16 Mayıs 2008 Cuma

Hande Yener - Hipnoz (Tek Şarkı Değerlendirmesi)Hande Yener'in kariyerinde zirveyi gördüğünü ve bundan sonrasının, mecburen yokuş aşağı olacağını düşünüyordum. Geçen senenin tartışmasız en iyi albümünü (Nasıl Delirdim?) hazırlamış, üstelik 10-11 şarkıyla değil 15 şarkıyla doldurmuştu. Sanatsal övgünün yanında ticari olarak da geri döndü bu durum kendisine. Geçtiğimiz yazın en çok dinlenen şarkıları “Kibir” ve “Romeo”ydu. Albümün promosyonunun geri kalanı Yener'in şu an içinde bulunduğu “yeni dönem”ine denk geldi ve yaratılan hava hızla kayboldu. Yeni albüm “Hipnoz” hazır ve şarkılar da yavaş yavaş duyulmaya başladı artık. Maalesef kendini değiştirmek konusunda oldukça başarılı olan sanatçı o bahsettiğim yeni dönemden çıkmamayı tercih etmiş. Bu da bana pek umut vermiyor.


Hande Yener'in ilk çıktığı zamandan beri sevdiğim işleri oldu. “Acele Etme” ile beraber esaslı bir yer edindi gözümde. “Acı Veriyor” şarkısından beri beğenmediğim bir iş yapmamıştı. O şarkı cidden felaketti bence ama Apayrı albümü, Hande Maxi EP'si (ismi farklı olsaydı keşke), Nasıl Delirdim? derken yaptığı işlere gözüm kapalı güvenebileceğimi sanıyordum. İlk çatlaklar Nasıl Delirdim'in klipleriyle beraber geldi. Bu büyük bir şey değildi elbette, her klip Acele Etme kadar güzel olmak zorunda değil. Ayrıca biliyoruz ki video klip cenneti bir ülkede yaşamıyoruz, çoğu zaten kötü. Fakat iş Hande'nin yapımcılığına gelince biraz değişmeye başladı. Harun Kolçak ile “Aşk Beni Hep Değiştirecek” ve Kemal Doğulu ile “Bir Yerde” single'larını hazırladılar. İkisi de Yener'in kendi işlerinin kalitesinin kat kat altında şarkılardı. Şarkı sözü yazarlığı konusundaki yetenek yapımcılıkta yoktu heralde, veyahut da destek vermek için yanlış kişileri seçmişti. Sonuçta Harun Kolçak'ın en son hangi şarkısı tuttu ki? Herkes Tarantino gibi zamanı geçmiş ünlüleri yeniden parlatamayabilir. Fakat eleştirel veya ticari başarı getirmeyen bu iş Hande'yi yıldırmadı, bir de Kemal Doğulu'yu patlatmaya çalıştı. Onun da iyi veya kötü bir sonuç getirmediğini gördük beraber, Doğulu halen Hande'nin konserlerinde cameo yapıyor, o kadar.


Asıl sorun bundan sonra başladı. “Bir Yerde”deki imaj “Yalan Olmasın”a yansıdı. Sezen Aksu'nun rahatlıkla son yıllarda yazdığı en iyi şarkılardan biri halkın gözünde gıcık bir kliple (Bir Yerde) kötü bir yer edinen imajın altında (tuhaf küt saç) kaybolup gitti. Şarkıyı Türkiye listesinin ilk 5'inde bile görmedik hatırlarsınız. Üretken sanatçının Nasıl Delirdim'in bir yılı yeni dolmuşken albüm yapmasını anlayabiliyorum. Kaç albümdür, bir yıl ara vermedi zaten. Ama bu sevilmeyen imaj yüzünden albümün kötü manada patlayacağı ihtimali yüzde doksan. Daha bile yüksek! Erol Köse'nin istediği gibi Demet Akalın vari zamanlarına dönsün demiyorum, Akalın o gereksiz boşluğu gayet güzel doldurdu. Ama sadece 4-5 senelik bir elektronik akımına değil, bütün ülkenin müzik zevkine yön verebilecek potansiyeli varken, Türkiye'nin tercihlerini “yükseltebilecek” durumu varken itici bir görünüme bürünüp, bir yandan müziğini de kötüleştirmek yanlıştan öte bir seçim. Gidip mükemmel elektronika yapıp underground olsa saygı duyardım fakat öyle bir şey de yok. Neden bunu diyorum? Çünkü Hipnoz şarkısını dinledim. Bu yazının asıl nesnesi de o şarkı.


Bir kere Yes'in "Owner of a Lonely Heart" adlı şarkısından girelim. Menopoz teyzeler veya şöhret avcısı radyo dj'leri gibi “Çalmışlar! Çalmışlar!” diye atlamıyorum ortaya ama muhtemelen sample kullanmak için izin istemişlerdir, bariz bir benzerlik var ortada. Albüm çıkıp kartonete göz atınca göreceğiz artık. Nasıl “Hung Up”, Abba'nın “Gimme Gimme Gimme”sinden sample kullandı, Hande de kullanmış olabilir. Maalesef Hung Up'ın aksine şarkıda bu sample'dan başka bir şey yok. “Bir Yerde”yi ciddi ciddi akla getiren melodi ve altyapısının yanında, sözlerde bu seferlik çuvallamış Hande Yener. Harun Tekin haricinde albümde başka söz yazarı yok, o yüzden sadece bu şarkının böyle olmasını temenni ediyorum. Dinleyiciyi hipnotik bir ruh haline sokmamasının yanında “Dayanamam, yalan. Dayanırım inan.” gibi “Kafiye 101” dersinden çıkmış sözler içeriyor. Ha, şarkı bir tek laf dinlemez fanları ve sarhoş clubber'ları dansettirecekse “kim takar sözleri?” diye düşünebilirsiniz. Fakat daha önce dediğim gibi Yener'de bundan daha büyük bir potansiyel var, bu da şarkıyı benim için bir hayal kırıklığı yapıyor.


Albümün söz ve müziklerinde, Nasıl Delirdim başarısının mimarlarından biri olan Boaz Aldujeli gözükmüyor. Umarım o albümdeki sihir sadece Sezen Aksu ve Aldujeli'den gelme değildir, zira albümde ikisi de yok. Harun Tekin'in şarkı sözlerinin mükemmel olduğuna eminim, altyapı sağlam olacağına göre (10 şarkının hepsini “Bir Yerde”ye benzetemezler elbet) 10 numara şarkılar da dinleyeceğiz albüm çıkınca. Fakat özensiz sözleri, deja-vu hissi yaratan melodisi ve Nasıl Delirdim'i özleten altyapısıyla “Hipnoz” başarılı bir lokomotif şarkı değil. Albüm sattırmaz, gözü gayet açık olan elektronik dinleyicisi tarafından sevilmez. Türkiye'nin en vizyonu geniş sanatçılarından birinin sırf hayranlarının laflarını dinleyip gerisini göz ardı edeceğini de sanmıyorum. Çıktığı zirvede kalmasına ihtiyacımız var Hande Yener'in. Fakat kısa sayılmayacak bir zamandan beri yaptığı işler durumun öyle olmayacağını gösteriyor. En iyisi albümü beklemek.


Aynı

saçın

kullanıldığı

albümü

!!!


Not: 2.5 / 5

10 yorum:

Seven-Hill dedi ki...

Varya ne güzel yazdın. Aynen sana katılıyorum. Bence sen bu yazını

http://www.handeyenerfanclub.com/

yolla; site normal haline döndükden sonra tabi. Bence Hande bunların farkında değil. Sanki tuhaf bir trip'de. saçma sapan köstümler, imajlar, tavırlar. Burnu havada sanki, son zamanlarda. Umarım hakın zamanda burnunun üstüne düşmez. çünkü gerçekten deyerli bir sanatcı. Örnek: Mesela Şebnem Ferah türk rock müziği için çok önemli, yada ibo arabesk için, yada nil alternativ için. Hande Yener'de türk elektronik müziğin bir önemli, hatta lider figür olabir. Ama dediğim gibi tuhaf bir trip'de. Şaşırdım?!

Bu arada sen yazar mısın? çünkü nerdeyse türkiye'deki yazarlardan daha iyi yorumluyorsun, tüm yazılarında (müzik, sinema etc.). Türkiye'deki yazarlar/eliştirmenler nedense hiç objektif bir yorum yapamıyorlar. hep taş atıyorlar niyesi. Unutulmamak için mi acaba? Herhalde bir rekabet var aralarında. Ekmek parası?! Neyse...

Greatz Seven-Hill :)

görkem dedi ki...

bence şarkı o kadar kötü değil.evet kibir havası yok ama ben yinede beğendim özellikle sözlerini.bence dinledikçe güzelleşiyor.ayrıca yeni resimleri süper bence.galiba bu albümü handenin apayrısını daha çok sevenler dinleyecek

lecterhouse dedi ki...

seven-hill çok teşekkürler, çok güzel şeyler söylemişsin :)uğraşıyorum işte güzel yazmaya, yazar adayıyım henüz :) olmayı umuyorum ilerde (yakında?). hyfc nin yazımla ilgileneceğini sanmıyorum, hayran klübü sonuç olarak, onların farklı bir vizyonu olması normal.

görkem, ben dinliyorum şarkıyı aslında; hani sevmedim diye bir tarafa atmadım. hande nin şarkısı sonuc olarak belli bir çizgiden daha kötü olamaz. ama zaman geçtikçe gelişmiyor bendeki etkisi malesef. umarım albüm yanıltır. ilk şarkıyı atlayıp gerisini dinlerim nolucak :)

aliye dedi ki...

ben katuılmıyorum hande yenerın enerjısı yavas yavas yayılır o yuzden bu sarkıyı dınledıkce herkes sevecek. ve emınım bu yılda handenın yılı olacak

triancula dedi ki...

bu saatten sonra hande ne yapsa dinlerim diyorum. bunu ben diyebiliyorsam ne mutlu hande'ye. ama haklı olduğun bir yerde şudur, nasıl delirdim gibi olağanüstü şaşırtıcı ve sağlam bir albüm sonrası hande ne yapsa zaten 1-0 geride olucaktı.

lecterhouse dedi ki...

can sen dinlion ama milyonlarca dinleyici var handeye pamuk ipliğiyle bağlı olan. onları koparmasaydı keşke. koparacaksa da değecek bir müzik için koparsın. desin ki kendi "kid a" albümümü yapıcam dinleyen dinler. o zaman işler başka olurdu. ama şarkı da güzel değil. kazanan yok ortada sadece marjinal olmak uğruna harcanan fırsatlar var.

görkem dedi ki...

valla ben dinledikçe alıştım hatta şu an kibir kadar seviyorum.aslında ben de hipnozu daha iyi bekliyordum.ama albüme kesinlikle güveniyorum

Adsız dedi ki...

handeye bok atmayalım lütfen....kylie dene sonra ona şükredelim..pamuklara saralım onu

Adsız dedi ki...

nasıL bi cewapLamada buLunsam anLayamadım doğrusu...
şimdi şunu birkere söyleyelim; hande elektroniğe geçtiğinden sonra albüm satışları v.s. düştü. (bkz:hande sünnet şöleninde)
bunu bi şekilde de telafi etmesi gerekiyordu. çünkü iyi paralar kazanamassa bize nası albümler yapsın??
hipnoz albüm olarak beklediğim kalitede değil. youtube'a gizliden girebilirseniz diğer şarkıların bi kısmını dinleyebilirsiniz. dinlediğim kadarıyla hiçbiri güzel değil..
ama hipnozu tek başına dinLediğimde bayıldım. cok güsel. fakat sandığım kadar elektronik değil. daha fazla popa yatkın. ama bu sayede halktan daha fazla dinleyen olacak. bütün arkadaşlarıma dinleddim. hepsi handeden nefret eder. tepkileri şu oldu "hande yola gelmiş. neydi o romio fln??"..
pinokyoyu da azcık dinledim. ahım şahım süper değil. slow gbi :S ama hoşş...
bi de şunu söylemek istiyorum!!

vikipedi bilgilerine göre:

HANDE YENER HİPNOZ (19 mayıs 08)
ŞarkıLar:
pinokyo (16 mayıs 08)
hipnoz
aşk beni hep değiştirecek
nedense
1yerde
dünya
u.f.o
romeo(english)
[isimi giriLmemiş harun tekin şarkısı]
[isimi giriLmemiş harun tekin şarkısı]


yaklaşık bi hafta sonra:

HANDE YENER HİPNOZ (19 mayıs 08)
pinokyo (16 mayıs 08)
hipnoz
dünya
derin elbise
türbülans
su
adım adım adamlar
mavi sokak
kötü ruh
aşk varsa

bi hafta sonra:

HANDE YENER HİPNOZ (23 mayıs 08)

Hipnoz
Pinokyo (21 mayıs 08)
İyi Günler
Yarasa
Kumar (Putlar)
Yaban Gülü
Burdayım
Sanma
Gece Gündüz
İp

bi hafta sonra..
YANİ BUGÜNLERDE (14 mayıs 08)
aLbümün çıkış tarihi 30 mayıs 08...
hyfc'de 23 mayıs 08 yazıo..
tvLerde hande yener hipnoz tanıtım videoları dönüyo...

acaba bi probLem fLn mı oLdu??
müzik marketLere gittim bu hafta geLcek dio...
ahhh ahh.... handeyi seviyorum. hipnozu da seviyorum...

ayrıca:
dünya
u.f.o
romeo(english)
derin elbise
türbülans
su
adım adım adamlar
mavi sokak
kötü ruh
aşk varsa

şarkılarını da merak ediyorum..
bi katakulleye geldik sanki :S

Adsız dedi ki...

yanlışlıkla 14 mayıs yazmışım. 24 mayıs olcak...
bi de şunu söylemeyi unuttum.
hande için tarzına rock soundlar da eklencek denmişti.. hiç bşi yok...
belki (temennim) şöyle olmuştur. o albüme koymadığı şarkılar (dünya,u.f.o,derin elbise..v.s.) elektro rock soundludur. ama bunun için erken olduğunu düşünüp bu albümü yayınLamıstr...
cok yazdım qene beaa!!