30 Temmuz 2008 Çarşamba

Türkiye Box Office 25.07.2008 - 27.07.2008Açıkçası ufak bir hayal kırıklığı içerisindeyim sayın okuyucular. 2 buçuk saat sürse de, karanlık bir film olsa da “The Dark Knight”ın 100.000 seyirciyle açılış yapmasını isterdim ilk haftasonunda. Tam sınırında kalmış, biraz üzüldüm. Elin gavurunun filminden sana ne diyebilirsiniz ama ülkenin sinema zevkiyle ilgili önemli şeyler söylüyor bu listeler. Bakın 3. sıradaki filme örneğin. 33. haftasında 2 milyon izleyiciye ulaştı ama gerçekten bir sanat işi mi? Hayır. Gerçek sanat işleri bu film kadar duygu sömürüsü içermez, yapımcısı da festivallere laf atıp durmaz. The Dark Knight ticari bir film gibi duruyor olabilir ama başarılı yönetmeni Christopher Nolan kusursuz bir sinema duygusuyla çekmiş filmi. Bu arada yakaladığı rakamın gişede başarılı bir Türk filminin açılışıyla neredeyse denk olduğunu ekleyeyim. Örneğin “O… Çocukları” 125.000 kişi çekmişti salonlara ilk haftasonunda. Bir Amerikan filmi için iyi bir rakam “The Dark Knight”ınki.

Efendim özellikle şu an bulunduğum Trabzon ilinin 15 küsür salonunu rahat bırakmayan süper prodüksiyonlarla dolu liste. Hancock’tu, Dünyanın Merkezine Yolculuk’tu, Wanted’dı, Narnia’ydı derken ne Mamma Mia!’yı görebildim sinemada ne de Forgetting Sarah Marshall’ı. Bu can sıkıcı durumla birleşince listenin tepelerinde onları görmek iyice bunaltıcı oluyor. Zamanında yaz ayları sinemada rehavet dönemiydi, şimdi sakin kafayla izleyebileceğiniz bir tane film bile bulunmuyor. Hollywood tam tersine döndürdü işleri, artık patlama, aksiyon ne varsa yaz aylarında vuruyor salonları.

Haftanın (hiç şansı olmayan) yeni filmlerinden “Aşkın Yaşı Yok” 9. sırada kendine yer bulurken “Ben X” listeye girememiş. Eddie Murphy’nin yeni saçmalığı ise şu ana kadar 36 bin beyine bulaşmış durumda, umarım zararsız atlatmışlardır. Haftaya Venedik’te ödüllü “Bombaların Altında” ve Mumya serisinin üçüncü filmi “Ejder İmparatoru’nun Mezarı’nın Dehşet Verici Dev Solucanları!” gösterime girecek. Hangisi için daha umutlu olduğumu belli ettim heralde. İyi seyirler.

Hiç yorum yok: