19 Haziran 2008 Perşembe

Hepsi - Şaka 10+1Bir albüm dolusu güzelim şarkıyı, çöp gibi bir dizi için harcayıp reklamını yapmazsanız Karma gelip böyle bulur sizi işte. “Tik Tak”, “Mum”, “Dinlemem”, “Hanimiş” gibi güzel şarkılar içerse de iki tane çok kötü klip şarkısına (Kalpsizsin, Aşk Sakızı – Aşk Sakızı nedir ulan! Halen deliriyorum duyunca!) ve bir tane çok kötü televizyona dizisine kurban giden Hepsi 2 albümünün peşine “Şaka” adlı bir albüm geldi. 10 tane eski şarkının yeniden yorumlanması ve üstad Kenan Doğulu’nun 4 Peynirli Pizza adlı bir şarkıyla (Hangisi kaşar?) oluşturulan albüm ülkemizin meşhur kız grubunun üç albümünün en kötüsü oldu rahatlıkla. Kargo grubunun götlerini kurtarmak için yaptığı “Cover yapmak orijinal şarkı yapmaktan daha zor! Valla billa!” açıklamalarına inanıyorsanız bilemeyiz ama kızlarımız sevilen şarkılardan seçip seçip yeniden okumuşlar ve bu güzel şarkılara rağmen iyi bir albüm çıkmamış ortaya. Neden? Çünkü her şarkıda rap yapıyorlar! Hangi akılsızın fikriyse bu modernize etme işlemi kendisini tebrik ediyor ve müzik endüstrimizden uzak durmasını diliyorum bundan sonra.

Kenan Doğulu’nun kötü bir söz yazarı olduğunu düşündüğümü biliyorsunuz. Kızlara verdiği şarkısı “Umduğun dağlara karlar mı yağdı?..” derecesinde saçma değilse de sevilmesi mümkün olmayan “Bir Pizzaya Övgü” şeklinde sözler içeriyor. Benim açıkçası midem bulandı. Pizza seksi veya romantik bir yemek değil, acısından mozzarellasından bahsettikçe ben bir tuhaf oldum. Yanında kola söylemeyi ihmal etmedikleri şarkıyı ciddiye almak mümkün olmazdı albümdeki tek yeni şarkı bu olmasaydı. Klibi de oldu elbette, izlemedim ama eminim iyi değildir. Pizza, pizza diye ağlar gibi inlediğin şarkıya en güzel ne klibi çekilebilir ki? Bu arada şu an itibariyle D&R sitesinde şarkının ismi “4 Peynirli Pide” olarak geçiyor. Lütfen bakın!

Gelelim diğer şarkılara. Aslına bakarsanız seçki güzel yapılmış ve kızların yorumları fena değil. Fakat her şarkının sonuna doğru rezalet yazılmış rap kısımları girince bütün sempatiniz uçup gidiyor. Ben bu grubu dinlememe kararı almıştım dizileri çıktıktan sonra, blogda müzik yazıları fazla popüler olunca albümü değerlendirmek için dinledim ve eğleniyordum da. Ta ki bu rap kısımları girene kadar. Bence hiçbir mazeret yok şarkıları bu şekilde katletmek için. Çok çok büyük bir eksi puan. Hele “Aşk Her Şeyi Affeder mi?”, “Hep Bana”, “Tavla” gibi şarkılarda çok fena olmuş. Bülent Ortaçgil “Beni Kategorize Etme”nin böyle terörize edilmesine nasıl izin vermiş, ona da şaştım. Bu şarkının rap haricinde yorumu da pek iyi değil. 4 tane kızın bağırarak söylemesine gitmiyor.

Mustafa Ceceli’nin vokal yaptığı Yaz Yaz Yaz’ı da çıkarırsak kalan yorumlar son 1 dakikaları haricinde eli yüzü düzgün işler. “Aşk Her Şeyi Affeder mi?”yi özlediğimi fark ettim şarkı girer girmez, ayrıca “Onu Alma Beni Al” böyle bir toplama için çok doğru bir seçim. Ne yazık ki sonunda “Gelin nerde? Boynuz yedi!” gibi tüyleri diken diken yeni sözleri var ama gerisi iyi. Şimdi 10+1 şarkının hepsi için aynı şeyi yazmayacağım, rutini anladınız. Buna tek istisna “Yalnızlığım” şarkısı. Maalesef bu duygusal şarkıya da rap sokmuşlar ama diğerlerine oranla daha dinlenebilir ve hoş. Asıl başarı şarkının kendisi elbette ama Hepsi kızları tıpkı “Üç Kalp”te yaptıkları gibi başarılı bir performans göstermişler.

Albümü özetlemek gerekirse klasik günümüz pop düzenlemeleri ve iğrenç rap kızımlarıyla yenilenmiş 10 şahane şarkı artı bir modern Kenan Doğulu faciası diyebiliriz. Kızların şov konusunda çok yetenekli olmadığını biliyoruz zira playback yapıyorlar; bugüne kadar albümlerindeki kendilerine ait güzel şarkılar ve idare eder sesleri kurtarıyordu onları. Bu albüm hakkında ise kendilerine sağlayacağı bir faydadan bahsetmek mümkün değil. Orijinal şarkıların tutucu hayranlarından aldıkları eleştiriyle kalacaklar bence. Açıkçası ciddi müzisyen olarak anılmak için sadece kaliteli eski şarkılar yeterli değil. Şaşırtıcı bir vizyon lazım ve Hepsi’nin vizyonu ve albümü, rap kısımlarını hatırlarsak, sadece kötü anlamda şaşırtıcı.

Not: 2 / 5Dip Not: Klip iyiymiş.

2 yorum:

triancula dedi ki...

bu arada anekdot, kargo 2.kez dağıldı :D hani hatırlatalım da onu, uyarımızı da çekelim bence :D ayrıca cover yapan herkesden nefret ediyorum, ya hayvani bi risk, hadi yaptın madem o zaman şarkıyı uçur! veya albümün en iddiasız şarkısı olsun!


gece yolcuları gibi salak bir hareketle çıkış parçası yapma! hala nefret ediyorum onlardan! :DD aylar geçer, nefretim geçmez!

yönetim kurulu dedi ki...

gercekten dürüst olabilmeye cesaret eden yorumcular çok nadirmis,bu yorumu okumak insana yalniz olmadigini hatirlatiyor. cunku hepsi'yi yere göge sığdıramıyorlar. her programda onlar başımızın ustunde.???!!!
oysa ki, bol insanlı küçük vizyonlu , kar kaygisindan baska birsey güdmeyen turk muzik sektorumuze bir kız grubu geldi die, taklitleri de onlar kadar bile iyi olamadi diye bu kizlarla yetinip, dunya insani olmayi basaramiyoruz.
bu kizlarin eşit oldugunu temcit pilavi gibi yedirmeye calistilar yillardir. malesef buna ne biz dayanabildik, ne de o yetenegiyle harcanan zavalli sarisin kizimiz.ne gunahi vardi da , yeteneksizlerle aynı cuvala kondu , ne gunahi vardi da digerleri ondan bu denli yararlanip bir de arkasindan konustu? ustelik hala geri vokallerini duydugumuz halde , artik sarkilarda 3 kisinin sesini duydugumuza inanmamizi bekliyorlar alay eder ifadelerle de ayrilan kizin , gruptan ayrilmasinin etkilemedigini soyluyorlar. fark eden şey, biletlerin satmayışı aslında. 3 kisilik ilk konser satmayip iptal olunca , diger konser ilk konser diye reklam ediliyor, yigitlikten aman dışkılar uzak dursun! hahaha