30 Temmuz 2008 Çarşamba

Ajda Pekkan - Aynen ÖyleAjda Pekkan son stüdyo albümü Cool Kadın’ı çıkarmak için yaklaşık 10 yıl beklemiş, bir türlü doğru şarkıları bulamamış, arayı toplama albümler ve “Sen İste” single’ı ile doldurmuştu. Sonra gelen albüm Sezen Aksu ile işbirliğinin ürünüydü ve Spente La Stelle, Kaderimin Oyunu, Olanlar Oldu Bana derken zorla tamamlandığı belli oluyordu. Kalan şarkılardan da “Yok Ki” ve “Amazon” dışında çok tuttuğum çıkmadı açıkçası, yine de iyilerdi. Durum böyle olunca bu albümden hemen iki sene sonra “Aynen Öyle”nin çıkışı beni biraz şaşırttı. 9 şarkı ve bu şarkılardan birinin remix’inden oluşan albüm bir önceki albüm kadar iyi değil ama en azından Ajda hayranları için 9 yepyeni şarkı içeriyor. Zaten şimdiye kadar gelen tepkilerden hayranların bile bunla yetindiğini görüyorum.

Açılış ve isim şarkısı “Aynen Öyle” ve “Flu Gibi” albümü sürükleyen iki Şehrazat parçası. Maksimum antipatik “Sen İste”nin aksine bu şarkılarda Şehrazat-Ajda işbirliği olumlu bir sonuç veriyor. “Aynen Öyle” özellikle Ajda’nın güçlü yorumu sayesinde, çığlık çığlığa nakaratıyla diskoların favorilerinden olacaktır bu yaz. Sözleri ucuz olabilir, önceki albümün çıkış şarkısı Vitrin’e oranla çocuk şarkısı gibi duruyor olabilir ama toplamda bu şarkı ona oranla çok daha dinlenebilir ve sevilebilir bir iş. İkinci şarkı “Flu Gibi”yi dinlemeye başladığınızda en çok merak ettiğiniz bu başlığın nasıl bir söz grubu içinde kullanıldığı oluyor tabi. Şarkının sözleri ilk şarkıya oranla daha iyi, üstelik Ajda öyle senin benim gibi “flu” demiyor. Öyle hoş bir telaffuzu var ki adeta başka bir kelimeye dönüşüyor bir anda. Bu şarkı da yine dans ettirecek şarkılardan. Muhtemelen ikinci video (Amazon gibi 1 yıl bekletilmezse) buna gelecektir.

Albüm ilerledikçe rahatlıkla fark edilebilecek bir kalite düşüşü var şarkılarda. 9. şarkıya kadar gidiyor bu durum. “Gerisi Hikaye” tuhaf düzenlemesine rağmen vurucu sözleriyle bir çok kişinin sevdiklerinden olabilir. Peşine gelen “Hepimiz Yaptık” ise sıradanlığına rağmen albümün tek iyi slow’u oluyor. Maalesef Sezen Aksu’nun albümdeki tek (ve slow) şarkısı “Söz” bu kadar iyi değil. Üstelik şarkıyı dinlerken sürekli ortadan “Bir lodos lazım şimdi bana..” diye giresim geldi. Melodilerde açık bir benzerlik var. Albümün en garip şarkısı ise kuşkusuz “Stretch”. Dinleyince gün gibi ortada ki biraz tartışma yaratsın, albümü popüler yapsın diye orada olan bir parça bu. Tıpkı “cool” kadın gibi burada da “relax ol, stretchle beni kalbine koy” gibi sözler mevcut. Bu tip şeyler makaraya alındıkça albümün promosyonuna katkıda bulunuyor, kırk yıllık Ajda da bunu biliyor elbet.

En katlanılmaz şarkıya geliyoruz sonra. Üstelik suçlusu Ajda Pekkan’ın ta kendisi. “Yan” şarkısını öyle bunaltıcı söylemiş, öyle boş yere gırtlak yapmış ki işin ucunda değerlendirmek olmasa bir kere bile getiremezdim sonunu. Sezen’in bağırmaya çalıştığı şarkıları andırıyor adeta. Sonrasında gelen “Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olamaz” şarkısı da affettirmiyor bu hatayı. Albümün en büyük sıkıntısı olan sıradanlığa kurban gidiyor. Tam “artık böyle biter albüm” derken “Can Gidiyor” parçası standardı biraz yukarı çekiyor. Hüzünlü sözlere sahip oynak şarkılardan olan “Can Gidiyor” albümün iyilerinden biri. Durumu toparladıktan sonra kapanış Flu Gibi’nin tamamen manasız ve gereksiz remix’ine kalıyor. Dinlerken albümün 9 şarkıda bitirilmiş olmasını istedim, zira bu 10. şarkının varlığı, yokluğundan daha kötü.

Ajda’nın iyi albümleriyle kapışması söz konusu bile olmayan bir çalışma “Aynen Öyle”. Yine de dediğim gibi “şarkı bahane, yorum şahane” diye düşünen hayranlar için memnun edici olmuştur. Açıkçası klasik olabilecek bir iki şarkı olsun isterdim albümde ama her şarkıcı her albümünde en iyi formunda olmuyor. Ajda’nın yaşlanmak gibi bir sorunu olmadığından belki birkaç sene yine şarkı biriktirmekle geçirebilir. Sezen’le işbirliğinin sonu geldi gibi gözüküyor ama zaman içinde iyi şarkılar bulacaktır. Öyle ya da böyle bu albüm sağlamasa da Ajda’nın bir standardı var değil mi? Aynen öyle..

Not: 2 / 5

4 yorum:

zafertunch dedi ki...

Açıkçası bu albüm değerlendirmen beni şaşırttı Fatih."Aynen Öyle","Gerisi Hikaye" ve "Strech" albümde kliplenmesini istediğim şarkılar ve bu 3 şarkı da benim için "hit" mertebesinde şu an.
"Flu Gibi" ne kadar güzel olsa da genel anlamda bu piyasada hit potansiyeline sahip değil bence de ve neden remixlendiğini ben de anlayabilmiş değilim.
"Strech" albümde en farklı ve en bomba (? :P) bulduğum şarkı.Albüm çıkmadan önce şarkıların sözlerini okuduğumda "Strech"i saçma ötesi bulmuştum ama şarkıyı dinledikten sonra aşık oldum diyebilirim.Ajda şarkıya "Strech Me Up" diye girdikten itibaren resmen kendimi kaybediyorum şarkının içinde :D Albümün ve hatta Ajda'nın son zamanlarda yaptığı en cool/başarılı ve kaliteli şarkı olarak görüyorum "Strech"i,introsundaki cool havadan sonundaki gitar melodilerine varana kadar tam anlamıyla "zirvede" bir şarkı bana göre.
"Yan" şarkısı da o ağır arabesk havayı hiç yormadan çok güzel bir şekilde verdi bana,bu tarz düzenlemeler tarzım olmasa da bu şarkıyı da şu an severek dinliyorum,çünkü modern soundla alaturkanın dengesi çok iyi tutturulmuş.
İçinde "En az" 3 hiti barındırdığını düşündüğüm ve yanında da gayet dinlenebilir güzel/kaliteli şarkılarla beraber gelen bu albümün iyice sıradanlaşan Türk popunda gayet başarılı bir albüm olduğunu düşünüyorum,Ajda cidden iyi bir iş çıkarmış bana göre ;)

lecterhouse dedi ki...

ben "yan"a katlanamıyorum açıkçası. stretch tam klasik ajda şarkısı olabilir ama gerçekten o kadar iyi mi? belki bana hitap etmemiştir. dediğin gibi 3 hit bence de çıkar ve muhtemelen o saydığın şarkılardır bunlar. ancak yapılan müziğin "güzelliğine" bakınca pek umutlanamadım ben. ama bak yazıda da dedim hayranlar memnun olur diye :) bana ajda sever denilebilir rahatlıkla ama tam olarak hayran sayılmam :)

zafertunch dedi ki...

"bana ajda sever denilebilir rahatlıkla ama tam olarak hayran sayılmam :)"

Bu cümlenin altına ben de imzamı atabilirim Fatih,hatta bugüne kadar Ajda'ya karşı nötr bi tavrım vardı denebilir,şu anda "Ajda sever" seviyesindeyim sanırım,o yüzden bu yazdıklarım bir hayranın yorumları değildi ;)

Dr.Troy dedi ki...

"Öyle hoş bir telaffuzu var ki adeta başka bir kelimeye dönüşüyor bir anda."

Yazarımız burada flu gibi'den bahsediyor :)

ne kadar güzel bir tesbit, aynen katılıyorum.. ama albüm için 5 üzerinden 2 biraz acımasız olmuş sanki :) gel şunu 3 yapalım "orta" alsın :)

yazı için teşekkürler.

Bu arada albümde yer alan Sezen Aksu şarkısı "Söz"'ün Sezen Aksu yorumunu dinledim bir iki gün önce.. gerçekten Sezen Aksu yorumu o kadar başarısız ki, Ajda yorumu karşısında insan vay be şarkı ne hale gelmiş diyor yani..