7 Mayıs 2008 Çarşamba

Pet Shop Boys - Cubism / In ConcertPet Shop Boys'un 27 yıldır süren varoluşları boşuna değil. İkilinin son albümleri “Fundamental” artık eski bile sayılabilir ama bu albümü desteklemek için çıktıkları turnenin canlı DVD'si benim için yepyeni. Dünyada uzun süre önce satışa çıkan kayıt, ülkemiz raflarında da bir süredir yer alıyordu. Bizde bu tip şeylerin çıkış tarihleri doğru düzgün duyurulmadığı için rafta şansına görürseniz benim gibi atlıyorsunuz üstüne. Konseri aldığım akşam tek bir saniyesini atlamadan, üstelik de Pet Shop Boys sevmeyen bir arkadaşımla izledim. Özetle şu kadar söyleyeyim, şahane konserleriyle meşhur olmuş Madonna, Kylie, Beyonce gibi isimlerin tümünün son konser DVD'lerine tercih ederim bunu. “Cubism: In Concert”, Pet Shop Boys'u seven biri için tam anlamıyla bulunmaz nimet.


Albümün çıkan dedikodularında açılış parçası olarak yer alan God Willing ve albümün asıl açılış parçası Psychological beraber açıyor konseri. Arkada sonradan canlanıp, coşacak beyaz bir küp var. Hemen peşine Pet Shop marşlarından biri olan ve TRT2'deki “Pop Saati” programının jenerik müziği olarak herkesin aşina olduğu “Left To My Own Devices” geliyor. O zamana kadar öylece duran küp artık yavaş yavaş canlanmaya başlıyor ve üstünde, ikilinin silüetleri Amerika bayrağı deseniyle boyanıyor. Gelen şarkı son albümün hitlerinden “I'm With Stupid” tahmin edebileceğiniz gibi. Şarkı biterken duyulan köpek havlamaları şahsen favorilerimden biri olmasa da “Suburbia”ya bağlanıyor. Küp, konserde hem dansçı hem de vokalist olan (dünyada ne şanslı insanlar var) elemanlar tarafından ortadan açılıyor.


Sıradaki şarkı sadece en sevdiğim Pet Shop şarkılarından biri değil aynı zamanda yazılmış en gaz şarkılardan biri belki. “Can You Forgive Her?” ikilinin en çok satan ve övülen albümlerinden “Very”nin açılış parçası. Hakkını vererek söylüyor şarkıyı Neil, seyirci zıplıyor bir yandan. Sonra da şarkının içinde şarkının ismini hecelediği yeni ve eski birer parça geliyor: Minimal ve Shopping.. Aradaki geçiş inanılmaz güzel ama bu Pet Shop Boys dinleyen biri için şaşırtıcı değil, remix konusunda dahi adamlar bunlar sonuçta. Başyapıt albümleri “Actually”de olduğu gibi Shopping'den hemen sonra Rent geliyor. Neil'ın zamanında açıkladığı cinsel tercihi ve grubun hayran kitlesinin hatırı sayılır bir kısmının gay oluşu bu şarkıyı rahatlıkla favoriler arasına sokmuştu. “Ben seni seveyim, sen de kiramı öde” temalı şarkının aslında ne kadar duygusal ve yumuşak olduğu melodisini duyunca anlaşılıyor. Yine “Very”den bir şarkı geliyor sonra; hiç ısınamamış olsam da neden sevildiğini anlayabildiğim atmosferik “Dreaming of the Queen”i söylüyorlar. Kalabalığın içinde ağlayanlar dikkat çekiyor. Konser Mexico City'de kaydedilmiş olmasına rağmen hayranlar İngiltere kraliçesinden bahseden bir şarkı için ağlayabiliyorsa, şarkıda bir şeyler var demektir.


Hemen sonra Madonna için yazıp, utandıklarından gönderemedikleri ve en büyük hitlerinden birine dönüşen “Heart” geliyor. Kübün parçaları döndürülüyor sonra ve üç ince uzun ekrana dönüşüyor. Bir adam silüeti bu ekranlarda dansederken Opportunities'i dinliyoruz. Sonrasında ise “Fundamental”ın beni uçuran şarkılarından biri “Integral” var. İsmi bu kadar nefret ettiğim bir şeyken, şarkıya aşık olmam garip biraz sanırım. Neil, “We're concerned. You're a threat! You're not integral, to the project!” dedikçe tüylerim diken diken oluyor. Yazarken bile oldu. Tempoyu düşürüyorlar sonra ve duygusal şarkı Numb geliyor peşine. Meksikalı hayranlara “Se A Vida E (That's The Way Life Is)”i söylemeden geçmiyorlar tabi. Ben bu şarkıyı “Bilingual” albümünün dip noktalarından biri olarak görsem de “Single/Bilingual” a bağlayarak bitiriyorlar şarkıyı ve benim gibileri memnun ediyorlar. Keşke “Electricity”i de söyleselermiş.


Yavaş yavaş saf hitlere yaklaşıyoruz. Domino Dancing çalarken mitoz gibi bölünen kübün üç parçası diyagonal duruyor artık. Kylie'nin “Wow”daki sıkıcı kullanımından çok daha eğlenceli kullanıyorlar bence floresanı. Kübün üstünde desenler dans ediyor. Domino Dancing yerine Being Boring'i tercih ederdim ben gerçi. Peşine sırasıyla “Flamboyant”, en güzel ve en çok ezilen Pet Shop albümlerinden Release'in çıkış şarkısı “Home And Dry”ın akustik versiyonu, “Always On My Mind” ve en sevmediğim Pet Shop şarkılarından biri “Where The Streets Have No Name” geliyor. Home And Dry'da gitarı Neil bizzat çalıyor! “Where The Streets..” de ise kübün üstünde danseden kovboya sahnedeki kovboy eşlik ediyor. Neil aralarda kıyafetini değiştiriyor veya ufak oynamalar yapıyor. Sahneye Fundamental imajıyla çıkarken sonra üstünde klasik bir smokin, sonra da kovboy şapkası görüyoruz. İkilinin çıkış şarkısı “West End Girls”den sonra finali yapmak için Neil general kıyafetlerine bürünüp “Sodom and Gomorrah Show”u söylüyor. İran'da eşcinsel oldukları iddiası yüzünden idam edildikleri iddia edilen (kesin değil) Mahmoud Asgari ve Ayaz Marhoni'ye ithaf edilen Fundamental'dan son gelen parça bu oluyor. Vokalistlerin mükemmel So Hard uyarlamasından sonra insanı orgazm edebilecek bir geçişle “It's A Sin”e bağlanıyoruz. Rahatça en popüler Pet Shop şarkılarından biri olan bu şarkıdan sonra sadece “en” popüler Pet Shop şarkısı gelebilirdi. Öyle de oluyor zaten. Konser "Go West" ile final yapıyor.


Pet Shop Boys elde müzikal materyal varsa minimal bir şovla ve ufak bir kadroyla fevkalade bir konser yaratılabileceğini gösteriyor Cubism ile. Chris Lowe bise kadar üstünü bile değiştirmiyor! 2004 turnelerinden sonra ülkemize uğramadılar ve turne sona erdi ama farklı projelerle sahneye çıkıyorlar. Küçük bir ihtimal, merakla beklediğim yeni albümlerinden önce dinleme şansı bulabiliriz belki. Olmadı yeni albüm sonrası mutlaka bekliyoruz. Tam teatral şovlarına geri dönmüşken Pet Shop Boys'u mutlaka izlemek lazım. Canlı olmasa da DVD'den. Mutlaka tavsiye ediyorum. Pet Shop Boys'un tüm güzel şarkılarını bir konsere sığdırmak mümkün değil ama "Cubism" bu konuda oldukça başarılı bir çaba olmuş.

Hiç yorum yok: