29 Ekim 2008 Çarşamba

Türkiye Top 5

Yerli Liste


1) AŞK-I VİRANE – RAFET EL ROMAN

2) APTAL – DENİZ SEKİ

3) GÜL Kİ – FERHAT GÖÇER

4) DİLLİ DÜDÜK – TARKAN

5) RESİMLER HAYALLER – GÖKHAN ÖZEN


Yabancı Liste


1) WOMANIZER – BRITNEY SPEARS

2) MILES AWAY – MADONNA

3) DISTURBIA – RIHANNA

4) SO WHAT – PINK

5) KEEPS GETTIN' BETTER – CHRISTINA AGUILERA


Yerli Rock


1) BU KEZ ANLADIM – EMRE AYDIN

2) İHTİMAL – GECE YOLCULARI

3) YANDIM YANDIM YANDIM – BERTUĞ CEMİL EE. NİLGÜL

4) KARA GÖZLÜM – SEKSENDÖRT

5) SENSİZ KALACAK BU ŞEHİR – BADEM


Yabancı liste tam bir divalar zirvesine dönüşmüş. Britney, Madonna, Rihanna, Christina ve Pink (hemen hepsinin feminist bir söylemi olmuştur zamanında) erkeklerden arındırmışlar ilk 5'i. Başka divalar Dido, Kylie ve Beyonce'nin de sırasıyla 11, 14, 16. sıralarda bulunduğunu söylersek manzara tamamlanmış oluyor (Beyonce'nin If I Were A Boy'u şahane bir şarkı. Klibi de inanılmaz). Mariah, Janet ve Jennifer eksik kalmışlar ama o kadar mucizevi toplanmalar da gerçekleşmez. Madonna hiçbir yerde elde edemediği liste başarısını Türkiye'de elde ediyor ama konsere gelmemeye devam etsin o. Britney geçen hafta Amerikan listesinde kırdığı rekoru (96 sıra birden yükselip zirveye oturdu) global arenaya da taşıyor. Kendisini taklit ettiği basit bir şarkı halbuki. Listelerin (ve ödüllerin de) hak ettiği için değil politik olarak zamanı geldiği için şarkıcıya unvan bahşettiğini gösteriyor bu durum.


Yerli listede ve yerli rock listesinde hiçbir hareket yok Ebru Gündeş “Harika” adlı şarkısıyla 31 sıra birden yükselip 15. sıraya gelmiş. Rock listesinde değil tabi, hayal kurmayalım. Bir de İsmail-YK'nın Bas Gaza'sı son sıradan ilk 20'ye dönüş yapmış. “Niye bu aralar yükseldi?” sorusunu sormuyorum çünkü peşine “Daha en başta niye yükseldi ki?” sorusu gelecek ve cevap bulamayacağım. Rock listesinde dikkat çeken isimler 11. sıradan giriş yapan Erdem Yener (dinleyince karar vereceğim sıradaki efsane rockçımızın bu adam olup olmadığına) ve iki şarkısına rastladığımız Pinhani. Bunlardan biri albümün (ve grubun) başyapıtı “Ne Güzel Güldün” iken diğeri 163. sıradan 12. sıraya yükselen “Dursana Dünya”. Albümün en iyilerinden değil ama albüm zaten yeterince güzel tümüyle. Herkese iyi dinlemeler.


Dip Not: İlk paragrafta bahsettiğim şeye örnek:


Womanizer: "Oğlum vitrin yapma, ne olduğunu biliyorum. Sen kadın avcısının tekisin."

Miles Away: "İyiyim, üzülme ama gerçek bu. Gittiğimde başına gelen en güzel şey olduğumu anlarsın."

So What: "Ne olmuş? Hala rock yıldızıyım. Benim rock tavrım var. Sana da ihtiyacım yok."

If I Were A Boy: "Dönmen için biraz geç artık. Bi hataydı desen de seni böyle affetmem. Seni bekleyeceğimi düşündüysen, yanlış düşünmüşsün."


Radyoda bunlar favori olduğuna göre kadın dinleyiciler birilerine kızmış heralde :) Listede tırmanan bu şarkıların ortak temasına dikkat çekmeye gerek duymuyorum. Demet Akalın açsa mı bi tazminat davası?

Hiç yorum yok: