20 Kasım 2007 Salı

Maroon 5 - It Won't Be Soon Before Long

Maroon 5'ın çılgıncasına başarılı olan “Songs About Jane”den sonraki ilk albümü “It Won't Be Soon Before Long” şimdiden ticari beklentilerin üstüne çıkıp grubu tek albümlük grup olmaktan kurtardı. Çok da sempatik gelmeyen ama dile dolanan “This Love”, “She Will Be Loved” ve bunlara oranla çok daha kaliteli “Harder To Breathe” i aratmayan iki bomba gibi single'la da piyasayı dağıtan grup benim beklentilerimin de üstünde bir albüm hazırlamış.

“It Won't Be Soon Before Long” dinleyiciyi yakalayan şarkılarla dolu ancak bu hit potansiyelinin ötesinde klasik olabilecek bir albüm falan değil. Ha, ben ilk albümün (ticari) başarısının altında ezilecek birşeyler bekliyordum, bu durumda değiller ama baştan aşağıya aşktan bahseden ve şaşırtmayan pop-rock şarkıları kaydetmişler sadece. Çok da deneysel sayılmazlar. “I lick my wounds but i can never see them getting better.” gibi kral sözler ve “Makes Me Wonder”, “Wake Up Call”, “Little Of Your Time” gibi coşturan şarkılar var ve bir yere kadar yetiyorlar. Maroon 5'ın yeni Coldplay veya Red Hot Chili Peppers olma durumları yok neyse ki, bu da albümü bir hayalkırıklığı olmaktan kurtarıyor.

Vokalist Adam Levine'in Brad Pitt gibi takılması sizi germezse gruba muhtemelen kıl olmuyorsunuzdur, bu da demek ki albümü en azından bir iki hafta dinleyebilirsiniz. Tabi Levine'in tüm şarkıları ya bizzat ya da maksimum bir kişiyle beraber yazdığını düşünürsek kazandığı özgüvenin haklı olduğunu söyleyebiliriz (Albüm daha ilk haftasında bile yarım milyon sattı). Justin Timberlake için daha şimdiden “Çok büyük müzik adamı, ayrıca da çok seksii, bik bik..” yakıştırmaları yapıldığını düşününce Adam Levine'i göklere yükseltmekte de bir sakınca göremiyorum ben. Arada romantik ilişkilerinden daha önemli bazı şeylerden de bahsederse, yeteneğini görmemiz daha kolaylaşabilir.

Şarkılar kesinlikle bütünlük halinde, albümün de sağlam bir atmosferi mevcut. Grubun da dediği gibi retro havası hakim ve albüm rahatlıkla dans ettirebilir. Başarılı iki hareketli single'ın ardından (Makes Me Wonder, Wake Up Call), daha melankolik “Won't Go Home Without You” da single olarak yayınlandı. Ben albümün en iyi slow'unun bu olduğunu düşünmüyorum. “Back At Your Door”dur muhtemelen bu sıfatın sahibi ama “She Will Be Loved” için deliye dönen kesimi de tatmin etmek lazım. Sonraki single olarak planlanan “If I Never See Your Face Again” adına daha hakeden şarkılar bence ziyan edilecek, özellikle “Little Of Your Time” çok sağlam bir altyapıya ve melodiye sahip. “If I Never..”ın toplamda 30-40 saniyeyi aşmayan bir keman sample'ından öte bir esprisi yok.

Sonuç olarak Maroon 5 heyecanla beklenecek bir kariyeri ve satışlardan sonra en az 3-4 yıllık daha bir medya desteğini (MTV, Billboard vs.) daha garantilemiş durumda. Kendi şablonlarından çıkıp farklı şarkılar yazmaya başlarlarsa da kalıcılıklarını garantilemiş olacaklar bence. O zamana kadar (hadi gerçekçi olalım maksimum 2 ay daha) bu albümle idare edeceğiz.Not: 3.5/5

Hiç yorum yok: