2 Ağustos 2008 Cumartesi

Ertuğ - A1İlk dinleyişimden beri bu albüm hakkında yazmak için sabırsızlanıyorum. Gazetelerde Mess Production adlı şirketin “güzel müzik yapmak” amacıyla yola çıktığını okuduktan sonra bu şirketin yayınladığı ilk albüm olan Ertuğ’un “A1” albümünü bir dinleyeyim dedim. Aslında kendisinin Derin Mevzu adlı klibini MTV’de görmüştüm ama benim yerli MTV ve Rolling Stone gazlamalarına karşı bir antipatim olduğu için (sırf popüler değil diye müzikal dahi ilan ettikleri herkes dahil buna) Ertuğ kurunun yanında yanmıştı. Sonra Hande Yener’in Yola Devam ve Kim Bilebilir Aşkı şarkılarının bu adama ait olduğunu öğrenince albümü dinlemek şart oldu. İyi ki de farklı bir karar vermemişim.

Yazı bittiğinde göreceksiniz ki albüm çoğu albüme vermediğim bir not alacak. Elektronik düzenlemeler içeren kaliteli pop albümlerini dinliyoruz zaman zaman ama bunların çoğu yerli olmuyor. İşi en iyi yapan Hande Yener bile sıradan bir albüm hazırladı en son. Dolayısıyla Ertuğ’un albümünü dinledikçe beğendim, beğendikçe şaşırdım. Bir kere rahat klasik olacak iki şarkı var: Tek Yürek ve Yağmurlar. Albüm Derin Mevzu şarkısıyla pazarlandığı için müzikal olarak oldukça farklı olan Tek Yürek sadece benim dikkatimi çeker sanmıştım ama yanılmışım. Bu parçanın (Million Dollar Baby filminden bolca esinlenmiş) bir klibi varmış halihazırda. Pinhani’nin Kavak Yelleri dizisi sonrası her dile pelesenk olması gibi bu şarkının da çalma listelerinde “Hayalet Sevgilim”in peşine gelmesini istemem tabi. Ancak müzikal geleceği açısından popülerlik işine yarayabilir Ertuğ’un. Velhasıl şarkı çok iyi, sözler çok başarılı, albümdeki en iyi yorumu da bu şarkıda yapmış Ertuğ. Diğer şarkı “Yağmurlar”a gelelim. Bu parçanın giriş ve çıkışındaki o hüzünlü ses (efekt, enstrüman her neyse) ne isimle anılıyor bilmiyorum ama zamanında bir Sony Ericsson melodisinde duyup hasta olmuştum. Bu şarkıya çok gitmiş, ayrıca kendine has durmuş. Ç ok sık metafor edinilmiş bu doğa olayıyla ilgili Şebnem Ferah’ın “Yağmurlar”ından beri, duyduğum en güzel şarkıydı. Albümün bir diğer hazinesi de Hande’nin Apayrı albümünden bildiğimiz “Yola Devam” şarkısı. Düzenlemesi o albümdeki kadar iyi değil bence ama şarkının kendisi çok güzel.

Televizyonlarda gördüğümüz “Derin Mevzu” bence albümün iyilerinden değil. Aynı şirketten çıkan Zeynep Casalini’nin “Kim Galip Çıkar” albümüne kadar yol almış bu şarkı ama bana şaşırtıcı geliyor bu. Şarkıları güzelden vasata doğru sıralasam bu başlarda yer almazdı. Tarz olarak oldukça benzeri “İnsan” şarkısını tercih ederim buna örneğin. Belli ki bu şarkıya da güveniliyor (albümde farklı bir versiyonu da var), belki albümü tanıtmaya bunla devam edebilirler. Ancak bence başlangıç Derin Mevzu olmamalıydı. Bakın benim gibi dinleyince albümü çok seven birine bile albüm öncesi karşılaştığımda umut vermemişti.

“Eminim”, “Çocuk”, “Son Aşkımsın” albümü bu kadar sevmiş olmamın nedenlerini oluştururken, daha hareketli şarkılar albümün dinlenebilirliğini yükseltiyor, benden aldığı notu değil. “Aşkın Kusursuz Cinayet”, “Dostun Biri”, “ Hırsız Şafaklar”, “Sensiz Yaşarım” bir paragraf önce bahsettiğim o hayali listenin ortalarında yer alırdı heralde. İşin güzel tarafı çizgi şarkıdan şarkıya yükselip inse de albümün sound bütünlüğü bozulmuyor (bu kelimeyi ilk defa kulanıyor olabilirim onca müzik yazısından sonra) ve bittiğinde iyi bir albüm dinlediğinizi fark ediyorsunuz. Stüdyo albümlerinde remix bulunmasının pek taraftarı değilim ama “İnsan”ın remixi “Mymoon” (bilmiyorum neden bu isim) şarkının aslından farklı olmayı beceriyor. Varlığından şikayetçi değilim.

Albümle ilgili şaşırtan bir başka nokta, şarkıcının ikinci albümü oluşuydu. İlk albümü araştırırken zamanında hiç şans vermediğim renkli serumlar ve bunlara bağlı bir adamı gösteren video klibin Ertuğ’a ait olduğunu anladım. O kadar önyargı sonrasında bu albümü dinlemiş olmaktan dolayı kendimi şanslı sayıyorum. O klibin ait olduğu şarkı “Hayatım” bu albümdeki şarkılar kadar iyi değil ama bir şarkı yüzünden bir albümü kurban etmemek gerektiğini “A1” albümünde bizzat gördüm, dersimi aldım. Eğer yanılmıyorsam bu albümün yerli müziğin eskimeyecek örneklerinden biri olacağını düşünüyorum. Daha ikinci albümünde gurur verici bir başarı Ertuğ için.

Not: 4 / 5

2 yorum:

too. dedi ki...

albümün müziklerini "jazz ın dahi çocuğu" olarak adlandırılan ve halihazırda hande yener'in keyboardcısı olan elektronik muzik produktörü genco arı hazırladı.

Adsız dedi ki...

hep insan mi maymundan gelecek, insanin remixinden de maymun cikti iste..