30 Haziran 2008 Pazartesi

3. Fatih Melek Film Festivali Sona ErdiSevgili okurlar, 3. Fatih Melek Film Festivali “daha sonra açıklanacak film” boşluğunu Showgirls’ün doldurmasıyla sona erdi. Sansasyon deyince atlanmaması gereken filmlerden olan Showgirls devasa bir ticari ve eleştirel başarısızlık yakalamıştı, Sodom’un 120 Günü ile beraber mükemmel bir kapanış yaptılar festivalime; adeta tadı damağımda kaldı. Son güne üç film sıkışıtırınca ertesi gün biraz boşluğa düşüyor insan. İzlediğim bütün filmlerin listesini burada bulabilirsiniz. Gelelim festival değerlendirmesine:

Bir kere, özel gösterimler olarak tanımlayabileceğimiz ve seçkinin içine şu an vizyonda oldukları için dahil olan The Incredible Hulk ve The Happening en kötü filmlerdi. Başarısız olmalarına rağmen, örneğin Showgirls gibi bunu eğlenceli hale getiremediklerinden, iyice silik kaldılar diğer filmlerin yanında. Zaten izlediklerim arasında yeni olan çok az film vardı. The Night of the Living Dead ise zombi filmlerinin atası olmasına rağmen beni sıkıntıdan patlattı.

İzlediklerim arasında çok fazla iyi film vardı. Sitcom, The Doom Generation, Feed, Ken Park, Apocalypto, Art of the Devil 2, The Night Porter, Ichi the Killer, Showgirls ve 120 Days of Sodom (hepsi iyi olmasalar da) sevdiğim filmler listesine dahil oldular. Apocalypto bütün Hollywood kurallarını yıkarak, Showgirls, Hollywood’un bütün klişelerini kullanarak, 120 Days of Sodom hiçbir kuralı takmayarak izlemesi en keyifli filmlerden oldular.

Sansasyon gerçekten mevcuttu. Hayatımda hiçbir 12 gün içerisinde bu kadar kan, cinayet, pipi ve çıplak kadın görmemiş olabilirim.18 filmin 8’inin başrol kadın oyuncusu çırılçıplak perdede gözüküyordu, 9 filmde erkekler geri durmadı, 10 filmde ise kan oluk oluk aktı. Feed, Ken Park, Ilsa ve Showgirls bariz cinsel sömürü yapanlardandı.

Sonuç olarak 12 gün gibi bir zamanda 18 tane film izledim, hemen hepsi kafadan sakat olduğu için bariz şekilde etkilendim diyebilirim. Tematik olarak en bütünlüklü festivallerimden biriydi. Aralık’ta yapacağım Bis Film Festivali kuruluşundan beri o senenin kaçırdığım filmlerini içeriyor ama bir dahaki yaz Fatih Melek festivali farklı bir temayla karşınızda olacak. Şimdi her sene kafama göre değişen kategorilerde verdiğim ödüllere bakalım.

Fatih Melek Film Festivali’nde:

Birincilik Ödülü: Salo, or the 120 days of Sodom

İkincilik Ödülü: The Doom Generation

Üçüncülük Ödülü: Apocalypto + Sitcom

En İyi Yönetmen: Gregg Araki ( The Doom Generation)

En İyi Oyuncu: Charlotte Rampling (The Night Porter) + Kirsten Dunst (Interview With The Vampire)

En İyi Senaryo: Ichi The Killer

Gizli Hazine: Showgirls

Cesaret Ödülü: Salo, or the 120 Days of Sodom + Idioterne

Seksapel Ödülü: The Doom Generation (Rose Mc Gowan, Johnathon Schaech)

Kafam İyiyken Seyretmeliyim Filmi:
Art of The Devil 2

Kafam İyiyken Bile Seyretmemeliyim Filmi: The Night of the Living Dead

Bir festival daha böylece sona erdi. Sırada neredeyse benimki kadar büyük bir organizasyon olan Altın Portakal Film Festivali var. Ona da ehemmiyet vermek lazım. Aralık’ta Bis 2008 (Bİ8) Film Festivali’nde görüşmek üzere.

1 yorum:

triancula dedi ki...

valla lisa kudrow'un ps i love you'sunu izledim ve direk aklıma sen geldin, kadın inanılmaz süper ya' phoebe'm ya! geen döktürmüş film olarak çok sıkıcı ama yer yer komiklikler var ve lisa kudrow'lu sahnelerde boş yok! :DD


ayrıca hadi bakalım 4. (?) süne yetişicem artık :D jüri başkanı yap beni ;)