20 Şubat 2008 Çarşamba

Power Turk Müzik Ödülleri Sonuçları


İşte gecenin en önemli sonucu. Mühürlü zarfımı açıp okuyorum sayın seyirciler... Ay çıkmadı.. Tamam çıktı. Yazmıyor mu? Ha burdaymış.. Sonucu açıklıyorum.. “Berbat bir geceydi!” Kazananı tebrik ediyoruz.


Organizasyon konusunda göz ardı edilemez bir beceriksizliğimiz olduğunu bilmeyen, farketmeyen kalmadı. Yine de bir şey yıllar boyu yapıldıkça ve yurt dışında taş gibi örnekleri mevcutken hala yapamamak biraz aptalca geliyor. Geçen sene güzel bir çaba olarak başlayan Powerturk Müzik Ödülleri, maalesef bu sene kendini kaybetti, bir anda kendini ülkenin en önemli müzik ödülü zannetmeye başladı, adaylarını şaka gibi seçti ve ödül gecesi de şaşırtmayıp tam bir fiyasko oldu. Bahsederken güzelliklerden başlayalım.1- Şebnem Dönmez sundu. Oryantal Star'ı bile sunsa izlerim. Eskiden güzellik yarışmalarını sunarken yaptığı gibi fevkalade şovlar yapmadı ama varlığı yeter.


2- Nil ordaydı. Bu sene yeni bir albüm yapmasa da en iyi kadın şarkıcı ödülüne adaydı. En iyi video klip ödülünü aldıktan sonra ödülü klibin yönetmenine devredip, sonra “Çıkışta geri verirsin.” deyişi ve kendi esprisine katıla katıla gülüşü paha biçilemezdi.


3- Demet Akbağ. Sunuculuğuna bayılmıyorum ama ödül sunarken çok tatlı kısacık bir monolog yaptı ve salonu kırıp geçirdi.


4- Aysel Gürel anıldı. Hazırlıksız bir şekilde anıldı ama yeni kaybettiğimize göre anlaşılabilir bu.


5- Sahnedeki dikey ve yatay iki yüzeyi birleştiren ekran müthişti (MTV EMA ödüllerinde çakma diye duyduk). Emre Altuğ albümündeki nadir idare eder şarkılardan birine geçen sene Nil'in yaptığı 3 gitarlı akustik şovdan yaptı (birini kendi çaldı), Elif Turan da heyecandan dansedemedi ama en azından bir kareografisi vardı. Hemen hemen tüm performanslar playback idi. Bazıları orijinal şarkıların remixleriydi ama bu kurtarmaya yetmedi.


Şimdi blogu takip ediyorsanız Elif Turan'ı gecenin iyi tarafları arasında saydıysam o geceyle ilgili çılgın sıkıntılar olduğunu tahmin edebilirsiniz. Nerden başlasam bilemiyorum. Bir kere konsepti hala oturtamamışlardı. Yerli Grammy'ler mi yoksa yerli MTV ödülleri mi olmak istiyorlar belli değildi. Bir yandan enerji ararken bir yandan yıllardır bir şey üretmemiş yaşlı başlı şarkıcıları ödül vermeye çıkardılar. Kral Tv Video Müzik Ödülleri'nden kalma bir gelenek bu. Yaşlanınca Ajdar bile kıymetli olabilir bir gün. Üstelik bu yaşlı başlı insanlar ödül verdikleri insanlara iki laf etme fırsatı tanımayıp sahne çalmaya da çalıştılar. TV başında kendileri için yerin dibine geçtik ama onlar memnundu sanırım.


Adayların berbat olduğunu söyledik. Allahtan kazananlar berbat sayılmazdı. Sony BMG dikkat çekecek kadar fazla ödül aldı, zamanında Kral TV ödüllerinde Yonca'nın Prestij Müzik'e çıkışmasını anımsattı. Organizasyon yok gibiydi. Ödül verecekler bir türlü sahneye çıkamadı, yine o rezil, utanç verici sessiz anlar yaşandı. Üstelik bu bir bant yayındı! Tanrım, gidin oturun kurgu masasına kesin şunları! Bu kadar mı zor? Akıcılık yoktu anlayacağınız. Çoğu sahneye çıkan tutuktu, kimse seyirciyi güldüremedi (Demet Akbağ hariç), koltuklar boştu. Power Turk ödülleri abisi Kral TV ödüllerine benzemek için ciddi adımlar attı aslında bu sene.


Dansçılar ciddi ciddi uyumsuzdu. Bazıları dansetmeye korkuyordu resmen. Yaptıkları şovlar 3-4 saatte ortaya çıkabilecek danslardı. Adayların 1 aydan fazla süredir oylandığını hatırlatayım. Mustafa Ceceli (çok heyecanlı, iyi bir insana benziyor) şarkısını söylemek için geç çıktı, ilk dörtlüğü öyle boş boş dinledik. Üstelik de kullandıkları ekran videosu geçen sene Hepsi'nin “İki Kelime” adlı şarkılarına yaptıkları şovda kullanılan videoydu. Zaten ödüllerin jingle'ını da değiştirmeyip yine “Hadi Bakalım”ı kullanmışlar, büyük tembellik olmuş.


Geçen senenin genç havası HİÇ yoktu. Bunun da sadece berbat aday listesinden kaynaklandığına emin olabilirsiniz. Oraya performans yapmaya Demet Akalın, Hande Yener, Bengü, Tarkan, Mustafa Sandal çıkabilirdi, bunlara düet ve medley'ler yaptırıp ertesi gün bütün gazetelere haber olunabilirdi, organizasyon adına bir şeyler başarılmış olunabilirdi ama olmadı. İzlediğimiz herhangi bir tutuk, hazırlıksız, provasız, boş koltuklu Türk ödül gecesiydi.


Hadi eleştirip duruyoruz, bunlar da yeterince yapıcı ama başka tavsiyelerde de bulunalım. Seneye:

-Doğru dürüst aday belirleyin. Best of, canlı konser kaydı albüm yaptı diye, sırf klip çekti diye birini aday etmeyin.

-Genç seyirci getirin. Ayakta olsunlar. Coştursunlar.

-Yalın ödül aldığında hemen en ön sırada oturan Tuba Ünsal'ı çekmeyi akıl edin! Enerji gelsin şova.

-Canlı performanslar ses getirecek işler olsun. Sıkıntıdan patlatacak işler değil.

-Senelik temalar bulun. O senenin teması özgün olsun, gaza getirici olsun. Kırmızı boncuklarla yetinmeyin.

-Genç insanlara ödül verdirin! Çıkıp geyik yapsınlar, sunar sunmaz sahneden gitsinler. Tempoyu düşümesinler. Daha olgun insanları bırakın, daha olgun ödülleri dağıtsınlar.

-Ön koltuklara LCV (ecnebicede RSVP) yapın. Boş kalmasın. Arkalara da doldurun işte hevesli Türk gençlerini. Geceye gelmek için ölen tonla insan vardır eminim.

-Rockçılara söz verin. Belli ki bizim endüstride bi tek onların ağzı laf yapıyor.


Kazanan listesini de es geçmeyeceğim. Google aramalarınız için tekrar anons ediyorum. İşte Power Turk Müzik Ödülleri 2008 kazananları ve hatta sonuçları, britney spears, janet jackson superbowl, paris hilton sex tape:


En İyi Çıkış : Sıla

En İyi Kadın Sanatçı: Şebnem Ferah

En İyi Erkek Sanatçı: Yalın

En İyi Grup: Mor ve Ötesi

En İyi Albüm: Yalın – Her Şey Sensin

En İyi Konser: Şebnem Ferah – 10 Mart 2007 BGM Konseri

En İyi Web Sayfası: www.kenandoğulu.com.tr (Fadik Sevin Atasoy, “Kenan Doğulu DAT kom Tİ AR diye okudu, lütfen siz de öyle okuyun! Ne öyle cahil gibi “nokta kom te re”?! Haddinizi bilin!)

En İyi Çıkış Yapan Video Klip: Mustafa Ceceli – Unutamam (Çok şeker adam valla, elinde mikrofonsuz, slow şarkıya playback yapmaya çalışmasını hiç unutmayacağım. Elini kolunu nereye koyacağını bilemedi garibim, gözlerini bile açmadı)

En İyi Video Klip: Nil – Bu Mudur?

En İyi Şarkı: Gripin & Emre Aydın – Sensiz İstanbul'a Düşmanım

En İyi Düet: Gripin & Emre Aydın – Sensiz İstanbul'a Düşmanım


Titre ve kendine gel Power Turk. Alay etmek için yeterince ödül törenimiz var. Seninle gurur duymak istiyoruz.

7 yorum:

triancula dedi ki...

:)) yarıldım ya.

fadik'ime laf yok, öbür sene ona sundursunlar bak nasıl şenleniyo ortam :) yavrum o benim :) ayrıca siteni paris hilton sextape'ten keşfettim sen de yedin :)) ayrıca mustafa ceceli süperdi ya yazık adama, sıla da öyle kendi halinde söyledi gitti :)) bende anket var, bak istersen, photoshop'lı albüm kapakları şahane olmuş :) menopoz ve şalgam suyu harika :))

ama kerem'i ve şebo'yu atlamışsın ;)

feyza dedi ki...

şenem süperdi ceceli zaten adaylardan en iyisiydi ödül onundu zaten:) ama adama mikrofonsuz şarkı niye söylettıler onu anlamadım düdük gıbı ortada kaldı:)

triancula dedi ki...

sertab'ın 10.yıl dvd'si çıkıyomuş, mart'taymış, bak sen ödül alsın önayak olsun demişsin ama sertab önce davranmış. zaten o yalnızlık senfonisi performansı enfes bişeye benziyo 10 saniyeden belli.

lecterhouse dedi ki...

ya şebnem'le kerem'i atlar mıyım hiç? dedim ya bizde bi tek rockçıların ağzı laf yapıyomuş diye ;) özellikle isim vermedim, anlayan zaten anladı. gripin , emreaydın, şebnem, kerem, harun falan ağzını açınca anlamlı bir şey çıkarabilen insanlardandılar, tebrik ediyorum :)

sertab'ın dvd sinin çıkmasına sevindim, yıllardır sürekli cover ve best of yapma geleneğini yine eski şarkılardan oluşan bir dvd ile destekleyecek :) en azından şovu yeni

triancula dedi ki...

özge demir levent sezen fahir atakoğlu nil falan. kadro güzel konuk oyuncular :) sertab bence insanları oyalıyo. son albümü çok ktöüydü kadının hevesi kırıldı bence arayış içinde. türkü albümünden de ses çıkmadı hala di mi?

lecterhouse dedi ki...

ingilizce türkü albümünden ne çıkar ki ses çıksın? ne saçma bi fikir.

triancula dedi ki...

grammy'e aday olucam demişti bi de :)

amy bile gidemedi yavrum yaa :) anca rehab, anca rehab :)