23 Temmuz 2008 Çarşamba

Beyoğlu Sineması Hakkında

Şimdi savunmacı bir giriş olacak ama biliyorsunuz tatildeydim, bazı şeylerin aklımdan talihsizce çıkması çok normal. Üstelik sıkıntılı zamanlar da geçirdim o yüzden gerçekten önemli bir konuya ayrı bir yazı yazma imkanım olmadı. Bazı yazılarda arada bahsetmiştim ancak Beyoğlu Sineması'nın kapanması durumu özel bir protestoyu hak ediyordu. Hem okuyucularımdan hem de arkadaşlarımdan olan Emre zamanında bu konuda yazdığı yazıyı yollamıştı bana. Ben de onu yayınlayacağım bugün gerekli güncellemelerle:"Bildiğiniz gibi; yıllardır Halep Pasajı'nın altında popüler kültüre karşı koyup gerçek sinema filmleri gösteren, İstanbul Film Festivali süresince festival programındaki en ağır filmleri oynatan ve duvarlarındaki şirin resimlerle dikkat çeken Beyoğlu Sineması parasızlıktan kapanmak üzere.

SİYAD, İKSV, TÜRSAK gibi birçok kuruluş bunu engellemek ve sinemaya destek vermek için bir şeyler yapmaya çalışıyor. 4 - 17 Temmuz tarihlerinde SİYAD'ın seçtiği 16 film sinemada gösterildi. Şu anda ise Forgetting Sarah Marshall ve Margot At The Wedding filmleri gösterimde. Sinemanın durumuyla ilgili Radikal'de de bir yazı çıkmıştı:

"(Sinemanın işletmecisi) Temel Kerimoğlu, “İki hafta boyunca SİYAD seçkisini göstereceğiz. Ondan sonra İstanbul Film Festivali’nde beğeni toplayan Nicole Kidman’ın başrolünde oynadığı ‘Kızkardeşim Evleniyor’ filmi var. Sonrası belirsiz. Ne yapacağımı ben de bilmiyorum. Bizim Zonguldak Ereğli’de de bir sinemamız var. Üç yıldır oradan alıp buranın açıklarını kapatıyorduk. Ama sonunda biz de tükendik. Çıkış yolu bulamazsak kapatmaktan başka çare yok” diye konuşuyor. Ereğli’deki sinemanın kar edip İstiklal Caddesi gibi günde 1 milyondan fazla kişinin geçtiği bir cadde üzerindeki sinemanın zarar ediyor olması arasındaki çelişkiyi Kerimoğlu gülerek şöyle yanıtlıyor: “Çünkü orada ‘Recep İvedik’ gösteriyoruz. Burası Eurimages sineması, burada öyle bir şansımız yok.”"

Peki acaba suç sadece Recep İvedik'i tercih eden yurdum insanında mı? İstanbul Film Festivali, !F ve Filmekimi boyunca salonları dolduran, kapış kapış bilet alan o kadar insan festival dışında nereye kayboluyor? Sadece 3 seanslık insan mı var koskoca İstanbul'da bu filmleri izlemek isteyen? Yoksa olay festivalde boy göstermek mi?

Sanırım "Recep İvedik"e en sevdiğim film diyen kitle kadar; festivalde kaçırdığı filmleri -internetten indirmeyi bırakın- korsan kopyasına para ödeyerek izlemeyi tercih eden, sonra da "neden İstanbul'da sinematek yok" diye yakınan kültürlü kesimden korkmalıyız.

Sinema filmi, sinemada izlenir. Beyoğlu Sineması bunu bildiğini düşündüğü bir toplum için çırpınıyor.

Emre Eminoğlu"

Emre'nin blogunu buradan ziyaret edebilirsiniz.

Beyoğlu Sineması'nı ise İstiklal Caddesi'nde ziyaret edebilirsiniz. Şanslıysak uzun yıllar boyu, şanssızsak kısa bir süre daha..

1 yorum:

Emre dedi ki...

geç olsun güç olmasın di mi :) sağol.