23 Temmuz 2008 Çarşamba

Türkiye Box Office 18.07.2008 - 20.07.2008Baraj aşmak uğruna bit pazarına nur yağdırma modası devam ediyor. Kabadayı, 2 milyon seyirciye, 120 ise 1 milyon seyirciye ulaşmış olmak için sırasıyla 1 ve 2 salonda tekrar gösterildiler bu hafta. Açıkçası Kabadayı’nın tek salonda bir haftasonunda 3.020 seyirci alması epey şaşırtıcı ama kurcalamayalım. Haftaiçi hasılatlarıyla beraber umarım amaçlarına ulaşır iki film de. Böylece Beyaz Melek ve Recep İvedik’le başlayıp bu iki filmle devam eden furya kapanmış olur. Tabi yine 1 milyon sınırında kalan O… Çocukları’nın da aynı manevrayı yapması şaşırtıcı olmaz.

İlk sırada 3 boyutlu versiyonu dışında hiç ilgimi cezbetmeyen Dünyanın Merkezine Yolculuk filmi var. Brendan Fraser’ın resmen yaşlanmadan önce hem bu film hem de Mumya serisinin devamıyla son çabalamalarına şahit oluyoruz. İkinci sırada Hancock, üçüncü sırada ise yeni Narnia filmi var. Gayet sıkıcı bir sonuç.

Haftanın yeni filmlerinden Mamma Mia! ilgi çekici bir yapıt olsa da pek yüz bulamamış seyirciden. Örneğin babamın ABBA hayranlığı sağolsun biz Titanic’ten beri ilk defa bir filmi ailecek izleyeceğiz. Ülkenin geri kalanı ise pek ilgilenmemiş. Romero’nun bitmek bilmeyen zombi filmlerinin yenisinin hali daha fena. Forgetting Sarah Marshall ise listeye hoşça kal demiş bile.

Haftaya ismine festivalden aşina olduğumuz Ben X ve yılın en önemli filmlerinden biri Kara Şövalye vizyona giriyor. Dünyada dudak uçuklatacak rakamlarla açılış yapan filmi merak etmemek mümkün değil. Çizgi roman filmlerinin “Godfather 2”si diye bir yakıştırma yapıldı filme, çok başarılı bir devam filmi oluşundan ötürü. Görüp değerlendireceğiz artık, yakın zamanda kaybettiğimiz Heath Ledger’a veda filmimiz olacak ayrıca. Herkese iyi seyirler.

Önemli Düzeltme: 120 filminin yapımcısı Özhan Eren bana ulaşıp ufak bir hatırlatma yaptı. 120'nin 23 haftadır kesintisiz gösterimde olduğunu, seyirci sayısı olarak sık sık ilk 10'a girseler de hasılat hesapları yüzünden gözükmediklerini, son haftalardaki yükselişin belediyelerin düzenlediği toplu gösterimlerden kaynaklandığını belirtti. Dolayısıyla yeniden gösterime girme gibi bir durumu yok. Ha burada alaycı bahsediyor olabilirim ama ticari olarak belli izleyici rakamlarına ulaşmak isteyen filmleri suçlamıyorum. Sinemanın pahalı bir sanat olduğunun farkındayım. Her halukarda 120'nin tekrar pazarlanmadığını, haftalardır yaptığı gibi gürültü patırtısız seyirci topladığını öğrendiğimi belirtiyorum. Özhan Eren'e tekrar teşekkürler.

Önemli Düzeltme 2: Şimdilik ciddiyeti bozmuyorum, gerçek film adamlarının sitemi okuyor oluşuyla ilgili havamı sonra atacağım.

Hiç yorum yok: