26 Eylül 2008 Cuma

Türkiye Box Office 19.09.2008 - 21.09.2008Sex and the City filminin yapamadığını The Women yapıp bu hafta zirveye geçmiş. Yeniden gösterime sokulan The Dark Knight ise iyi bir performans çıkarmış kanımca. İzlemeyenler bu son fırsatı kaçırmasınlar. Listenin tek yeni filmi The Story of Leo oldu. Ken Loach’un İşte Özgür Dünya’sını görmeyi beklemiyordum zaten. Uzun zamandır şikayet ettiğimiz seyirci sayıları halen bir canlanma göstermiş değil. Okulların açılması yaramadı, belki Ramazan’ın bitmesi biraz etki eder. Bir de Avanak Kuzenler gibi avanak filmlerin ticari olarak işe yaraması kaçınılmaz olacaktır. Sevinmemiz mi üzülmemiz mi gerektiği anlaşılamayan durumlardan.

Bugün gösterime bayram dolayısıyla bir dolu film giriyor. 9 günlük tatil boyunca hepsine biraz pay düşecektir salonlara koşan izleyiciden. Aralarında bence en iddialısı “Vol.i” olmalı. Pixar’ın bu yeni harikası, son zamanlarda gördüğüm en umut verici animasyonlardan. İnsanların terk edip gittiği dünyada tek başına kalan bir robotun, oldukça da duygusal ve güzel gözlü bir robotun maceralarını anlatıyor. Sevgili ebeveynler lütfen bu güzelim filmi, bahsettiğim sıradaki filme tercih ediniz.
“Avanak Kuzenler”, “Recep İvedik”in yapımcısından gelen ve Recep İvedik filminin şiddetli bir trafik kazası geçirmiş haline benzeyen bir yerli yapıt. Birincisi Şahan Gökbakar gibi ŞAHANE bir komedyen içermiyor. İkincisi “Recep İvedik” zaten çok kalitesiz bir film değildi, gişe yaptığı için bu kadar eleştirilmişti. Şimdi o eleştirilere yapılan gereksiz savunmalar sağolsun iyice berbat bir film çekmişler. Umarım bu film ve İvedik aynı kefeye konulmaz. Şahan’ı sadece TV8’in “elit” izleyici kitlesi tanırken Recep İvedik karakteri mükemmel gözlemlenmiş, şahane bir karakter diye anılıyordu. Para kazanan adamı ezme içgüdümüzlen filmi yerin dibine sokuldu. Şimdi “Avanak Kuzenler”i eleştirmek, onu eleştirmekle aynı şey değildir, lütfen bunu bilin. Avanak Kuzenler’in yanında Recep İvedik Monty Python filmi gibi gözüküyor.

Bir başka utanç verici Türk filmi de “Süper Ajan K9”. Melih Ekener’in Rob Schneider takılmaya çalıştığı filmin tek şaşırtıcı yanı, Mehmet Ali Erbil’i içermiyor oluşu. Haftaya listenin ilk üç sırasında yine de göreceğiz maalesef. Bunu inkar edemeyiz. Bu filmin olduğunu iddia ettiği kaliteli macera türünde bir film izlemek istiyorsanız “Hellboy 2”yi tercih edebilirsiniz. Guillermo Del Toro kendisini ispat etme dönemini oldukça geride bıraktı artık. Yönettiği bu yeni Hellboy filmi çizgi roman hayranlarını tatmin edecek gibi gözüküyor. Fragmanı oldukça umut vericiydi. Ben ilkini izlemediğim için bu film bolluğunda tercihim olamayacak maalesef. Yine de tavsiye etmekten çekinmiyorum. Del Toro’nun yaratıcı tasarımları her daim izlenmeyi hak ediyor.

Kim derdi ki bir gün Al Pacino ve Robert De Niro beraber film çekecek ve kimse önemsemeyecek. “Orijinal Cinayet(ler)” hakikaten benim de hiç ilgimi çeken bir yapım değil. Belirli işleri haricinde bu iki oyuncunun çok büyük hayranları olmadım hiçbir zaman. Sadece takdir etmekle yetinen izleyicilerdendim. Şimdi kariyerleri pek iyi hallerde değilken on yıllardır bahsedilip duran efsanevi buluşmalarını gerçekleştirmişler. Amerikan olsam “too little, too late” derdim, Türk olduğum için “geçti bor’un pazarı…” diyorum. Yine tatmin etmeyen bir başka film daha var vizyonda. “Babil M.S.” sadece izleyiciyi değil, yapım şirketinin manevraları sonunda kendi yönetmeni Mathieu Kassovitz’i bile memnun etmeyen bir film oldu. Aileler izleyebilsin diye kurguda kuşa çevirilen bu Vin Diesel macerası kendi yönetmeni tarafından reddedilmesine rağmen yerin dibine geçirilmedi ama ekibine yakışmayan vasat bir iş olarak kaldı ortada. Kassovitz ne derse arkasındayız, sevdiğimiz bir sinemacı kendisi.

Son olarak romantik komedi sevenler de mağdur olmasın diye “Pardon! Seni Seviyorum” gösterimde. Güzel kız, yakışıklı çocuk, gerçek aşk arıyorsanız bu filmi tercih edin. Önümüzdeki Salı gişe listesinde sinemaya çekilebilecek bütün Türk izleyicilerin çekildiğini göreceğiz muhtemelen. Anormal rakamlar bekliyorum bu tümü iddialı filmlerden. Ancak şu konuda anlaşalım sizle. Çocuğunuzu veya kardeşinizi filme götürecekseniz Avanak Kuzenler yerine Vol.i’yi, macera istiyorsanız Süper Ajan K9 yerine Hellboy 2 veya Babil M.S.i tercih ediyorsunuz. “Yerli sinema”nın her zaman arkasındayım ama “yerli çöplük”ün arkasında olmak zorunda değilim. Kıymet vermeye değer filmler gelince gösterin Yeşilçam’a desteğinizi. Herkese iyi seyirler.

Hiç yorum yok: