9 Eylül 2008 Salı

Get Smart (2008)Gösterime girmeden önce bu yazın en eğlenceli görünen filmlerinden biriydi Get Smart. The Office dizisi sağolsun büyük hayranı olduğum Steve Carell ve hayran olmak için sebep aramadığım Anne Hathaway’in başrollerini paylaştığı bu casus filmi parodisi Alan Arkin ve Dwayne Johnson’ı da içeren kadrosuyla, eğlenceli fragmanıyla ve pek popüler olan tuvalet mizahından çok beceriksizlik komedisi yapmasıyla ilgimi çekmişti. İzlediğimde bu görüşümün değiştiğini söyleyemem açıkçası Get Smart beklentilerim ve edindiklerim konusunda son zamanlarda izlediğim en tutarlı filmdi. Oldukça güldürdü, entrikayı içinden çıkamayacağı kadar düğüm etmedi ve bu sayede keyifli bir seyirlik sundu bize. Bir ay sonra filmi hatırlamamızı gerektirecek pek bir şey içermiyordu ama zararı yok.

Bir kere filmin 1960’lı yılların aynı adlı dizisinden uyarlandığını baştan söyleyeyim, eksik bilgi kalmasın. Velhasıl ülkemizde yayınlanmayan bu diziyle ilgili bildiğim tek şey, sadece parodi yapmaya çalıştığı. Yani filmdeki gibi pahalı aksiyon sahneleri mevcut değil. Bu manada orijinal dizi ve uyarlama filmin ayrı yollara gittiğini söylemek lazım. Film parodiyi iyi beceriyor ancak yazın hasılat devlerinden biri olmayı hedeflediği de ortada. Aksiyonu ise temiz kotarılmış bana kalırsa. Olmazsa olmayacak, çığır açacak sahneler yok ama izleyeni diken üstünde tutan anlar oluyor. Bu yüzden, dizinin izleyicisi olmayışımın katkısıyla, şikayet etmiyorum bu biçim tercihinden dolayı.Geçenlerde Clive Owen’ın başrolünde oynadığı Shoot’Em Up ve içindeki Bugs Bunny göndermeleri hakkında yazmıştım. O filmde Bugs bir temaydı ve sık sık karşımıza çıkıyordu. Get Smart’ta ise gizlenmiş esinlenmeler var. Finalle ilgili fazla bilgi vermeden açıklamam gerekirse gökdelenlerin arasından uçağın son anda geçişine ve bombanın gizlendiği yere dikkat edin. İkisi de Bugs’ın mükemmel çizgi filmlerinde görebileceğiniz detaylar. Hele ikincisi Duffy Duck ve Bugs Bunny arasındaki ezeli rekabetin unutulmaz anlarındandır benim için. Filmin esinlenmek için bu çizgi karakteri seçmesi anlaşılabilir bir tercih aslında. Sonuç olarak baş karakter ajan Smart varını yoğunu zekasına borçlu bir adam. Tıpkı Bugs gibi fiziksel olarak düşmanlarından çok daha yetersiz. Yaramaz tavşanın ne avcılara karşı silahı vardır ne de dev düşmanlarına karşı çıkacak bir vücut yapısı bilirsiniz. Bu sebeple Maxwell Smart için iyi bir seçim Bugs Bunny referansı.Bu zeka konusunda değinmek gerekirse, Smart’ın gerçekten zeki bir adam olduğuna kanaat getirebiliyoruz filmde. Masa başında harikalar yaratan, detayları çok iyi çözen bir adam kendisi. Bu sebeple film “salak ajanın düştüğü komik durumlar” filmi değil. Bu şekilde açıklanmak istenirse “sosyal olarak yetersiz ajanın düştüğü komik durumlar diyebiliriz. Bu sayede casusların sosyal hayatının çoğunu oluşturan ‘kavga-dövüş’ü de içine kattığıma dikkat edin. Smart, testlerde iyi iş çıkarsa da görev alanında tecrübesiz biri sadece. Kadınlar konusunda da pek yetenekli sayılmaz ama Ajan 99’u etkilemeyi başarıyor eninde sonunda. Özgeçmişine “çabuk öğreniyorum” cümlesini ekleyebilir.Hathaway ve Carell’in uyumsuz fiziksel görünümlerine rağmen iyi bir kimya tutturduklarını düşünüyorum. Ateş altında gitgide birbirlerine yakınlaşmaları hiç de yapmacık değildi. Filmin dramatik yapısının büyük bir kısmını oluşturan Ajan 99’un geçmişi tahmin edilebilir bir öyküydü. Fakat işinden fazla önemsediği eski sevgilisi mevzusu güzel bir yere bağlandı. Hathaway’in hem fiziksel yeterliliği hem de dozuna göre verdiği oyunculuğu tatmin ediciydi. Carell’le beraber Little Miss Sunshine’de izlediğimiz ve o filmdeki rolüyle Oscar’a uzanan Alan Arkin filmin gizli yıldızıydı. “That’s CIA crap!” derkenki vurgusu halen aklımda. Çok başarılı bir şef performansı veriyordu filmde.

Yaz sezonunu olabildiğine epik filmler doldurmuşken Get Smart oldukça iç açıcı geldi bana. Güzel bir komedi, idare eder macera, fazla iddialı olmadan ama seyirciyi salak yerine de koymadan giden orta halli bir film bu. Yüksek bütçeli, ticari filmlerin olmasını isteyeceğiniz türden. Bu sebeple bence sezon resmen açılmadan önce tercih edilebilir. Geri kalan zamanlarda da özellikle oyuncu kadrosuyla ilgi çekici kalacaktır.

Not: 2.5 / 5

Hiç yorum yok: