleri, asker kolyeleriyle büyüdük. Yonca hocayla tanıştıktan sonra bize böyle bir proje gerçekleştirmek istediğinden söz etti. Bizim uygun olduğumuzu düşündü, çünkü hepimiz dansçıyız, geçmişimizi de biliyor. Bize de farklı ve eğlenceli geldi. Yeteneğimiz var, bunu gösterebiliriz diye düşündük. Bu sebeple kabul ettik.

F: Yonca’nın açısından bakınca neden sizi seçmiş olabilir?

P: Biz biliyoruz, tüm Türkiye’de biliyor ki Yonca kendi alanında çok profesyonel, çok güzel işler yapıyor. Dans geçmişi var, tiyatro geçmişi var. Bizim idolümüz ve olmaya devam ediyor. İlk anlattığında çok heyecanlıydı, karşılıklı olarak doğru isimler olduğumuzu düşündük. Bundan sonra daha da iyi olacak diye umuyoruz.

F: Peki Uğur’la nasıl aranız?

P: Ooo.. Süper, süper! (Gülüşmeler)

F: Ciddiye alıyorum?

P: Tabi tabi, ciddiyiz. Kardeşimiz gibi oldu artık. Çok yakınız, çünkü beraber çok uzun zaman geçirdik, çok çalıştık. Bu proje gerçekleşirken biz resmen kampa girdik ve 6 ay kadar aynı evde kaldık. Her gün dans çalıştık, şarkıya çalıştık. Çok samimi olduk böyle bir dönemden sonra. Hiperaktif bir çocuk zaten.

F: Bir aile çalışması olarak görülebilir o zaman bu albüm.

P: Aslında gerçekten bir aileyiz. Beraber geçirilen bunca zaman ve karşılıklı güven böyle hissettiriyor insana.F: Kız grupları 90’lardan sonra tekrar trend oldu. Grup olarak iddianız hangi yönde daha baskın? Dansçı olduğunuzu düşünürsek görsel olarak mı yoksa işitsel olarak mı?

P: Her yönden diyebiliriz. Hepimiz, hepsinde başarılıyız, bunu saklamaya gerek yok. Hepimiz uzun zamandır dansçıyız, iyi dansçılarız. Şarkı söylemek konusunda da iyiyiz ve kendimizi geliştiriyoruz. Önümüzde yeni projeler var zaten, yakında göreceksiniz. Şimdiye kadar gösterdiklerimiz hiçbir şey.

F: Biraz bahseder misiniz bu projelerden?

P: Hayır. (Gülüşmeler)

F: Madem öyle ben de kişisel bir soru sorayım. Albümdeki şarkınız “Anasının Kuzusu” 9 parçanın içinde en iyisi belki de. Girişteki üçüncü dizeyi kim söylüyor? Özellikle dikkatimi çekti; ses ve yorum Yonca’yı çok andırıyor çünkü.

Melis: Ben söylüyorum orayı. Hayranlıktandır, çok normal.

F: Peki isim olarak neden Popkorn’u seçtiniz?

P: Çünkü akılda kalıcı, eğlenceli bir şeyler olsun istedik. Herkesin sevdiği bir yiyecek, herkesin tükettiği bir şey. Ortaklaşa isim düşünürken, böyle bir şey olmasına karar verdik. Bir kız grubu için farklı bir isim. Klişe değil.

F: Müzikal tarzınız “Anasının Kuzusu”ndaki gibi mi devam edecek?

P: Hmmm…

F: Güzel bir noktaya mı değindim?

P: Evet. Böyle devam edebilir de etmeyebilir de.

F: Çok hoş bir cevap oldu. (Gülüyoruz)

P: Biz bu konuda açığız. Hepimiz iyi dinleyicileriz, kalitesi yüksek şeyler dinliyoruz. İcra etmeye gelince; Rnb de olabilir, daha pop şeyler de olabilir. Türk Sanat Müziği de olabilir hatta. Kendi bestelerimiz var, onları kullanmayı düşünüyoruz ilk planda.F: Hepiniz için ortak, vazgeçilmez bir sanatçı var mı?

P: Yani elbette Yonca Evcimik!

F: O zaten cepte. Yonca’nın haricinde soruyorum?

P: Madonna olabilir. Bir de Jamiroquai

F: Madem direk onu söylediniz, Yonca cover’ı yapmayı düşünüyor musunuz?

P: Çok istiyoruz! Ama daha şarkıya karar veremedik. Siteden (yoncaevcimik.com) yardımcı olabilirler bize belki bu konuda.

F: Ben sizden “Kendine Gel”i dinlemek isterdim. Küçükken konseptine hayranmışsınız zaten. Çoğunuz İzmirlisiniz değil mi?

P: Bir tek Melis hariç. O İstanbullu.

F: Hayatınızın bundan önceki döneminde nelerle meşguldünüz peki?

P: İzmir’de dans ediyorduk. Orada birkaç dans grubu var, küçüklükten oralarda başladık. Uzun seneler böyle sürdükten sonra ister istemez eğitmenliğe yöneldik. Öğrendiklerimizi aktarmak istedik çünkü. İzmir’de eğitmenlikten sonra İstanbul’a gelince kliplerde çalıştık dansçı olarak. Çok kaliteli isimlerin arkasında dans ettik. Sitede de fark ediyorlar zaten bunları. “Ben bu kızı burada görmüştüm” diye yazıyorlar.

F: Bu albümden sonra ne olacak dansçılık?

P: Evet, bunu ayırt etmek lazım. Biz bu şarkıyı, bu projeyi yaptık ama mesleğimiz esas olarak dansçılık. Böyle bir sektör var sonuç olarak. Bundan sonra da, daha seçici olmak şartıyla dans edeceğiz tabi. Bazen eleştiriler geliyor, “kendileri şarkı söylüyorlar, neden başkalarının arkasında dans ediyorlar halen” diye. Çünkü bizim asıl mesleğimiz bu.

F: Son olarak yakın gelecekte bu birliktelik nereye gider diye sorayım.

P: Seslendiğimiz kitle bir değil, birden fazla. Tadımızın biraz farklı olduğuna inanıyoruz. Sadece çocuklara değil, gençlere de yetişkinlere de hitap edeceğiz. Başarırsak çok güzel şeyler olacağını umuyoruz. Bizim için çok güzel bir başlangıç oldu, bundan sonrası da bu kadar güzel olsun diye uğraşacağız.

F: Çok teşekkürler. Başarılar diliyorum.

P: Biz teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok: