16 Temmuz 2008 Çarşamba

Ebru Aydın - Bir Gün MutlakaKendisini Tarkan’ın sarışın vokalisti olarak tanımıştık. Ama hakikaten tanıdık yani. Tarkan hayranı kuzenim kendisini inanılmaz kıskanırdı örneğin. Ebru Aydın ismi o zamandan beri (Aacayipsin albümü dönemi) kalmıştır kulağımda. “Son Verdim Kalbimin İşine” şarkısını yorumlayarak solo kariyerini de başlattı sonradan. Şimdi yeni albümü ve şarkısıyla daha açık sularda yüzmeye hazırlanıyor.


“Müsaadenizle” albümü ve “Bir Gün Mutlaka” şarkısı hakkında şimdiden gazetelerde yazılar okuyabilirsiniz. Tarkan’ın vermediği destek, Mustafa Sandal’dan alınan şarkı falan derken ben de şarkının kendisi hakkında yazayım dedim. Bir kere ilk ismini duyurduğu zamanlara saygı duruşunda bulunurcasına 90’ların o güzel Türk Pop şarkılarını andırıyor parça. O zamanların güzel melodi, güzel sözler standartlarının hakkını veriyor. Bir de en güzeli arabeske bulaşmıyor. 90’ların en büyük özelliği de buydu zaten. Yonca Evcimik ve Aşkın Nur Yengi sağolsun arabesk tınılar, popüler müziğimizin yakasını bırakmış, daha Avrupai melodiler duymaya başlamıştık. Bu şarkı da bu ekolden geliyor benim için. Vokal tekniği de söylediğimi destekler nitelikte. Öyle gereksiz gırtlak nağmeleri falan mevcut değil.


Peki şarkıyı bu yaz döneminde ayrıcalıklı kılan nedir? Eğlenceli bir insan olduğunu bildiğim yorumcusunun yanında sözleri de öne çıkıyor. Bugün televizyonu açsanız karşınıza çıkacak hareketli her üç şarkının ikisi sevgiliye çemkirmekten başka bir şey yapmıyor. Üstelik de ne berbat şekillerde. Üstelik bir de nereden geldiği belli olmayan dev bir özgüvenle! Kendileri değil biz utanıyoruz televizyon karşısında. Örneğin yıllardır bir medya rüzgarını arkasına alsa da halen ele gelir bir çalışma yapmamış Betül Demir gibi. “Süper” isimli şarkısını, albümünü yazın birincileri ilan ediyor ama şarkıyı dinliyorsunuz, melodiyle sözün uyumlu olması gibi, şarkı denen şeyin özü olan kuralı bile yerine getirmiyor. Bu şarkının “Ne olursa olsun, yaşamaya değer.” “Bir gün mutlaka, bize de güler dünya.” diyen sözleri ise tam tersine iç açıcı, sinir stres yapmayan sözler. Sonradan bu yolu terk etse de yaz dönemi sevgilime laf sokayım şarkıları Hande Yener’in suçuydu en başta. Yarattığı canavar şimdi kontrol altına alınamaz bir “nispet yaparken gülünç duruma düşen kadın şarkıcılar” furyasına dönüştü. Ebru Aydın’ın bu tuzağa düşmemesi iç rahatlatıcı ama bir yandan kariyerini düşünürsek şaşırtıcı değil.


Saf, duygu sömürüsüz Türk Pop’unu icra ettiği için şarkı bu yazın ele gelir işlerinden bence. Disko dostu aranjesi her yaptığı iş birbirine benzeyen club DJ’lerimizin elinden geçmeden de dansettirebilir mekanlarda. Şöyle anlatırsam şarkıyı kafanızda doğru bir resim oluşması muhtemel. Işın Karaca’nın “Mandalinalar” gibi hareketli şarkılarını düşünün, fazla bağırtıyı atın, elinizde bu şarkıya benzer bir şeyler kalırdı. Pop müzik piyasası içinde gayet umut verici bir kombinasyon.


“Bir Gün Mutlaka” şarkısı hakkında yazma sebeplerim işte bunlar. Dinlediğim en orijinal şarkı olduğu için değil, albümü milyonlarca sattıracağı için de değil. Yaptığı müziğin hakkını verdiği, popüler trendlerde boğulmadığı ve kalitesini yüksekte tuttuğu için. Umuyorum ki başarılı olur, her liste tepesine çıkan şarkıyı incelerken “eski sevgili katliamı” dinlemek zorunda kalmam bundan sonra. Albümün geri kalanında bu dediklerimi yutturmamasını umuyorum bana şarkıcının :)


Dip Not: İnternetten teyit edemedim ama çok büyük bir ihtimalle Tarık’ın Sevdim Bir Kez adlı felaket güzel şarkısında vokal yapan da Ebru Aydın’dı. Hakikaten öyleyse şarkıya ve albüme şans vermek için bir sebep daha ortaya çıkmış oluyor.


Dip Not 2: Yazıyı yayınlar yayınlamaz yanımdaki radyoda bu şarkı çalmaya başladı. İyiye işaret heralde!

6 yorum:

triancula dedi ki...

ben dinlemedim ama ışın karaca'nın bir "herşeye rağmen"i vardı ki hakikaten ben bile o şarkıda çılgınlar gibi eğlenmiştim o yıllarda.

ve eminim benden başka o şarkıdan da hoşlanan yoktur. ama süper melodi ve caz gırtlağı ama bu sefer HAKKATEN cuk oturmuştu o şarkıya! dinle onu bi mutlaka yorum istiyorum! ;)


İSTEK POST! nihaha! peçeteye de yazmak gerek ama şimdi :p

neyzenapo dedi ki...

Yazdıklarınıza katılmamak elde değil çok güzel anlatmışssınız herşeyi tane tane ayrıntılarla birde buna ebruyu tanımak eklenince dahada anlamlı oluyor!Çok doğru bir insan üzerinden çok doğru bir eleştri tebrikler.

Ebrucum umarım herşey istediğin gibi gider.Güzel haberlerini bekliyorum.

NEYZEN APO:))

kIbIL dedi ki...

Bir Gün Mutlaka'nin Zerrin Özer'in yanilmiyorsam Olay Olay albümünde okudugunu da hatirlatmaliyim. Hatta harika düzenlemesini de Onno Tunc'un elinden ciktigini, bir yerlede rastlarsaniz muhakkak dinleyin !

Bu sarkinin bu kadar gec cover edilmesi üzücü...

kIbIL dedi ki...

http://www.vidopa.com/video/EZcncWIn8nY__ZerrinÖzerBIRGÜNMUTLAKA90'lardance.html

Burada bahsettigim yorumuyla Zerrin Özer ve Bir Gün Mutlaka...

kIbIL dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
lecterhouse dedi ki...

boşuna iyi şarkı değilmiş demek ki :) ayrıca şarkıyı zerrin özer'i andıran ışın karaca'nın şarkılarına benzetmemin sebebi de bu olsa gerek :) sağol bilgilendirdiğin için