22 Ocak 2008 Salı

Türkiye Box Office (18.01.2008 - 20.01.2008)Haftanın gişe listesi bu şekilde. Geçen hafta kayıplarda olan korkunç devam filmi “Çılgın Dersane Kampta” bu haftaki listede mevcut. Belli ki geçen hafta bir numarada olması gerekn film bu imiş. Bu hafta Maskeli Beşler zırvasından az biraz daha düşük gişe yapsada toplam seyircisi daha yüksek çünkü. İki film de kötü, hangisinin birinci olmasının daha acınası olduğuna karar veremiyorum. Gösterime girmiş oldukları gerçeğine üzülelim hep beraber. Bunların orijinalleri bile direk ev videosuna çıkmayı hak eden işlerdi.

Kabadayı, iki milyon sınırını aşmak konusunda iddialı gözüküyor. 2-3 hafta daha hız kesmezse başaracaktır. Beyaz Melek’ten 4 hafta geç başladı ama toplam seyircisi şimdiden geçti onu. Bir Şen- Turgul işbirliğinin muhatap olarak bir Kırmızıgül filmini alması komik gözükebilir ancak Kabadayı’nın sanatsal anlamda bir hayal kırıklığı olduğunu, Beyaz Melek’in ise basın tarafından delicesine pompalandığını hatırlayalım.

Bugün izlediğim Amerikan Gangsteri, çılgınlarcasına uzun sürmesine rağmen sıkılmadan izlenilen bir film. Kusurları bolca ve yakında yazacağım ancak mafyayla alakalı bir işin ülkemizde ilgi görmesi şaşırtıcı değil.

Kutsal Damacana sonunda hak ettiği yere kadar gerilemiş. Utanç verici bir şey ama ilk 10’da 5 tane yerli film olmasına rağmen ben sadece 1 tanesini kısmen övebiliyorum. Sinemamızın gitgide ticarileştiğinin ve ürettiği kötü filmler yüzünden müzik endüstrimiz gibi güven kaybedeceğinin işaretidir. Sonra korsandan ağlarlar.

Yeni filmlerden Hairspray düşük bir açılış yapmış. Amerika’da beklenenden çok daha iyi bir gişe yaptığını biliyoruz. Ülkemizde grotesk saç şekilleriyle dolu bir müzikal yeterince ilginç gelmiyor demek ki izleyiciye. Travolta yerine M.Ali Erbil kadın kılığına girseydi böyle mi olurdu halbuki.

Haftaya sömestri tatiliyle beraber Çağan Irmak’ın “Ulak” filmi gösterime giriyor. Gişeleri darmaduman edeceği ortada. Yanında ise alternatif olarak “I Am Legend” var. Fragmana bakılırsa uyarlandığı kitabın paranoyak temasındansa dünyada tek başınayken spor araba kullanmanın güzelliğiyle ilgili bir film olacak ama merakla bekliyoruz yine de.

Hiç yorum yok: