17 Eylül 2008 Çarşamba

Hilary Duff - Best Of Hilary DuffHollywood gençlerinin şimdilik en akıllı uslusu Hilary Duff olabildiğine Kylie takıldığı son albümü Dignity ile ilgimi ve takdirimi kazanmıştı. Daha öncesinden önemsemediğim bu genç bayanın müzikalitesinde bir yükselme ve görüntüsünde abartılı bir güzelleşme olmuştu. Albüm dans-pop tarzının pek el üstünde tutulmadığı Amerika'da sınırlı bir ilgi gördü ancak Avrupa'da oldukça sevildi. Kızın burada parlayışı da bu albümle ve özellikle ikinci single'ı With Love ile oldu. Muhtemelen albüm şirketiyle olan sıkıntılardan dolayı benden 1 buçuk ay küçük bu hanım ikinci best of albümünü yayınlıyor. Dignity öncesi müziğini önemsemediğimden bana hitap eden tarafı barındırdığı yeni şarkı “Reach Out”.

Depeche Mode'un “Reach out and touch faith!” diye inlediği ve inlettiği şarkısı Personal Jesus'ı duymamış olan var mıdır bilmiyorum. Hilary Duff yeni şarkısında bu şarkıdan hatırı sayılır bir parça alıyor, sözleri “Reach out and touch me!” diye çeviriyor (ne bekliyordun?) ve şarkısının nakaratı yapıyor bu kısmı. E melodinin elverdiği şey yine elektronik bir şarkı. Amerika'da da şansı olsun diye başında ve ortasında bir rapçi arkadaş eşlik ediyor. Pek tanınmayan arkadaşımızın adı The Prophet ve varlığı için etkisiz demek en doğrusu olacaktır. Greatest Hits albümünün açılışını yapan bu şarkıya kızımızın Dignity ve Play With Fire gibi şarkılarının isimlerini anarak katılması ilgi çekiyor kısmen.Şarkının sözleri Personal Jesus gibi bir şarkının hayranlarını (kötü anlamda) çılgına çevirecek türden. “Seni gördüm, benim ol istedim, arkadaşlarıma da gösterdim, dipleri düştü” ayarında cümlelerle dolu. Hani Jesus'ın tartışılmaz güzelliği olmasa şarkının bir numarası da yok aslında. Ne bileyim, Hung Up, ABBA sample'ı olmadan ne kadar sıradan olurdu diye düşünürseniz anlayabilirsiniz ne demek istediğimi. Tabi orada alıntı yapılan da eklendiği şarkı da aynı ayarda yüzeyseldi. Burada bir Depeche Mode klasiği bir aklı havada kız şarkısına yamanıyor. Ciddi bir kültür şoku olabilirdi eğer Duff'ın “Dignity” öncesi materyalleri gibi iş çıksaydı ortaya. Neyse ki, dediğim gibi denklemde Kylie'den alınmış bir ilham var ve “fan-ta-ta-sy” gibi sözler utanç verici olsa da One Republic'ten Ryan Tedder'ın yaptığı altyapı üstündeki çok ağır sample'ı desteklemeyi başarıyor. Bunun Kylie'yle ne alakası var demeyin, zaman zaman onun saçma sözleri de başyapıt altyapılarla buluşup çok iyi şarkılar çıkardı ortaya.

Albüme gelirsek Hilary'nin bu yaşında değil iki, bir tane bile Greatest Hits dolduracak şarkısı olmadığını düşünüyorum. Bir de göz önüne sadece single'lar alınınca iş iyice çaresizliğe dönüşüyor. 12 şarkılık toplamanın iki şarkısı da albümün yeni parçalarının (Reach Out, Holiday) remixleri. Hani heralde Hollywood Records'la yapılan anlaşma karşılığını bulsun diye iyice cılkı çıkarılmış işin. Gerçi Dignity'nin üstünden bir buçuk yıl geçti, en azından bir EP dolduracak kadar şarkı yazılabilirdi ama sanatçıyı zorlamanın manası yok. Albüme Dignity'den katılan üç şarkı bu albümün oldukça yanlış seçilen single'ları olan üç şarkı. Play With Fire ve Stranger'dan çok daha fazla tutacak parçalar vardı albümde. Gypsy Woman, Dignity, Happy ilk aklıma gelenler. Play With Fire ve Stranger pek başarılı olmayan liste maceralarına rağmen bu albüme katılma şansını da kapmışlar. Hani illa zorlama bir albüm yapılacaktıysa daha önceden fırsat verilmeyen şarkılar pazarlanabilirdi. Önceki albümlerden gelen diğer parçalar Wake Up, Fly, Come Clean, So Yesterday, Why Not ise bir önceki toplama Most Wanted'da mevcutlardı. Tam anlamıyla bir suyunun suyunun suyu durumu var karşımızda. “Dignity” ile ciddiye alınabilir bir müzisyen olma yoluna girmişken Duff'ın ticari olduğu bu kadar bariz bir projeyle karşımıza çıkmamasını isterdim. Gerçi engelleyebileceği bir şey olduğundan da emin değilim. Albümün artwork'ü için yeni bir resim çekimi de gerçekleştirilmemiş. Dignity çekiminin çok güzel siyah beyaz karelerinden biri süslüyor kapağı.
Depeche Mode hayranlarının şiddetle karşı çıkacağı yeni single'ıyla geri döndü Hilary Duff. Dediğim gibi önceki albümden yakaladığı rüzgar ve Depeche Mode'dan aldığı destek ile daha düzgün, daha derin bir şarkı yapsa önemli bir fırsatı kaçırmamış olacaktı. Neyse ki bu toplama albümün ticari olarak bazı sözleri yerine getireceğini ve bundan sonra Duff'ın bir sanatçı olarak daha serbest işler yapabileceğini tahmin ediyorum. Son yer aldığı film “War Inc.”de dahil olmak üzere ilerlediği yolda umut verici işler yapmış durumda. Umarım geri dönmeyi düşünmüyordur. Biraz daha çabala Hilary; reach out and touch Fatih. Önceki albümünle yaptığın gibi.

3 yorum:

kral dedi ki...

aslnda yazıyı otam okudum diyemem ama kesn yne harika bi yorumdur;)hilary duff a gelrsk grçktn bayıldığm birisi hm çok gzl hmde el attığı her işi süpr bi isim bnce

suddenly dedi ki...

reach out mantığı artık kaldı mı ya? daha orijinal olmasını beklerdim. çünkü popt cidden ümit vaad eden bir isim. jamelia yapmıştı beware pof dog ile depech mode tribute'sünü :D yine de severiz hilari bacımızı :)

lecterhouse dedi ki...

kesinlike umut veren bi isim. ama snrm ticari anlaşmalar yüzünden alelacele böyle bir albüm çıktı. sıradaki işlerine bakacağız artık.

bir de acaip güzelleşti onu da görmezlikten gelemiyorum :)