3 Haziran 2008 Salı

Binbir Gece ve Canlı Sezon FinaliBinbir Gece dizisinin sezon finali bu akşam Kanal D'den canlı yayınlanacak! Yani anlayacağınız Şehrazat ve Onur'un düğününü anlatan bölüm size seyrettirilirken bir yandan canlı canlı oynanıyor olacak. Gerçi bölümün yarısıymış bu canlı kısım ama olsun. Muhtemelen düğün başlayıp kostümler sabit kaldıktan sonrasını canlı yayınlayacaklar. Bu çok çok büyük bir iş. Televizyon tarihimize isimlerini yazdıracaklar, bu garanti. Çünkü çekim tekrarlamak yok, replik unutmak yok, hatayı kurguda kapatmak yok. Eğer altından kalkabilirlerse bu salak diziyi tebrik edeceğim. Hiç izlemedim bugüne kadar, bu akşam oturup izlerim artık.

Fakat gelelim önemli kısıma. Kanal D de, dizinin yapımcıları da sizi kandırıyorlar sevgili izleyiciler. Bu teknik DÜNYADA BİR İLK DEĞİL!! Üstelik yıllardır pembe diziden başka bir şey yapmamış bir şirketin (TMC: Bir İstanbul Masalı, Aliye, Yağmur Zamanı) öylece aklına gelmesi mümkün olan bir güzellik de değil. Bu canlı yayın olayı Amerika'da en az iki dizide uygulandı, onlar da benim bildiklerim. Acil servis dizisi "ER" seneler önce (yaklaşık 10 sene önce) biraz belgesel tadına kaçan bir canlı bölüm yayınladı. Bir hastane dizisi için oldukça cesur bir karar bence. Ondan sonra da 8. sezonunun ilk ve 11. bölümünü sit-com "Will & Grace" canlı yayınladı. Tabi sit-com'da iş çok daha kolay oluyor, zaten tiyatro gibi ama ortaya çıkan sonuç şahaneydi.

Şimdi bu yapımcıların bu dizilerden akıl alıp, sonra sanki biz dünyadan bihabermişiz gibi "Dünyada ilk!" diye tanıtım yapması utanç vericidir. Ha muhtemelen ilk defa Binbir Gece kalitesinde bir dizi deniyordur böyle bir şeyi, o doğru olabilir. Pembe dizi kıvamında, bölümleri "pause" tuşuna basılmış gibi biten, haftada 2 saat, yılda 40 hafta süren bir dizi için, kesinlikle bir ilk. Keşke böyle güç gösterisi gibi canlı yayınlar yapılacağına kalıcı bir şey yapıp, dizi bölümlerini kısaltsalar, bu sayede kaliteyi yükseltseler. Çok şey istiyorum tabi ki, o zaman yapımcıların para için daha fazla emek harcaması gerekecek. Biz böyle tek gecelik heyecanlarla devam edelim yerli televizyon izlemeye. Tesadüfen dizinin konusuna uygun bir cümleyle bitirdim yazıyı.

2 yorum:

raskolnikov dedi ki...

Everybody loves raymond ında final bölümü canlı yayınlanmıştı. Ayrıcada dünkü binbirgecenin uydudaki düğün tv den hiçbir farkı yoktu bence :)

lecterhouse dedi ki...

:D kesinlikle katılıyorum. rezalet bir deneyimdi. bu diziyi her açtığımda şehrazat kişisinin oyunculuğunu görüp dilimi yutuyorum. dün kızın biri o zehirli bitki çayını buna sunarken nasıl bir çekimdi öyle, nasıl bir oyunculuktu?! bildiğin gerçek kesit.. üstelik perihan savaş'sız yani, onun kadar bile olamıyor.