12 Haziran 2008 Perşembe

Aİ: Murat TokatBu köşemizi bugünlük "Ultimate Angut İnsanlar" olarak isimlendirebilirdim. Cengiz Semercioğlu heralde ayakta alkışlıyordur bu arkadaşı şimdi. Beyaz Melek'in yapımcısı, yani para yatıran adamı Murat Tokat kendisine ödül vermeyen Altın Koza jürisine verip veriştirmiş. Resim sineması diye bir şey tutturup minimal sinemaya laf sokmuş aklınca. İşte alıntı:

"Yapılanlar haksızlığın da ötesinde kepazeliktir. Bu 2007’nin en çok izlenilen filminin büyük başarısının içlerine sinmeyişidir. Amerika’dan iki ödül alan ve bu anlamda tek Türk filmi olan ‘Beyaz Melek’in kıskanılmasıdır. 200 - 300 plan ile çekilen bu filmlere verilen ödüller maalesef halk tarafından izlenmiyor ve anlaşılmıyor. Bugüne kadar halkın sevdiği filmlere ödüller veren festival, jürinin azizliğine uğramıştır

Beyaz Melek’in gişesinden elde edilen gelirlerin halk tarafından takdir görmeyen ve izlenmeyen filmlere verilmesi asla doğru değildir. Kültür Bakanlığının gişelerden gelen bütçeyi ‘Resim Sineması’na verilmesine kesinlikle karşıyız. Bu tarz filmler çeken arkadaşlarında riske girmesi gerekiyor. Bizler borç alarak film çekerken bu arkadaşların sıfır riskle film çekmelerini içimize sindiremiyoruz."

Sorular:

1- Festival hakkında o kadar cahilce konuşmuş ki, o kadar ne olduğundan habersiz ki neden bu kadar önemsiyor anlayamadım. Altın Koza yerli Oscar falan değil. Böyle sığ bir yapımcının sanatsal film festivaline bu kadar takmasını anlamıyorum.

2- Paranı kazandın. Gani gani.. Yetmez mi?

3- Ödül töreninde tek büyük hayal kırıklığını halk oylamasıyla verilen ödülü Ulak'a kaptırmış olmakla yaşayabilirler ancak. Neden jüriye laf sokuyorlar? Sinema adamları zaten beğenmedi bu filmi aylardan beri..

4- Daha önceki sene "Gönül Yarası" Queens Film Festivali diye bi yerden ödül aldı. Beyaz Melek'in Amerikan ödülü de en bunun kadar duyulmadık bir festivalden. Ne kadar burunlarını kaldırmış meğersem.

Sonuç olarak jüri üyeleri (Derya Alabora gibi aklı başında insanlar oldukları için) ağızlarının payını verdiler veya "Salakça bir bağlantı kurmuş." deyip bir cevapla şereflendirmediler. Neyse, bugüne kadar kimsenin haberdar olmadığı yapımcının ismi duyulmuş oldu. Olmadık yere başka ünlülere sataşan yarı-güzel bir mankenden daha fazla sinemacı değil benim için.

Lafı açılmışken festivallerimiz dünya çapındaki festivallerin yerel şubesi olmaya özenmediği zaman ne kadar güzel oluyor değil mi? Altın Koza hem medyadan gerekli kişilerin dikkatini çekti, hem bir sürü yepyeni yerli filme dikkat çekmiş oldu. Kendilerini bu mütevazı başarılarından dolayı tebrik ediyorum.

4 yorum:

triancula dedi ki...

bence artık sene bitti susmayı öğrensinler. hayır biri de kabadayı neden hiç ödül almadı da beyaz melek'ten çok fazla bişey bekliyosunuz demiyor* ne fark vardır ki hani gişe filmidir sonuçta ikisi de ve benzer gişe yapmışlardır.

ama benim diceğim başka, bu altın koza ödülleri ne kadar saçasapan olmuş sanki? tamam sonbahar gibi 0 km. bir film ön plana çıktı da hey pardon o film daha vizyona girmedi ki? ayrıca 18 oyuncuya birden en iyi erkek oyuncu ödülü vermek daniskası da cabası. rezil!


ya bi de hakkaten 5 aday belirlemek çok mu zor?

lecterhouse dedi ki...

haklısın bak kabadayı nın yapımcıları ne kadar akıllı davranıyor. ne için çektiysen ondan ilgi bekleyeceksin. gişeyse gişe, ödülse ödül.

ben bu ödülleri aslında cok begendim. festivaller yapar bu ensemble işini, berlin film festivalinde örneğin 8 kadın filmi bütün kadın oyuncularıyla ödül almıştı yanlış hatırlamıyorsam. festivallerin zaten oyunculara verdiği ödülleri hiçbir zaman kişisel almamışımdır ben. ekibinden kime verilirse verilsin, filmin kendisi alır ödülü.

vizyon işine gelince, festivalde gösterilen filmler yarışıyor vizyona girmesi mühim değil. hani bütün sezonu değerlendiren bir yarışma değil bu, yarışmaya kim seçildiyse onlardan seçip ödüllendiriyorlar. halk jürisi ödülü farklı olabilir sadece. ben çok tuttum bu sene altın koza nın tavrını, jürinin sataşanlara verdiği cevaplar bile çok klastı. dediğim gibi kasmayınca oluyor. darısı altın portakalın başına.

Adsız dedi ki...

bu haberi yapanlar ve bu yorumları yazanlar anlaşılıyorki bu işten hiç anlamıyorlar yada gerçekten beyaz meleği izlememişler, çünkü izleseler beyaz melek mi sanat filmi yoksa ordaki filmlermi sant filmi, hem sanat filmi nedir, sanat filmi olup olmadığına kim karar verir, sanatın değeri değersiz oluşumudur, yani kimsenin değer vermemesimidir?

Adsız dedi ki...

bEYAZ MELEKDE BEŞ PARA ETMEZ YAPIMCISIDA GUNEŞİ GORDUM DE GÜZEL FİLM OLMUŞ LAFIM YOK AMA BU ADAM YİNE BİRİLERİNE LAF SOKAR ODUL ALAMASSA :)