6 Ağustos 2008 Çarşamba

Türkiye Box Office 01.08.2008 - 03.08.2008Al bi de buradan yak! Koskoca The Dark Knight daha ikinci haftasına ikinci sıraya gerilemiş. Üstelik de Mumya gibi saçma sapan gibi bir filmin arkasında. Mumya serisinin bu üçüncü filmi Amerika’da beklenenin altında iş yapıp zirveye oturamazken acısını ülkemizde çıkarmış. Kara Şövalye vatanında Titanic’ten sonra en çok hasılat yapan film olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor ama burada o denli ilgi görmedi.

Uzun isimli filmler furyası gördüğünüz gibi listeyi ele geçirmiş durumda. İsim kalabalığından ibaret bu filmlerin hemen hiçbirinin bir şeye benzememesi de ilginç bir ortak yön. Kung Fu Panda 100’ü aşkın salonda oynamasına rağmen ancak 8 bin izleyiciyle buluşabilmiş bu haftasonu. Yaz aksiyonlarından Wanted ve Hancock 300 bine yaklaşan veya ulaşan hasılatlarıyla liste maratonlarının sonuna gelmiş gibiler ama elleri dolu dönüyorlar. Bu yaz pek bir nadir gelen romantik komedi türünde ise Mamma Mia! ve Smart People etkileyici olmayan sayılarda izleyici çekmişler.

Haftaya konusu Haneke’nin Funny Games’ini andıran “Ziyaretçiler”in yanı sıra bir sürü film daha gösterime giriyor. Bunların arasında en şaşırtıcı olanı kırk yıllık “Apocalypse Now”. Nereden çıktı anlamadım ama her zaman başımızın üstünde yeri var. Bonneville, Resimdeki Hayalet, Uyurgezer ve Ölüm Kapanı gibi henüz ilgimi cezp etmeyi başaramamış filmlerin yanında daha umut verici Taş Yastık da huzurlarınızda olacak. Chicago’dan İstanbul’a ailesinin yanına dönen Lodos’u anlatan film şimdiden ödüllü. Herkese iyi seyirler.

Hiç yorum yok: