12 Mart 2008 Çarşamba

Gülben Ergen - Aşk Hiç BitmezBiliyorum yazılması gereken şeyler arasında Gülben Ergen ilk sıralarda gelmiyor ama sarkıcının yeni albümüne katlandıktan sonra hakkında yazmazsam boş yere işkence çekmiş olacağımı farkettim.Eskilerin bildiğiniz mahalle gülü çok başarılı uyarlama dizi “Dadı”dan sonra kariyerini farklı yerlere yönlendirdi, önce Hülya Avşar'la kapışarak sonra Mustafa Erdoğan'la evlenerek kendisini daha entelektüel kılıklara sokmaya çalıştı biliyorsunuz. Katettiği yolu inkar edecek değilim burda, o yıllardan sonra kısmen başarılı işler yaptığı, girişimlerde bulunduğu oldu. Fakat doğru dürüst bir gelişme göstermiş olsaydı heralde geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan “Aşk Hiç Bitmez” gibi bir albüm sürmezdi ortaya.


Gülben Ergen'in şarkıcılık kariyerinin Sezen Aksu olmasa kimse tarafından ciddiye alınmayacağı açık seçik bir gerçek. Önce “Kanıma Dokunuyor”, sonra “Sandık Lekesi” ve “Arka Sokaklar”, sonra da “Küt” peşpeşe üç albümünün ele gelir nadir şarkılarındandı. Benim kişisel olarak tuttuğum tek albümü, promosyonu için ülkemiz standartlarını zorladığı ve inanılmaz da satış elde ettiği “Uçacaksın” albümüdür. 500.000 barajını deviren bu albümün “Ayrılmam” şarkısı da tatlı bir şarkı ayrıca. Tabi “Küt” korkunç klibine rağmen albümün zirvesiydi. Bu satışı peşine gelen albümde yakalayamadı, zaten koca albümde topu topu üç idare eder şarkı vardı (Yalnızlık, Lay La Lay La Lay, Nihayet). Şimdi yeni albümünü, “Uçacaksın”da yaptığı tek konser gibi ama bu sefer üç ayrı mekanda, görsel bir şovla tanıtacak. Uçacaksın konserinin yapılabilecek en amatör şovlardan biri olduğunu da unutmayalım. Rezalet bir gösteriydi ancak çabayı takdir ediyoruz yine. “Aşk Hiç Bitmex” konserlerinin hele de yeni albümdeki sınırlı materyalle, daha iyi bir iş olacağına inanmıyorum. Bedava bilet bulmadıkça katılmayacağım kesin. Ucuzluğa düşen DVD'sini beklerim.


Gelelim albüme. Albüm muhtemel çıkış şarkısı Sürpriz ile açılıyor. Ama nasıl bir açılış. Düğünlerde gaza gelip çakkıdı çakkıdı oynayan teyzelerin ayaklarını yerden kesecek türden. Ebru Gündeş'in “İyi Şanslar”, Asuman Krause'nin “Tenimizin Uyumu” gibi ucuz ama eğlenceli şarkılarının bile bir gömlek altında kalan şarkı Ebru Yaşar'ın “Yeşillenirim”i tarzında bir eser. Tutacağı kesin, varoş diskoların favorisi de olur. Nitekim dinlerken insan bir yandan ritm tutarken, bir yandan da şarkının söyleyeni adına utanç duymaktan kendisini alamıyor. Albümün tümünde olduğu gibi özellikle sözler rezalet.. “Bir kibrit çaksana. Çak çak çaksana” gibi ucube laflar mı, yoksa insanın aklını başka yerlere götürecek şekilde kesilen cümleler mi istersiniz bilmem. Ama “Yıldızlar kayarken bize” deyip durmak sonra “..bir dilek tutsana” demek tıpkı Sibel Can'ın “Bir Sıkımlık Canım Vardı”sı gibi dalga geçilmek için yalvarmak oluyor.


Peşine albümün isim şarkısı “Aşk Hiç Bitmez” var. Albümde kişiselliğin kimsenin umrunda olmadığını kanıtlayan şarkılardan biri. Şarkıda “Aşk hiç bitmez derler, yanlış.” diyor ama albümün adı “Aşk Hiç Bitmez”.. Vurucu olsun ne olursa olsun mantığının sarktığı durumlardan. Hemen peşine gelen “Yonca Bahçesi” Gülben'den beklenmeyecek tarzda, aşktan bahsetmeyen, olgunlaşmak hakkında bir şarkı. Vasat albümün zirvesinde bu şarkı duruyor. Sonraki “Güçlü Kadın”, “Ajda yapalım, olsun.” mantığıyla yapılmış bir şarkı. Unutulan şey Ajda'nın “Ben aslında çok güçlü bir kadınım” gibi ilkokul sözleriyle takılmak yerine “Amazonlar asla ağlamaz” gibi sözleri tercih ettiği. Düzenleme klasik Ajda düzenlemesi. Sonraki şarkı “Masum” kimine itici, kimine güzel gelebilecek bir eser. Albümde tuttuğum iki şarkıdan ikincisi bu. Girişteki altyapının arak olduğu çılgınlar gibi bariz ama önemli değil. Hande Yener'in popüler yaptığı dans müziğine en çok burda yaklaşılıyor. Gülben'in niyetinin modern bir sound yakalamak olduğunu duyduk televizyonda. Ancak bu şarkıda olduğu kadar olmuş.


Albümün sonrası silik ve gereksiz. Deniz Seki'nin yazdığı “Ya Ölümsin Ya Düğün” ismi kadar saçma sözlere sahip; bir de tembellik edip çoğu dörtlüğü “Ne olur dinle, ne olur dinle” diye doldurmuş. Zaten kim ne derse desin, Seki'nin kötü bir söz yazarı olduğu fikrim hiç değişmedi. Melodisi vurucu, arabeskçilerin vurulacağı türden, ama pek de orijinal bir altyapı veya beste yok ortada. Bir de Gülben, sevimsiz vurgularıyla sonunu şiir olarak okuyor, iyice gıcık oluyorsunuz. Bay Doğru, Masal ve Milat hakkında yazacak bir şey bulamıyorum, tümü uyduruk, formül şarkılar. Bay Doğru'nun nakaratının komikliği belki kitsch şarkı düşkünlerini tatmin edebilir.


Son olarak albümün dip noktasına geliyoruz. “Avrupa”, Gülben Ergen'in “Canım çeker öperim, herkese rest çekerim” şarkılarından bile daha kötü bir şarkı. Öyle ucuz, öyle eskimiş bir tarzda ki 2008 çıkışlı bir albümde varolmasını anlayamıyorsunuz. Ha zaten Gülben'i tanıyorsanız ihtimal vermezsiniz de politik falan da değil.. “Av-ru-pa duyacak aşkımızın sesini” diyor şarkıda. Şarkının sonunu getirmek özel bir çaba gerektiriyor.


Albüm iki şarkıyla (Sürpriz, Ya Ölümsün Ya Düğün) çoğu zevksiz müzik dinleyicisini vurmak için kotarılmış, 10 şarkılık bir paket. Gülben'in sırıtmayarak doğru bir tercih yaptığı fotoğrafları haricinde pek bir esprisi yok. Konserlerin de rezalet olacağını hissediyorum. Son sözüm dağıtımcı şirket Seyhan'a. Dans kraliçesi imajıyla hazırladığı “Dans Et” albümünü yakında çıkaracak olan Demet Akalın'ın promosyonunu Gülben'in bu albümü için eziyorlarmış. Azıcık öngörünüz varsa bu albümün Demet Akalın'ın karşısında ticari olarak göçeceğini tahmin edebilirsiniz. Madem birini öne çıkaracaksınız, parayı doğru ata oynayın.. Tabi kimseye cidden at demek istemedim, mecazi olarak konuşuyorum. :) (Gülben Ergen smiley'si)


Not: 1.5 / 5

2 yorum:

triancula dedi ki...

beyaz'a çıktığında süperdi ya, beyaz ironi mi yaptı ki severim beyaz'ı yapmamıştır ama ya "bütün dünyada merakla beklenen albüm" diye bir bant gösterip resmen dalga geçmesi falan çok komikti. sanki benle dalga geçiyormuş gibi bayaa üzüldüm, bozuldum, utandım tv karşısında. sonra dedim "ulan olm korkma tria sana yapmadılar bunu" dedim aklıma öyle başına geldi :))

dansci_cenk dedi ki...

ya bence sen çok önyarglı ve saygısızsın. eleştirmen olmaya çalışan irisn o kadar ne demişler elma veren ağaç taşlanırmış sakın böle yapıpda eleştirmen olmaya çalışma olacaksan eleştirmeyi öğren yermeyi değil