14 Ağustos 2008 Perşembe

Özgür Çevik - DüşünceÖzgür Çevik yıldız arayan yarışmalardan çıkıp da yolunu bulabilen ender isimlerden biri oldu. Yarışan diğer isimlerin bu gerçeği unutmasına rağmen onlar televizyonda doğan isimlerdi ve gelecekleri de ancak televizyondaydı. Halk onları televizyonda izlerken tanımıştı, müzikleriyle değil. Dolayısıyla dizi veya televizyon programı yapan kim varsa tutundu, hit çıkarmaya çalışıp alelacele albüm hazırlayanlarsa unutulup gitti. Zamanının favorilerinden Özgür, Yabancı Damat ile senelerce televizyonda çalıştıktan sonra albümünü piyasaya sürdü. Satış peşinde koşan albümlerden biri olmadığı hemen anlaşılıyordu zaten ama dinleyince emin olmuş oldum.

İlk video klip “Düşüşüm” adlı parçaya geldi. Klip her zaman farklı olabilen Mete Özgencil tarafından çekilmişti ve başarılıydı. Şarkı Özgür tarafından yazılmıştı ve o da oldukça başarılıydı. Depresif tonu ve kaliteli sözleriyle (“Düşüşüm, duruşum oldu”) müzikten anlayan kulakların hemen dikkatini çekti. Albümün “Düş-ün-ce” olarak adlandırılması hem bu şarkıdaki hem de albümde genel olarak kullanılan “düşmek” temasıyla alakalıydı. Bir de fikir manasına gelen “düşünce” kelimesiyle eşseslilik yaratıp hoş bir durum oluşturuyordu. Klibi ilk izleyişimden epey sonra albümü dinleme fırsatı yakaladım. 9 Özgür Çevik şarkısı ve 1 Fikret Kızılok şarkısından oluşan albümün havası “Düşüşüm”le tanıtılmaya gerçekten uygun. Genç kızların sevgilisi olmak için birkaç santim omuz genişliğinden başka hiçbir kusuru olmayan bu adamın popüler olmak için zorlamayan, kişisel bir iş yapması takdirimi kazandı

“Düşüşüm”den sonra en çok dikkat çeken şarkı albümde Özgür’e ait olmayan tek şarkı: “Farketmeden”. Kartoneti incelerken Fikret Kızılok’un daha önceden bilmediğim bu şarkısına dikkat etmemiştim. Albümü dinlerken bu şarkı bitince, Özgür’ün yazdıklarından biri olmasını ummuştum ama öyle çıkmadı. En azından yeniden yorumlamak için doğru bir parça seçtikleri kesin. İkinci bir video klip çekilecekse buna gelmeli. Albümde benim dikkatimi çeken diğer şarkılar “Keyfim Yerinde”, “Boş Günüm” ve “İncittiysem” oldu. Açıkçası şarkıları ilk dinleyişte birbirinden ayırmak güç, albüm dinledikçe keyfi çıkmaya başlıyor. Belki biraz sıkıcı olabilir bu yüzden, zira dediğim gibi karamsar mod da değişmiyor hiç. Bu bahsettiğim şarkılardan “Boş Günüm”ü çok güzel yorumlamış şarkıcı. Bu şarkının kemanlarından fark ettim ki albümün sound’u da, Özgür’ün sesi de Emre Aydın’ı andırıyor biraz, fakat bu eksi bir puan değil.

“İncittiysem”in bir kısmı albümün tümündeki en sakin aranjeyi içeriyor ama bana kalırsa en etkileyici şarkılardan biri. Dinleyenlerin, muhtemelen açılış parçası olduğu için en çabuk vuruldukları şarkılardan olan “Bir Daha Aşık Olamam” ise benim favorilerimden olmadı ama başarısız diyemem. Ben kişisel bir bağ kuramamış olabilirim. Fakat sorunu kendimde aramadığım tek şarkı “Çok Düşünce”. İtici bir şarkı bu biraz, üstelik düşme ve düşünme temasının bir şarkıya ismini vermesi gayet yeterliydi. 10 şarkılık bütünden en çabuk vazgeçeceğim parça bu olurdu benim.

Özgür’ün albümü, en çok bu popa bulaşmayan tarzından dolayı yazın hit albümleri arasında yer almayacaktır fakat müzisyen bir adamın bundan daha öncelikli tutacağı şeyler olduğunu ve Özgür’ün bunları başardığını düşünüyorum. Yakında yeni bir televizyon dizisinin başlayacağını duydum, bu yüzden albüm tanıtımına pek zaman ayıramayabilir fakat müziğinin kalitesini bu çizgide koruduğu sürece problem değil. Tek istediğim, benim ilk albümüyle çok umut bağladığım, Özgür’ün de takdir ettiğini bildiğim, fakat sonra yolundan oldukça sapan Keremcem’in durumuna düşmemesi. İki üç sene sonra hiçbir işe yaramayan dizilerde ve yabancı dans şarkılarının Türkçe adaptasyonlarını içeren single’larla karşımıza çıkarsa üzülürüm. Yabancı Damat gibi kaliteli diziler ve Düş-ün-ce gibi albümlere hiç lafım yok.

Not: 3 / 5

4 yorum:

Adsız dedi ki...

çirkin ayak :)

LightYears

0rcun dedi ki...

albümün adını da mete özgencil bulmuş.
gel de eğilme önünde...

lecterhouse dedi ki...

albüm kapağında ellerinde eldiven var ayakları çıplak :)

Adsız dedi ki...

Yazınızı çok begendim.Çok düşünce şarkısı içinde şunu söylemek istiyorum.Özgür o şarkı da ünlü olmasını ve hayatındaki değişikliği anlatıyor bana göre.Yani"Şimdi kimse tanımaz beni/Üzerimde tuhaf bir elbise/Ben şimdi başka biri
/Kokusuna yabancı hallerde"Bu nedenle itici gelmiş olablir.Ama dikaktli dinlendiği zaman eminim siz de birşeyler bulabilirsiniz.Albüm dinlendikce anlaşılıcak bir albüm..Çok güzel bir yazı Özgür'ü desteklediğiniz için bir Özgür hayranı olarak teşşekkür ederim..:)
Sevgiler
Düş/Ün/Ce