23 Kasım 2007 Cuma

Jennifer Lopez - BraveAmerika’nın bir kültürün müziğine kafayı takıp, 5-10 sene için tüm dünyayı kasıp kavuran bir fırtınaya dönüştürmesine, sonra da bir köşeye itmesine yabancı değiliz. 90ların sonu ve 2000lerin başında estirilmiş Latin fırtınasının (tartışılabilir) kraliçesi Jennifer Lopez’di. Müzik kariyeri son yıllarda tökezlemeye başlayan (film kariyeri ise yıllar önce mojosunu kaybetmiş) bu güzel bayanın 6 albümünden bir tanesini baştan aşağıya dinledim madem, hakkında birşeyler yazmak gerekir dedim. Son albümü “Brave”de Jennifer Lopez, Ricky Martin’i bile kendisiyle götüren Latin müziğini kurtarmaya çalışmıyor, risksiz takılıp RnB ağırlıklı şarkılar söylüyor (İstediğim gibi kısaltırım canlar; rnb, RNB, arenbi). Ancak şimdiye kadar dinlediğim şarkılarına oranla biraz daha pop sayılırlar.

Albümü dinlemeye değer kılan iki faktör var. Birincisi mükemmel şarkı “Mile In These Shoes”. “Desperate Housewives”ın 4.sezon tanıtım reklamında kulanılan şarkı muhtemelen Lopez’in bugüne kadar kaydettiği en iyi iştir (haha filmler dahil, onlar da bir yere kaydoluyor). Evet, çok sattığı günlerde “Hala mahalledeki Jenny’im” diyordu, şimdi kariyeri sallantıdayken “ Benim yerini 10 milyon adam dolduramaz bebeğim” diyor ama şarkı çok güzel olduğundan J.Lo’nun hiç merak etmediğim iç dünyasına ne kadar sadık kaldığı hiç önemli değil. İkinci sebep ise şarkılardaki iyimserlik. Hakikaten RnB’de genellikle sevgi dolu sözler balladlara, intikam dolu sözler ise tempolu şarkılara saklanıyor, burda farklı. O sebeple albümün hem dansettirip hem de bir yandan “ Ayrılmayın, beraber kalın.” “Senin gibisi yok” gibi sözler sarfetmesi iç ferahlatıyor. Gerçekten ticari müzikte iyimserlik trend olsa insanların 1 ayda yüzde yüz daha mutlu olacağına eminim ben.

Bunlar dışında albüm herhangi bir albüm İlk 7 şarkı gerisinden daha güzel. Amerika’da pek satmadı, Lopez’in kariyeri hala kurtarılamadı yani. Bi dahaki albümde de çöken kariyerler üzerine iyimser şarkılar söyler umarım.. O arada da şu an hamile olduğu bebekleriyle (ikizmiş) mutlu günler diliyorum.

Not: 2.5/5

Hiç yorum yok: