4 Ekim 2008 Cumartesi

Aİ: De FactoBu afiş neden gördüğüm en berbat kampanyalardan biri?

1- Naifçe gülümseyen kızın resminin üstüne kafamıza vururcasına yazılan "Jean Amerika'nın şalvarıdır!" lafı nereden tutsan elinde kalacak derecede saçma ve niteliksiz bir slogan olduğu için. Jean, dünyada milyon hatta milyar dolarlarlık rakamların bahsedildiği dev bir endüstridir, tanıtımlarının bile sanat eserleri olarak görüldüğü olmuştur. Hani sırf ülkedeki Amerikan nefretinden faydalanıp da kendi menfaatine çabalamak, zaten provokasyondan geçilmeyen ülkemizde en son ihtiyaç duyduğumuz şey. Bunun önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz ama sabahın köründe işinize giderken en az 10 kez gördüğünüz ve üstünde düşünmeyip belki de hak verdiğiniz bu afişin saldırgan tavrı içinizde örülen duvara bir tuğla oluyor. Bunlardan farketmeden yüzlercesine televizyonda, beyazperdede, müzikte rastlayınca siz de saldırganlaşıyorsunuz.

2- Güya Türk halkının sevgisini kazanmak adına şalvarı aslında kötü bir şey gibi gösterdiklerinin farkında olmadıkları için. Afişte yer olsa bu cümle bariz olarak "Jean Amerika'nın şalvarıdır. O yüzden onu giymeyin, bizim ürünlerimizi giyin" diye devam edecekti. Bu resmen şalvarı kaçınılması gereken, utanılması gereken bir şey yapmıyor mu? Kenan Doğulu'nun sahne kostümleri dışında popüler medyada kendine fazla yer bulamamış olabilir bu giysi. Fakat Türkiye'de sıklıkla giyiliyor ve DeFacto şubelerini ziyaret eden gençlerin çoğunun aile büyüklerinin giymişliği vardır. Yani neyi, kime kötülüyorsunuz ve bu sayede kime karşı sempatik oluyorsunuz da bu afiş bir "reklam"a dönüşüyor, anlayamadım.

3- 90 YTL verip de resimdeki kadar sıradan görünmek istemeyeceğim için. Bu afişlerin bir de erkek mankenlisi olan var aynı fiyat/performans oranı onun için de geçerli. Kızın gülen gözlerinin üstünde "Mc Donalds hamburgeri yiyen vatan hainidir!" ayarındaki yazı daha absürd göründüğü için bu afişi yayınlamayı seçtim.

3 yorum:

kral dedi ki...

hklısın bencede çk aptalca bi slogan bşka bşey bulamamışlarmı yni "jean amerikanın şalvarı"ymış çk saçma

lecterhouse dedi ki...

reklamın kötüsü de olurmuş demek ki..

Gülüş Türkmen dedi ki...

Sanırım hoşunuza gidecek bir yorum da benim blogumda bulunuyor! Afişin resmini ararken sitenize rast geldim. İzninizle çektiğiniz afiş resmini ben de kullanmak istiyorum. Saygılar,
http://gulusturkmen.wordpress.com/2008/10/04/de-facto-salvar-gibi-reklam/